Magyar termékek

A magyar ipar hagyományos és világszerte ismert termékei


AJÁNLÓ

Tokaji Aszú
A tokaji aszú a Tokaji borvidéken előállított aszúbor, vagyis aszúsodott szőlő felhasználásával készített desszertbor, borkülönlegesség. Évszázados technológia alkalmazásával készül, amelynek alapja az aszúsodott szőlőszemek késői szüretelése és az ezt követő különleges borkészítési eljárás.
Téliszalámi
A téliszalámi Pick Márk által a XIX. század végén kifejlesztett és azóta is titokban őrzött egyedi recept alapján készül, sertéshús és sertésszalonna felhasználásával, titkos fűszerezéssel, bélbe töltve, hideg füstöléssel, szárításos érleléssel.
Rubik-kocka
A Rubik-kocka egy háromdimenziós mechanikus logikai játék, amit 1974-ben talált fel ifjabb Rubik Ernő. A Rubik-kocka eredeti neve bűvös kocka volt. A szabadalmi leírásban a feltaláló térbeli logikai játékként nevezte meg a mechanikus, egyéni logikai játékot, amelynek célja, hogy egy előzetesen összekevert kockából forgatással visszaállítsuk az eredeti, rendezett színösszeállítást, vagyis minden oldalon azonos színű lapocskák legyenek.
Túró Rudi
A Túró Rudi (eredetileg piros pöttyös alufóliába csomagolt) kakaós masszával bevont édeskés-savanykás túrórúd, Magyarország egyik kedvelt saját készítésű túrós desszertje.
Pálinka
A pálinka egy hagyományos magyar gyümölcspárlat, amelyet kizárólag erjesztett gyümölcscefre, gyümölcsmust vagy gyümölcsvelő lepárlásával készítenek. Általában szintén a pálinkák közé sorolják a – törvényi szempontból különálló – törkölypálinkát, amely erjesztett szőlőtörköly párlata. A pálinka, a törkölypálinka és bizonyos helyi változataik európai uniós eredetvédettséget élveznek: a „pálinka” elnevezést csak Magyarország és négy osztrák tartomány használhatja.


AJÁNLÓ

Magyar márkák


Az alábbiakban jellegzetes magyar termékeket sorolunk fel, amelyek a gyártó honlapjára mutatnak:

Ági Szörp
Az Ági márka, mint a gyümölcsszörpök hagyományos szakértője, továbbra is elhivatottan képviseli a gyümölcsösséget, természetességet és frissességet.
Pölöskei Szörp
A Pölöskei 100%-ban magyar cégként készíti a gyümölcsszörpöket, diabetikus szörpöket, gyümölcsszirupokat és gyümölcs ízű szörpöket. Magyarország mellett már 4 másik országban is forgalmazzák termékeiket.
Credo Busz
A Kravtex-Kühne Csoport Magyarország meghatározó hazai tulajdonú járműipari vállalata, a Credobus márka alapítója. A cégcsoport Mosonmagyaróváron és Győrben az ország legnagyobb kapacitású és legmodernebb buszgyárát hozta létre.
Csepel kerékpár
A Weiss Manfréd által alapított gyárban, 1928-ban kezdték el a Csepel kerékpárok gyártását. Az államosítás után is tovább folytatták a sokak által közismert Csepel bicikli gyártást.
Chili Trade
A Chili-Trade Élelmiszeripari és Kereskedelmi Kft. 1994 októberében alakult. A cég fő tevékenysége a fűszerpaprika feldolgozása és csomagolása.
Hajdu
A HAJDU Hajdúsági Ipari Zártkörűen Működő Részvénytársaság 1952-ben alakult és 1957 óta gyárt háztartási gépeket. Napjainkban a fő profilja a bojlerek, napkollektorok és egyébb forróvíztárolók, hőszivattyúk gyártása.
Pick
A PICK Téliszalámi, köszönhetően a hazai és nemzetközi piacokon bizonyított kiemelkedő minőségének, nagy hagyományának és széleskörű kedveltségének, már nagyon régóta igazi hungarikumnak számít. 2014-ben az elsők között hivatalosan is bekerült a nemzeti értékekről szóló törvény alapján a Hungarikum elnevezésre jogosult nemzeti értékeink közé.
Pöttyös
A Túró Rudi (eredetileg piros pöttyös alufóliába csomagolt) kakaós masszával bevont édeskés-savanykás túrórúd, Magyarország egyik kedvelt saját készítésű túrós desszertje.
Tisza Cipő
A Tisza Magyarország egyik legismertebb cipő- és kelmemárkája. Napjainkra a Tisza az old school-vonalat képviselő, meghatározó szereplővé nőtte ki magát. A gyár termékei nemcsak a magyar vásárlók körében népszerűek, hanem külföldön is.
Univer
A kecskeméti székhelyű Univer Cégcsoport napjainkra a hazai élelmiszeripar és kereskedelem kiemelkedő szereplőjévé vált.
Unicum
Az Unicum az egyik leghíresebb magyar védjegy, amely a Zwack cég tradicionális gyomorkeserű likőrjét (bitter) jelöli. A likőrt 1883-ban szabadalmaztatta a Zwack János és Társa cég. Receptjének létrejöttét a gyártó 1790-re teszi. A Zwack Unicum Nyrt.-t is magába foglaló Hungaricum Klub az Unicumot hungarikumként tartja számon.
Globus
A történet egészen a XIX. századra nyúlik vissza, a Weiss-család nevéhez kapcsolható. Ez a család volt az, amely az első magyar konzervgyárat létrehozta, ami gyakorlatilag a Globus elődjének számít, ez volt az Első Magyar Konzerv- és Ércárugyár.
Győri Édes
A Győri Keksz Kft. egy magyar keksz- illetve édességgyártó vállalat. 1880-ban állították fel az első kekszgyárat Magyarországon. 1900-ban kezdte meg működését, Koestlin Lajos és Társai néven.
Gyulai Kolbász
A gyulai kolbász (vagy gyulai pároskolbász) hungarikum, amely meghatározott, jellegzetes, csak Magyarországra jellemző alapanyagokból készült, eredetvédett, azaz csak Gyula és Békéscsaba városok közigazgatási határain belül előállított, fűszeres kolbászféleség.
Herend Porcelán
A Herendi Porcelánmanufaktúra 1826. évi alapítása óta hagyományaihoz hűen készíti kézműves remekműveit. A porcelánt régen „fehér aranynak” nevezték, birtokolni kiváltság volt, rangot jelentett, vágyott tárgy, érték volt. A nyers porcelánmassza megmunkálása a korongozó, öntő szakembereken át a kemence értéket teremtő tüzén keresztül a festőecset utolsó simításáig kézi úton történik mind a mai napig Herenden.
Hollóházi Porcelán
A Hollóházi Porcelánmanufaktúra Zrt. egy 240 éves múltra visszatekintő, hungarikumnak számító porcelánokat gyártó cég.
További termékek ajánlása várható!
- a szerkesztő
Magyar Termék
A „MAGYAR TERMÉK” Nonprofit Kft. védjegyét magán hordozó áru megvásárlásával nemcsak egy megbízható minőségű, ellenőrzött alapanyagokból készült, hazai előállítású terméket vásárolsz, hanem hozzájárulsz az ezeket előállító vállalkozások fejlődéséhez, munkahelyteremtéséhez, végső soron pedig a hazai gazdaság élénkítéséhez!


AJÁNLÓ

Magyar termék védjegy


2013. szeptembertől lépett életbe a magyartermék-rendelet új szakasza, véget ért a türelmi időszak. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy végleg egységesítették a megjelöléseket, ezentúl három új logóval találkozhatnak a vásárlók a termékeken. A magyar áruk jelölésére szolgáló rendszerhez önkéntesen csatlakozhatnak a gyártók, termelők.

Mostantól bünteti a hatóság, ha a gyártó, termelő jogszerűtlenül használja a magyar termékek megjelölésére szolgáló védjegyeket.

A magyar termék rendeletben meghatározott 3 megnevezés - magyar termék, hazai termék, hazai feldolgozású termék, - valamelyikének feltüntetésével a fogyasztó információt kaphat a termék összetevőinek eredetére, vagyis hogy azok ki­zá­ró­lag vagy rész­ben szár­maz­nak Ma­gyar­or­szág­ról, vagy csak a fel­dol­go­zás tör­tént Ma­gyar­or­szá­gon.

A magyar termék minősítést vagy bármely más, az élelmiszer magyar származását tartalmazó állítást kizárólag akkor tün­tet­he­ti fel az élelmiszervállalkozó az árun, ha az megfelel a jogszabályban meghatározott kritériumoknak.

Más szabályozás vonatkozik az élelmiszerekre és a nem élelmiszer termékekre. Az élelmiszerek esetében a Vidékfejlesztési Minisztérium 2012. szeptember 1-jén hatályba lépett rendelete értelmében három védjegy-kategóriát vezettek be:

Az egyéb, nem élelmiszer termékek esetében is ugyanez a három védjegy került megkülönböztetésre, a feltételrendszer igazodik az élelmiszerek szabályozásához, de figyelembe veszi az ágazat sajátosságait.

A rendszerhez önkéntesen csatlakozhatnak a gyártók, termelők, viszont számítaniuk kell arra, hogy a hatóságok (a NÉBIH, a Fogyasztóvédelmi Hatóság és a GVH) ellenőrei folyamatosan vizsgálják a megjelölés hitelességét, és bírságolnak, ha az nem felel meg a valóságnak. A gyártóknak azért érheti meg csatlakozni, mert - a kutatások szerint - a fogyasztó a terméken található jelölések alapján tájékozódik, például az áru származási helyéről.

A Nielsen piackutató vállalat korábbi felmérése szerint a hazai fogyasztók mintegy háromnegyede részesíti előnyben a magyar terméket feldolgozott hús, zöldség, gyümölcs és tej vásárlásánál. Legtöbbjük döntését a jó minőség, a termék egészséges volta, valamint megbízható alapanyaga befolyásolja.

Az egyes élelmiszerfajtákat tekintve a magyar termékek közül legtöbben a húskészítményeket részesítik előnyben (a válaszadók 81 százaléka). További sorrend: zöldség és gyümölcs (76), tej (72), alapvető élelmiszerek, mint liszt, cukor (62), sajt, joghurt-tejföl-kefir-tejdesszert-tejszelet (54-54), méz és lekvár (53). Utánuk a sorrend: tészta, ásványvíz, fagyasztott zöldség és gyümölcs, étolaj, gyümölcslé és szénsavas üdítőital, margarin és vaj, édes keksz, konzerv és dobozos étel, csokoládé, sör.

2013-ban a csabai kolbásszal, a hízott libából előállított termékekkel, a tokaji aszúval és a Béres-cseppel bővítette a Hungarikumok Gyűjteményét a Hungarikum Bizottság keddi, székesfehérvári ülésén. A testület kiválasztotta a hungarikum tanúsító védjegy nyertes grafikai pályázatát is.

A magyarság kiemelkedő termékeit tartalmazó Hungarikumok Gyűjteménye mellett a nemzeti értékeket nyilvántartó Magyar Értéktár is bővült. Az értéktárba felvették Puskás Ferenc életművét, a szikvizet, a KÜRT adatmentést, a magyar operettet, és a fröccsöt – jelentette be a bizottság döntését Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter, a Hungarikum Bizottság elnöke.

A bizottság kiválasztotta a hungarikum tanúsító védjegy megalkotására kiírt pályázat nyertesét, akinek alkotása a jövőben védjegyként fog szolgálni. A védjegy a magyarság csúcsteljesítményeit, a Kárpát-medencében töltött 1100 évet és a magyar alkotásokat képviseli. Továbbá segít a hungarikumok megismertetésében és megjelölésében is – fogalmazott a miniszter.

Fazekas Sándor elmondta: az új hungarikumok kiválasztása előtt a beérkezett pályázatokat, javaslatokat a szakbizottságok véleményezték, és azokat tárták a bizottság elé, amelyek megfeleltek a hungarikumok kritériumainak. A négy új hungarikummal együtt a gyűjtemény immár húsz tagot számlál.

Horváth Zsolt értéktár-koordinációs megbízott jelezte, az elmúlt időszakban minden megyében létrejöttek a megyei értéktárak, és az értéktárbizottságok is működnek. A feltáró munkát segíti a Hungarikum Klub mozgalom is, ahol magánszemélyek, baráti társaságok és civil szervezetek kutatják az értékeket, és a helyi és a megyei értéktárba vagy a hungarikumok gyűjteményébe delegálják ezeket – tette hozzá.

Gyaraky Zoltán, a bizottság titkára elmondta, hogy a tavasszal meghirdetett védjegy pályázatra mintegy 370 pályamű érkezett. A többszintű szűrést követően nyolc került a Hungarikum Bizottság elé. Ezek közül választották ki a nyertest, aki a „Szent Korona 1000” jeligével pályázott. A védjegyet a védjegyszabályzat elfogadását követően vezetik be.

A Hungarikumok Gyűjteményébe eddig az agrár- és élelmiszergazdaság területéről a pálinka és a törkölypálinka, a kulturális örökségek közül a matyó népművészet, a táncház módszer, a tokaji történelmi borvidék kultúrtáj, az ezeréves Pannonhalmi Bencés Főapátság és természeti környezete, Budapest (a Duna-partok, a Budai Várnegyed és az Andrássy út), a Fertő/Neusiedlersee kultúrtáj, a herendi porcelán, Hollókő ófalu és környezete, a Hortobágyi Nemzeti Park, a mohácsi busójárás, Pécs (Sopianae) ókeresztény temetője, illetve a solymászat került. Természeti környezet kategóriából az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt barlangjai, míg a turizmus és vendéglátás kategóriából a karcagi birkapörkölt gazdagítja a hungarikumok körét.

VM Sajtóiroda