Budapest jelképei


AJÁNLÓ

Budapest neve
Budapest nevének eredete máig nincs bizonyítva, de számos teória látott napvilágot. Egyesek az ókori Pesszionra, mások szláv eredetre utalnak.
Budapest címere
Budapest címerét 1873. május 29-én fogadta el Budapest Főváros Tanácsának közgyűlése. Ennek mai változatát a Tanács 1990-ben újította meg.
Budapest zászlaja
Budapest zászlaja Budapest főváros egyik jelképe. Az első zászlót a város egyesítésének évében, 1873-ban fogadták el, ez piros-sárga-kék trikolór volt, melyen a város címere szerepelt. Jelenleg használatos zászlaját 2011-ben alkották, mert a régit rendszeresen összetévesztették a román zászlóval; most fehér alapon látható a város címere, körben piros-zöld díszszegéllyel.


AJÁNLÓ

A legenda szerint az egyesített Budapest első alakuló gyűlését 1873. november 17-én tartotta meg a főváros tanácsa, de erről semmiféle írásos dokumentum nem utal. Talán azért, mert maga az egyesítés egy hosszú folyamat végeredménye volt, s magát a születésnap idejét is utólag határozták meg.

"Az uj évnek legnevezetesb eseménye, legalább a fővárosra nézve - Pest, Buda és Ó-Buda egyesítésének megkezdése, melyre már az első lépések megtétettek. Az olvasók a lapok homlokán is látják ennek jelét, mert velünk együtt a legtöbb lap a régi „Pest” helyett az egyesült uj fővárosból „Buda-Pest"-röl keltezi magát" - írja a Vasárnapi Újság 1873. január 5-én.

Ezen év tavaszán a főváros új címerének kidolgozását már az ún. Harmincnégyes Bizottság rendelte meg – Budáról tíz, Pestről húsz, Óbudáról pedig négy fős képviselőt, tagsággal. A címer terveit – jónéhány kiváló tudós szakértő segítségével – egy bizonyos Fridrich Lajos címerfestő és Altenburger Gusztáv címergyűjtő készítette el, s bár sok vita övezte a véglegesítését, végül bele került minden, ami fontos. Ezt a címert használjuk ma is, száznegyven hosszú évvel később.

Azon jelvények, "amelyeket ma, mint a városok címereit ismerünk, kezdetben csak pecsétjeiken voltak használatban" , azaz Buda, Pest és Óbuda, az 1873 előtt önálló életet élt városok évszázadok óta használtak címert és pecsétet. Buda és Pest már a XIII. században, a tatárjárás (1241—1242) után kiváltságlevelet kapott az uralkodótól, IV. Bélától. Valószínűleg már ekkor rendelkeztek saját pecséttel, amely később átkerült címerükre. A budai polgárok 1533-ban I. (Szapolyai) János királytól kapott nemesítő oklevele utal arra, hogy a városnak már korábban is volt címere - s ha Budának volt, akkor volt Pestnek és a királynék hajdani városának, Óbudának is. Buda címere - János király oklevele szerint - ötszegletű violaszín pajzs, alsó mezőjében háromtornyú egykapus vár, felső mezőjében egy oroszlán három lábával három emberfejet, a negyedikben veres zászlót tart. Az oroszlánt azért kapták a budai polgárok, mert sikerrel védték a várat I. (Habsburg) Ferdinánd csapatai ellen. A veres zászlót pedig hűségükért ajándékozta nekik az uralkodó, mert megmaradtak az ő pártján.

A címert nem sokáig használhatta a város: 1541-ben a törökök - I. Szulejmán csapatai - elfoglalták. Uralmuk alá került az ország egyharmadával együtt a szomszédos Óbuda, s a Duna túlsó partján fekvő Pest városa is, amelynek XV. századból származó címerképét ugyancsak pecsétről ismerjük: egytornyú egykapus vár. A vár tornya a török időben egy turbánt kapott (X. tábla), ekként is kifejezve, hogy idegen uralom alatt áll. Óbuda a török hódítás előtti évszázadokban a királynék és az óbudai káptalan székvárosa volt, ami a XIV. század második feléből származó pecsétjén is kifejezésre jutott: nyitott kapus várfal, amely mögött templomtorony emelkedik. A torony jobboldalán az országcímerben egy liliom.

Az ország a mintegy százötven éves (1541-1686) török uralom után sem nyerte vissza függetlenségét. A fővárost, Budát, a magyar királyok hajdani székvárosát az ország többi részével együtt I. (Habsburg) Lipót fegyveresei vívták vissza a kereszténység - és I. Lipót számára. így Buda és Pest kiváltságait a Habsburguralkodótól nyerte el újra 1703-ban. A kiváltságlevéllel címert és pecsétet is kaptak. Buda címere azonban - érthető módon - megváltozott: elmaradt az oroszlán, de kapott a nagy címerpajzs fölé egy kisebbet az ország címerével, jelezve, hogy főváros. Kapott továbbá két címertartót Mars és Minerva személyében; Pest városa viszont e célra két griffmadarat. Óbuda középkori címeréből csak a liliom maradt meg: többé már nem volt a királynék városa, hanem a kincstár tulajdonában lévő mezőváros. A városi lobogók színét a királyi kiváltságlevél egyik esetben sem állapította meg. Erre nem is volt szükség, hiszen a szokásjog alapján a lobogók színeit a címerből vették át. A budai lobogó így lett veres-fehér-zöld, a pesti kék-sárgaveres.

1873-ban, a Buda, Pest és Óbuda egyesítésén munkálkodó, úgynevezett harmincnégyes bizottság arra az álláspontra helyezkedett, hogy „amennyire lehetséges, a városok eddigi címerei és színei a múlt iránti kegyeletnél fogva megtartassanak, hogy a címer a heraldika követelményeinek megfelelőleg minél egyszerűbb legyen, mi azért is kívánatos, hogy a fővárosi címer alakja, színei és részletei minél jobban és könnyebben emlékezetben tarthatók legyenek, s hogy végre a címerben hazánk államiságának eszméje is kifejezést nyerjen" - éppen ezért a címer és a lobogó megalkotását egy albizottságra bízta, mely albizottság a kor legnevesebb és legkiválóbb tudósait kérte fel a közreműködésre: báró Nyáry Albertet, Römer Flórist, Nagy Ivánt és Horváth Árpádot.

Az albizottság a szakértők szempontjainak megfelelően Fridrich Lajos címerfestővel, és Altenburger Gusztáv címergyűjtővel készíttetett terveket. Fridrich Lajos első terve (IV. tábla) szerint a hullámos ezüst pólyával kettéosztott egyenes pajzs felső - címertanilag kitűntetett - mezőjébe Buda, míg az alsó mezőbe Pest város címere került.

Második tervét két címertartóval gazdagította: Buda középkori címeréből az oroszlánnal, a pesti címertartóval, a griffmadárral. (V. tábla) A terv hibája, hogy nem szerepel benne - a szakértők, majd a harmincnégyes bizottság döntése alapján - az Óbudát jelképező második kapu Buda címerében.

Altenburger Gusztáv javaslatából már nem hiányzik a második kapu, de a tervet az albizottság túl mozgalmasnak találta. A főváros lobogóját ő is - Fridrich tervéhez hasonlóan - a budai és a pesti városi lobogók egymáshoz rendelésével oldotta meg. A fővárosi közgyűlés az eléje terjesztett tervekről meglehetősen autonóm módon döntött: a pajzs felső mezőjébe Pest város címerét helyezte el, s a főváros lobogója - mellőzve a budai színeket - a pesti lobogó lett. A szakértői bizottság véleményén alapuló albizottsági javaslatok félretételének az oka a Pest városi képviselők számbeli túlsúlya mind a közgyűlésben, mind a harmincnégyes bizottságban, s az ő számukra a dinamikusan fejlődő Pest előbbre való volt a csendes Budánál.

Az 1873- május 29-én elfogadott címer- és lobogó-tervet az uralkodó, Ferenc József 1873- szeptember 21-én erősítette meg. Budapest főváros címere és lobogója születése pillanatától viták forrása lett: helytelen, hogy a pesti címer szerepel a felső mezőben; hogy Buda középkori címeréből kiemelték az oroszlánt, s egyszerű címertartóvá „fokozták le"; hogy Óbudát csak egy kapu jelképezi; sőt, helytelen a Duna szerepeltetése is, mert a folyó nem összeköti, hanem szétválasztja a két várost.

A vita megmaradt szakmai körökben, így 1886-ban is, amikor Toldy László, a főváros főlevéltárnoka elérkezettnek látta az időt, hogy kijavítsa a címer hibáit. Fáradozásai nem jártak sikerrel, de kutatásait összefoglaló tanulmánya 1896-ban, a millennium évében megjelent. E kiadványban új címert is tervezett a fővárosnak, amelybe mindhárom város középkori pecsétképét felvette, kínosan ügyelve egyenlő - egyharmad-egyharmad - arányú ábrázolásukra, s miután Buda 1533-ból származó címerét eredetileg két vadember (!) tartotta, javasolta visszavenni azokat az oroszlán és a kideríthetetlen származású griffmadár helyébe.


Toldy: "némi aggályaim merültek fel a pajzstartók tekintetében"

Az 1890-es években azonban, a millenniumra készülő ország közvéleménye számára a két vadember nem volt szalonképes, ezért azokat kicserélték két - XV. századi vértezetet viselő - páncélos lovagra.


"...heraldikai vadember helyett címertartóul két XV. századi magyar vitéz alakja látható"

A címer megváltoztatására jó negyven év múlva kínálkozott ismét alkalom: 1929-ben, az új fővárosi törvény előkészítésekor. A fővárosi közgyűlés 1929. június 26-án határozott egy bizottság felállításáról, melynek feladatává tette megvizsgálni, hogy "Budapest székesfőváros címerének, illetve zászlószíneinek változtatása a heraldika szabályai szerint helyénvaló-e?". Ez a bizottság is szakértőket kért fel a közreműködésre: Hóman Bálint egyetemi tanárt, Gárdonyi Albert főlevéltárnokot, Csánki Dezsőt, az Országos Levéltár főigazgatóját. A szakértők véleményében - bár ragaszkodtak a szigorúan tudományos vizsgálathoz és elutasítottak minden, a lobogó színeinek megváltoztatására irányuló politikai mozgalmat - két szempont ütközött: a heraldikusé illetve a történelmét és hagyományait ismerő és tisztelő fővárosi polgáré. Mert igaz ugyan, hogy Budapest címere hibás, de "ezt a címert csaknem 60 esztendős gyakorlat szentesítette" s igaz az is, hogy az 1873-ban megállapított címer színeinek megfelelően a lobogónak is négy színűnek kellett volna lennie: veres-sárga (arany), kék és fehér (ezüst).

(A főváros 1873-ban megalkotott lobogója színeiben - de nem sávozásában - megegyezett az 1881-ben alakult királyi Románia állami zászlójának színeivel. Az 1. világháború után, a Magyar Tanácsköztársaság ellen harcoló román csapatok megszállták Budapestet, majd 1920-ban, a trianoni békeszerződéssel a győztes hatalmak Romániához csatolták Erdélyt; a megszállásra emlékező, s a békeszerződés ellen tiltakozó fővárosi mozgalmak egyik követelése Budapest lobogója színeinek megváltoztatása volt)

Javaslatukra heraldikáikig szabályosabb, színeiben egyszerűbb címer született, de ők is megtartották - Óbuda jelzésére - a második kaput Buda címerében, s a helyét sem cserélték fel a pestiével; de azzal, hogy zöld mezőre állították, megteremtették az alapot a lobogó színeinek megváltoztatásához: pirossárga-zöld. A piros (veres) a közös szín, a sárga Pest városát, a zöld Budát jelképezte.

(Budapest Főváros Levéltára őrizetében csak a címer maradt fenn (IX. tábla), a zászlóról nincs adat; feltehetően nem is készült nyomat. A m.kir. belügyminiszteri 172222/1930-11. sz. leirat is csak a hitelesített címernyomatról tesz említést)


Független Budapest, 1929.

Az 1930:XVIII. törvénycikkel - amelynek 4. §-a rendelkezik a főváros új címeréről és zászlójáról - azonban jelentősen csorbult Budapest autonómiája, s  az olyan szimbólumokra, amelyek éppen ezt az autonómiát hangsúlyozták, nem volt igazán szükség. Nem is váltak közkinccsé, bár igaz, hogy az idő sem kedvezett ennek: a harmincas évek gazdasági válsága, a II. világháború tragikus évei; a negyvenes évek végétől pedig Budapest - a Magyar Népköztársaság fővárosa - azt a maradék autonómiáját is elveszítette, amelyet még az 1930. évi törvény meghagyott. Megszületett viszont Nagy-Budapest a hozzácsatolt hét várossal és tizenhat községgel, melyeknek címerére, pecsétjére - azaz ön- és különállásuk szemléletes eszközeire - ugyanúgy nem volt többé szükség, mint ahogy Budapestére sem.

(1949:XXVI. tc. Nagy-Budapest létrehozásáról: Budafok, Csepel, Kispest, Pesterzsébet, Pestszentlőrinc, Rákospalota, Újpest városok, Albertfalva, Békásmegyer, Budatétény, Cinkota, Mátyásföld, Nagytétény, Pesthiclegkút, Pestszentimre, Pestújhely, Rákoscsaba, Rákoshegy, Rákoskeresztúr, Rákosliget, Rákosszentmihály, Sashalom és Soroksár községek)

Csak az 1960-as években fellendülő idegenforgalmat észlelő és irányító hivatalok érezték szükségesnek, hogy Budapest szimbólumokban is megjelenjen propagandájukban. A mind sürgetőbb igény hatására tűzte napirendre a Fővárosi Tanács Végrehajtó Bizottsága a címer ügyét 1964-ben, majd 1966-ban - a zászlóról viszont nem esett szó (Budapest Főváros Tanácsa Végrehajtó Bizottságának ülésjegyzőkönyve, 1964. február 5és 1966. június 8.).

A heraldikában előszeretettel hangsúlyozott egyszerűségnek az új címer talán megfelelt volna, az új elem, a vörös csillag alkalmazása azonban korántsem tudományos indíttatású, hanem nagyon is politikai volt: 1946-ban, a Magyar Köztársaság kikiáltásakor még csak a korona, s a címertartók tűntek el (A fővárosi közgyűlés 1946. május 22-ig használta a koronás címerpajzsot, 1946. június 26-tól már csak a címerpajzsot, majd 1949-től ez is eltűnik), majd pedig - az ország függetlenségének elvesztésével - az önálló címerhasználat is fokozatosan visszaszorult.

Az új címert ismertté és népszerűvé az 1973- évi centenáriumi ünnepségek tették, amikor fokozott figyelem irányult Buda, Pest és Óbuda (valamint a Margitsziget) történetére, száz évvel korábbi egyesítésének körülményeire.

Budapest főváros jelenlegi címere és zászlója az 1989-es politikai fordulat eredménye: az ország függetlenné válása, a Magyar Köztársaság kikiáltása után a főváros vezetése — ugyancsak egy, a Fővárosi Tanács megbízásából működő bizottság javaslatára - úgy döntött, hogy visszaveszi 1873-ban megállapított címerét, s a lobogójában is elhelyezi azt.

A fővárosi közgyűlés a közterület elnevezésekkel és a főváros szimbólumaival foglalkozó ideiglenes bizottságot hozott létre, amely bizottság a szakértők véleménye alapján dolgozta ki javaslatát. Ennek lényege: a főváros vegye vissza 1873-ban megalkotott címerét és lobogóját.


AJÁNLÓ