Palócleves

A palócok étke

A palócleves a magyar konyha egyik érdekessége: összetevői miatt - mint a fűszerpaprika, a hús és a zöldbab - e leves lehet akár zöldbableves, paprikás vagy gulyásleves is. Mivel a palócok eredetét nem ismerjük, ezért valószínű, hogy egyes keveredett népcsoportok étkeinek alapanyaga tevődik össze ebben a rendkívül laktató levesben. A palócleves tulajdonképpen egy zöldbabos ürüleves, amelyet tejföllel habarnak és bő kaporral vagy petrezselyemmel ízesítenek.


AJÁNLÓ

A palócok eredetét már igen sok néprajzkutató és történész vizsgálta, de ennek ellenére származásukat még mindig homály fedi. Paládi Kovács Attila összegzése (A palócok eredete, 2002.) által megállapítható, hogy erre vonatkozóan öt lehetséges válasz valószínűsíthető:
1 - a palócok ősei a honfoglalás idején a magyar törzsekkel együtt vonuló kabarok,
2 - a tatárjárást megelőzően a Kárpát-medencébe érkezett kunok,
3 - a honfoglalás előtt itt élő avarok, székelyek vagy kazárok leszármazottai (Bakó Ferenc - A palócok, 1989.)
4 - a palóc nemzetség egy eredetű a magyarokkal (Szeder Fábián, XVIII. század),
1048-1223 között a szlávok nevezték így Délkelet-Európa legnagyobb nomád népét, a kunokat (a magyarok közé települt asszimilált
török népeket)
5 - ősmagyarok és szlávok keveréke (a palócok eredetét kutató genetikai vizsgálat azt mutatta, hogy az északabbra élő szlávokkal bizonyos fokú rokonság feltételezhető, viszont ez az eredmény megkérdőjelezhető, mivel a genetikai minták alapjául szolgáló falvak 1700 és 1715 között újratelepített falvak voltak, így a mintát adó emberek csak az 1700-as évek után beköltözött jövevény családok leszármazottai, akiknek igazi palóc eredete kétséges - a régi lakosság dél felé vándorolt és beolvadt az ott élő jászokba, magyarokba)
A palócok - azaz a Felvidék lakóinak egy része - a Bükktől északra fekvő medence jellegű területeken, illetve a Nógrádi-medencében és az Ipoly-völgyében élő magyar parasztság volt a XIX-XX. században. A palócok szállásterülete a magyarországi és szlovákiai Hont, Nógrád, Heves, Borsod, Gömör történeti megyékre terjed ki, ahol mintegy félszáz településen élnek/éltek.


A palócok lakóhelye (Palócföld)

Viseletük, szokásaik és táncaik alapján a palócok között egy nyugati és egy keleti csoportot különböztethetünk meg; e különbözőség oka, hogy a keleti csoportot nem érte számottevő idegen hatás, mint a nyugatit.

A palóc bármennyire szegény, zabkenyeret soha nem eszik, szereti viszont a burgonyát, tököt, görhét, száraz gyümölcsöt és gombát. Szereti a levesféléket a kiszi és cibere savanyúságokat, a tárkonyos levest. A sülteket többféle alakban, tészták közül a gancát, csíkot, morványt, fentőt, bélést és a bodakot amit a hamuban sütnek meg. Az ételeket gazdagon fűszerezik, szeretik a sáfrányt, szerecsendió-virágot, fahéjat, gyömbért, borsot, rozmaringot és a bazsalikomot.

A hús lehet birka, disznó vagy szárnyas; az eredeti, népi elkészítés módja szerint ez nincs meghatározva. A recepthez mi szárított petrezselymet használtunk, valamint étolaj helyett libazsírt. A levest pikánssá tehetjük egy kis füstölt kenyérszalonnával.

Hozzávalók

  • 1 kiló hús,
  • 4 darab vöröshagyma, 4 gerezd fokhagyma,
  • fél kiló zöldbab,
  • 2-3 darab burgonya,
  • 1 csokor petrezselyem,
  • étkezési zsír,
  • 2 kávéskanál fűszerpaprika,
  • őrölt kömény (ízlés szerint),
  • 3-4 darab babérlevél,
  • liszt,
  • tejföl.


  • AJÁNLÓ

    Elkészítése


    A palócleves alapanyagai: hús, zöldbab, krumpli, vöröshagyma, fokhagyma,
    zsír, tejföl és fűszerpaprika (valamint fűszerek)

    A húst megmossuk és kockákra vágjuk. A kockára vágott vöröshagymát odatesszük pirítani, majd mikor az üvegessé vált, rárakjuk a húst. A pirítás közben apróra vágjuk a zöldbabot és a krumplit.


    A vöröshagyma pirítás közben


    Mikor a vöröshagyma üvegessé vált, rárakjuk a húst


    A 4 gerezd fokhagymát passzírozón keresztül a húsra nyomjuk

    Mikor a hús fehéres színűvé párolódik, rászórjuk a fűszerpaprikát, a köményt, a borsot és a babérlevelet


    Pár perc pirítás után a lábast felöntjük vízzel, majd hozzáadjuk a zöldbabot és a krumplit

    A lábast letakarjuk fedővel, majd háromnegyed órát főzzük, közben hozzáadjuk a petrezselymet is. A tejfölt simára keverjük a liszttel, behabarjuk vele a levest, és 5 percig forraljuk. Ha elkészült, erős paprikával vagy paprikakrémmel tálaljuk. Jó étvágyat kívánunk!


    AJÁNLÓ