Semmelweis Orvostörténeti Múzeum

I. kerület, Víziváros, Apród utca 1-3.

Itt született Semmelweis Ignác (1818-1865), a gyermekágyi láz kórokozójának felfedezője, az "anyák megmentője". A ház az 1810-es tűzvész utáni években nyerte copf stílusú homlokzatát. Érdekes díszítései a főpárkány alatti függesztett levélfüzérek.


AJÁNLÓ

Semmelweis emlékére 1965-ben e házban kapott helyet az Orvostörténeti Múzeum, s ekkor kerültek az épület falába a hamvai is. A nagy orvos emlékét Borsos Miklós Anyaság című szobra is idézi. A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum az 1950-es évek elején létrehozott, akkori nevén Országos Orvostörténeti Könyvtárral és az 1974-ben megalakult Levéltárral együtt a magyar orvostörténelem legfontosabb közgyűjteményét és egyben fontos kutatóbázisát alkotja.


Az épület képe az 1890-es években

Mária Terézia rendeletére 1769. november 7-én jött létre az orvosi kar a Pázmány Péter alapította Nagyszombati Egyetemen, az első tanévet 1770. november 8-án indították útjára. E történelmi esemény 250. évfordulója alkalmából nyílt meg 2020. szeptember 6-án a Nagyszombattól a Klinikákig – Oktatás, hagyomány, innováció című kiállítás a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban. A tárlaton az orvostörténeti relikviák között helyet kapott többek között egy röntgengép a XX. század elejéről, az orvosi kar osztályozási könyve Semmelweis Ignác nevével, Lenhossék József ikerszörny-preparátuma és Hőgyes Endre állatkísérletekhez tervezett nyúlpadja is – írja az MTI. A kiállítás a klasszikus intézménytörténeti bemutatáson túl digitális eszközökkel, korszerű alkalmazások segítségével eleveníti meg az universitas eszméjét, az egyetemen folyó oktató, kutató és gyógyító munkát.

A tárlat első és utolsó vitrinje mintegy keretbe foglalja a történetet, nyitányként az egyetem alapításának néhány fennmaradt relikviája tekinthető meg, az utolsó tárlóban látható fényképek pedig megidézik az elmúlt néhány évtized nagy fejlesztéseit. A nyitó és záró pont között eltelt 250 év intézményi alakulása egy évszámozott eseménysor segítségével követhető nyomon.

A kiállításon a hangsúly azokon a tanárokon van, akik az egyetem életét aktívan alakítva, a tudományos kutatásban mindig újat keresve, tanári magatartásukban példaadóan álltak akkor és most is az egyetem közössége előtt. A tárlaton relikviák és dokumentumok idézik fel többek között Rácz Sámuel, Kitaibel Pál, Arányi Lajos, Bókai János, Balassa János és Semmelweis Ignác alakját és az orvoslás fejlődéséért tett erőfeszítéseit.

A filmek és digitális eszközök segítségével lehetőség nyílik megismerni az egyetem névadójának életpályáját, korabeli felvételeken lehet látni, hogy milyen lehetett talárban, heroldruhában felvonulni az egyetemi ünnepségeken – emlékeztet a kommüniké.

Az érintőképernyős platformok segítségével megismerhetők a nemzetközi szempontból meghatározó kutatási eredmények, amelyek az egyetem falai között születtek. Virtuális séta segítségével bejárhatók az egyetem klinikáinak régi és újabb terei és épületei, a tárlókban olyan intézménytörténeti tárgyak láthatók, mint a Than Mór festőművész által tervezett heroldruha, a rektori jogar és az egyetem alapító oklevele. A tárlat 2021. június 30-ig volt megtekinthető.


AJÁNLÓ

A múzeum dolgozói a 2020-as Koronavírus-járvány miatti zárva tartás alatt Járványok világa címmel blogot indítottak útjára, ahol rengeteg érdekes és tartalmas cikk található az orvoslás tudományáról. A látogatók megismerkedhetnek a járványok történetével, ragályos betegségekkel, s a velük szemben alkalmazott védekezési módokkal, de megjelennek ott a gyűjtemény ritka, olykor meghökkentő tárgyai is.


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: ismeretlen
  • Építés ideje: 1810 után
  • Felújítása: 2014.
  • Honlap: semmelweismuseum.hu

Megközelítése

  • Várkert Bazár