Szent Imre Gimnázium

XI. kerület, Újbuda, Villányi út 27.

A Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium Budapest XI. kerületében, a Gellért-hegy lábánál található a Villányi úton, a Feneketlen-tó partjának a közelében. Az épületben 5 szint található, jól felszerelt előadókkal, nagy udvarral, az udvaron több sportpályával, bent három tornateremmel, konditeremmel. Névadója az államalapító Szent István király korán elhunyt fia, Szent Imre herceg.


AJÁNLÓ

Zirc ciszterci apátja, Békefi Remig 1912-ben a kultuszkormányzattal és a székesfővárossal együttműködve hívta életre a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnáziumot, akkoriban még – saját épület híján – a Váli utcai iskolában (a mai József Attila Gimnázium). Az iskola (majd a későbbi Villányi úti gimnázium) elnevezése Glattfelder Gyula csanádi püspök ötletéből született.

A ciszterciek a lendületesen fejlődő Dél-Budára iskolát, templomot és rendházat álmodtak és az iskolával kezdték, de a fejlődést megakasztotta az első világháború kitörése.

"A ciszterci Rend - mint ismeretes - a Villányi-úton szándékozik a kor igényeinek megfelelő gimnáziumot, rendházat és templomot emelni. Békefi Rémig, dr., zirczi apát, már tervpályázatot is hirdetett, amelynek eredményekép Györgyi Dénes építőművész megbízást is . nyert a további tervezésre, szóval: az építkezés előmunkálatai szépen haladtak előre s minden jogos remény megvolt arra, hogy a nagyarányú mű megvalósításához az év folyamán hozzá lehet fogni, amikor váratlanul kitört a nagy háború s mint annyi mást, eme szép reményünket is meghiúsította. Meg kell várnunk, míg elvonul felettünk a szenvedélyek viharzó fergetege, megcsendesülnek a felszabadult irrácionális erők s elcsitul a népek millióinak fékevesztett indulata. Akkor aztán a diadalmas béke áldást fakasztó napjaiban tovább dolgozhatunk, hogy mielőbb elkészüljön a Szent-Imre-főgimnázium új otthona" - számol be a rend 1914/1915-ös évkönyve.

A Fővárosi Tanács Bárczy István polgármester és Déri Ferenc közoktatásügyi tanácsnok javaslatára az 1915/1916-os és az 1916/1917-es tanévre épp ezért még két tantermet engedett át a rend részére. 1920. március 1. óta az iskolában működik a 25. számú Szent Imre Cserkészcsapat.

A Werner Adolf zirci apát kezdeményezte építkezéssel csak 1929-re készülhetett el a Szent Imre Gimnázium Wälder Gyula műépítész tervei szerint (Werner nevéhez fűződik az 1925-ös földrengésben megsérült egri gimnázium, rendház és templom helyreállítása, az új pécsi és székesfehérvári gimnáziumok megépítése, valamint a bajai gimnázium átépítése).


Werner Adolf (1867-1939)
(a nevelésügy terén szerzett érdemei elismeréséül a Horthy Miklós kormányzó 1929. október 26-án a II. osztályú magyar érdemkereszttel és csillaggal tüntette ki)

A következő két évtizedben, az addigra már – olyan nagynevű igazgatók irányítása mellett, mint Bitter Illés, Hadarits-Endrédy Vendel és Brisits Frigyes – hírnevet szerzett iskolában a ciszterci nevelés nagyszerű eredményeket ért el, kiválóan felkészített és tisztességre hívott fiatalok szárnyra bocsátásával (közülük nem kevesen a tudományos és művészeti élet, illetve közélet ismert és elismert kiválóságai lettek).

"A ciszterciek budapesti Szent Imre gimnáziuma nagy ünnepségek között szentelte fel áj zászlóját, amelyet Lena Perenené adományozott" - kezdi beszámolóját a Budapesti Hírlap 1930. november 6-án, az ezt megelőző, 4-én megrendezett Szent Imre herceg ünnepnapja alkalmából. Az újság azzal folytatja, hogy "A zászlóanyai tisztet Klebelsberg Kunó grófné töltötte be, akit a tanári testület élén Bitter Illés clairvauxi apát, igazgató fogadott. Az intézet kápolnájában Werner Adolf zirci apát csendes szentmisét mondott, miközben evangélium után megszentelte a díszes zászlót és magasszárnyalású beszédben buzdította az ifjúságot. Mise után az előkeld közönség az ifjúsággal a díszterembe vonult, ahol ifjúsági ünnep volt".

1936. március 14-én avatták fel dr. Kurt Schuschnigg osztrák szövetségi kancellárt tiszteletbeli főprotektorrá a gimnázium dísztermében (Schuschnigg 1930-ban megalapítja az Ostmärkische Sturmscharen nevű keresztény védszövetséget, 1933. október 31-én Münchenbe utazott, hogy közvetlen és személyes tárgyalásokat folytasson a nemzetiszocialistákkal a kiegyezés érdekében, 1934. július 29. és 1938. március 11. között az osztrák kancelláriát is ő vezette, ekkor már a Hazafias Front színeiben. Kancellárként (és hadseregügyi miniszterként) legnagyobb problémájának országa függetlenségének megtartása bizonyult. Ennek enyhítésére próbálta megerősíteni Ausztria kapcsolatát Mussolini Olaszországával és Horthy Magyarországával). Werner Adolf zirci apát és Bitter Illés clervauxi apát fogadták a kancellárt. Az ünnepségre meghívást kaptak Serédi Jusztinián hercegprímás, a királyi hercegi család és a kormány tagjai is. Az ünnepség szigorúan zártkörű volt, így csakis a meghívottak jelenhettek meg. Az osztrák kancellár az ünnepséget megelőzőleg délután látogatást tett Werner Adolf zirci apátnál és az Emericana kommendátoránál, Bitter Illés clervauxi apátnál.

1937. június 7-én a Testnevelési Főiskoláról a lengyel kultuszminiszter Hóman Bálint kultuszminiszter társaságában a cisztercita-rend Szent Imre herceg úti gimnáziumába látogatott el. A gimnázium kapujában Bittér Illés apát, a gimnázium igazgatója, Tasnádi-Nagy András államtitkár, Wlössics Gyula báró h. államtitkár, Pintér Jenő tankerületi királyi főigazgató és Kása Kálmán miniszteri tanácsos fogadta a lengyel vendégeket. Bittér Illés igazgató rövid németnyelvű beszédben üdvözölte a lengyel kultuszminisztert. Swietoslawski miniszter rövid beszédben köszönte meg az üdvözlést: szavait Divéky Adorján tolmácsolta magyarul. Innen a vendégek a díszterembe vonultak, ahol Sigmond Lóránd dr. tanár francianyelvű beszédben üdvözölte a kultuszminisztert, az intézet egyik növendéke egy Zsolnay Anonymus-saobrot nyújtott át a miniszternek az intézetben tett látogatása emlékére. A lelkes ünnepség a magyar Himnusz elénéklésével ért véget. A lengyel vendégek ezután kíséretükkel együtt megtekintették az intézetet.

A korszakban különlegességnek számított a nagyméretű tornaterem, de még különlegesebb volt a barokk színházakra emlékeztető díszterem, amelynek tervezésében a fiatal építészként Wälder irodájában dolgozó Rimanóczy Gyulának is nagy szerepe volt. Az épület olyannyira korszerű volt, hogy közel száz évig nem volt szükség drasztikus átalakításokra.

A második világháború után a kommunisták által irányított egyházellenes intézkedések keretében került sor az iskola államosítására 1948-ban. Ekkor az iskola nevét József Attila Gimnáziumra változtatták, de ekkortól járhattak lányok is az iskolába, amely miatt lány mellékhelyiségeket és öltözőt is ki kellett alakítani. A legfelső emeleten található kápolna is új funkciót kapott a rendszer vallásellenessége miatt.

Responsive image
A Fenetekteln-tó és környéke 1966-ban
(balra a tó partján a Park étterem, majd a Budai Parkszínpad és a Sport (ma Flamenco) szálló. Szemben a József Attila (ma Budai Ciszterci Szent Imre) Gimnázium és a Szent Imre templom)

Responsive image
A Feneketlen-tó 1986-ban, Háttérben a Szent Imre Gimnázium és a Szent Imre-templom

Responsive image
A gimnázium udvara 1987-ben

1989-1990-es rendszerváltással lehetőség nyílt rá, hogy a szerzetesrendi iskolák újrainduljanak, ezért Kerekes Károly zirci apát kezdeményezte a Kormánynál a budai gimnázium visszaadását. 1992 szeptemberétől ciszterci osztály indult a gimnáziumban, majd több éves, bonyolult átadási-átvételi folyamat lezárásaként a József Attila Gimnázium más épületbe költözött, így véve át az épületet 1997-ben a ciszterciek - immár Zakar F. Polikárp zirci főapát irányítása mellett. Az iskola neve Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium lett.

Az iskola ma 8 évfolyamos és 4 évfolyamos (vegyes szerkezetű) középiskolaként, közel 900 tanulóval működik és várja falai közé azokat a fiatalokat, akik a ciszterci szellemiség újraélesztésével, keresztény elvű-szellemű közegben és együttműködésben kívánnak felkészülni az életre, egy szebb-jobb Magyarország felépítésének reményében.

Az iskola nevelő tevékenységét a cserkészcsapat hagyományosan a természet szeretetével, a sportos, egészséges életvitellel és az önneveléssel, önképzéssel egészíti ki. A cserkészcsapat több száz tagja között számos értelmiségi, közéleti, művész és gazdasági szakember található.A cserkész avató ünnepség Csobánkán szokott történni.

2010. szeptember 8-án a Professzorok Batthyány Körének meghívására Orbán Viktor tartott előadást a gimnáziumban.

Responsive image
A gimnázium és a templom madártávlatból 2018-ban (még az új tornacsarnok nélkül)
(Az 1929-ben épült Szent Imre Gimnáziumot és az 1938-ra elkészült Szent Imre-templomot hazánk neobarokk építészetének legnagyobb alakja, Wälder Gyula tervezte. Az épületegyütteshez tartozott volna egy rendház is, ez azonban soha nem készült el)


AJÁNLÓ

A tornacsarnok építése

Az Orbán-kormány 2017-ben több ütemben biztosított forrást a gimnázium bővítésére. Ennek alapján indult meg a gimnázium testnevelési kapacitásainak bővítését célzó tervezési folyamat. Ennek a feladatnak az elvégzésével a jelentős közületi épülettervezési tapasztalatokkal rendelkező Óbuda Építész Stúdió Kft.-t bízta meg a fenntartó Zirci Ciszterci Apátság. A tervezési folyamat során a kétszintes sportkomplexum megvalósítása mellett döntött a fenntartó. A tervezés során a racionális területfelhasználás mellett szempont volt, hogy a gimnázium épületéből valamennyi testnevelési funkció átkerüljön az új épületbe.

A sportcsarnok építésére az iskola egyházi fenntartója, a Ciszterci Rend Zirc-Pilis-Pásztó-Szentgotthárd Egyesített Apátsága 2019-ben írt ki közbeszerzést, közel nettó 3 milliárd forintra becsülve a beruházás értékét. Az összegből nem csak a sportkomplexum épült fel, hanem a gimnázium műemlék épületében is végeztek átalakításokat. Az építkezésbe az Állam is besegített, ugyanis az Orbán-kormány egy határozatban a 2017-2019-es időszakra 4,8 milliárd forintos támogatást adott az apátságnak, amely összegből 813 millió forintot kifejezetten a gimnázium bővítésére biztosítottak.

2018. március 22-én letették a tornacsarnok alapkövét.

Responsive image
Az új sportcsarnok helye 2019-ben (kép: MTI)

Figyelemmel arra, hogy a XI. kerület Újbuda Önkormányzatának 2018 tavaszán hatályos szabályozási terve nem tette lehetővé a sportkomplexum engedélyezését, ezért az Újbuda Önkormányzatával megindult egyeztetés alapján 2018. szeptember hónapban módosításra került a szabályozási terv, amelynek alapján 2019. január hónapban már jogerős építési engedéllyel rendelkezett a fenntartó a sportkomplexum megvalósítására. Ezzel párhuzamosan a fenntartó a MATA-DÓR Architektúra Kft.-t bízta meg a gimnázium belső terei átalakításának megtervezésével. Az építésziroda 2019. március hónapban jogerős építési engedélyt szerzett a beruházás megvalósítására.

Responsive image
Látványtervek az új tornacsarnokra

A fenntartó az elkészült tervek alapján a gimnáziumnak olyan komplex fejlesztését kívánta megvalósítani, amely a gimnázium oktatási színvonalának emelését célozza. Ennek része új oktatási terek, tantermek kialakítása, a könyvtár méltó elhelyezése, az étkezési kapacitás érdemi növelése az ebédlő áthelyezésével, valamint a mindennapi testnevelés minőségi feltételeinek megteremtése. A gimnázium belső tereinek átalakításával a gimnázium nyolc új tanteremmel bővült, amelyek mind a korszerű csoportbontás elvén alapuló oktatást, mind pedig a gimnázium legfiatalabb tanulóinak egy szinten történő elhelyezését lehetővé teszik. A beruházás megoldást nyújtott továbbá a szűkös ebédlői kapacitás bővítésére is, ugyanis a meglévő egyablakos kiszolgálás helyett a kétablakos kiszolgálás valósulhatott meg. Ennek során a jelenlegi ebédlő a nagy tornaterem helyére költözött át, a földszinti öltözők helyére pedig a megújult konyha került.

Responsive image
A tornacsarnok (semmitmondó és oda nem illő) látványterve

Az építkezés 2019. decemberében indult meg a sportpályák körüli fák kivágásával, valamint a pálya felszedésével.

(Mindeközben az ateista és/vagy liberális média élesen támadta a projektet. A Népszava olyan lózungokat hadovált, minthogy "Állami támogatással beleférhet" a magasabb költség, vagy az Apátság "szemrebbenés nélkül elfogadta a vártnál jóval magasabb árajánlatot", "Tornaterem helyett sportközpont dukál", stb. Emellett megemlítik, hogy "Érdekes részlet, hogy a gimnázium szervezeti és működési szabályzata alapján az engedélyezett tanulói létszáma 900 fő, a sportközpontot azonban ennél jóval nagyobb létszámra terveznék", de csupán azért, mert képtelenek megérteni, hogy ennyi pénzért érdemesebb egy felültervezett tornacsarnokot építeni, hiszen a csarnokban vendégeket is várnak egy-egy iskolaközi meccsre, valamint idővel az iskola létszáma is nőhet, hiszen az épületben új termek is kialakításra kerülnek. De magasfogú retardáltságra utal az is, amikor azt írják, hogy "az iskolának ugyan korábban is volt egy nagy tornaterme, de ezt majd 180 férőhelyes kantinná alakítják át". Szerintük az ebédlő egy kantin, épp csak nem vájúból esznek a gyerekek. Képtelenek felfogni, hogy az a bizonyos tornaterem kicsi volt (amely miatt a gyerekek a folyosókon és a lépcsőn tornásztak), valamint kellett végre egy normális ebédlő, amely ezzel az eredeti helyére kerül vissza. A "Magyar" Hang "folyamatos zajterhelésről írt, valamint gúnyolódó fennhangon, miszerint a 61-es villamost át kellene keresztelni "Sportnemzet vagyunk"-ra, de frusztrációjában az is a sorok közé kerül, miszerint a villamos vonalán "a legmagasabb az egy megállóra jutó tornaterem-építések száma" (ismert, hogy a Szent Margit Gimnázium mellett a Testnevelési Egyetem is kap egy sportkomplexumot a BAH-csomópontnál). Az ellenzéki médiának valószínűleg az zavarja a szemét, hogy az Állam bőkezűen támogatja az egyházi iskolákat, intézményeket, a kórházakra és fákra pedig nem költ eleget).

Horváth Soma, a Zirci Ciszterci Apátság műszaki ellenőre egyébként elmondta: "A gimnázium nem rendelkezett a mindennapi testneveléshez szükséges tornahellyel, és a tantermeknél az osztott csoportos oktatás sem működött, ezért szükség volt egy új tornacsarnok építésére. A későbbi ütemekben további tantermek és oktatási termek készülnek majd el a második, harmadik emeleten. Erre jelenleg még nincs fedezetünk".

Responsive image
A tornacsarnok építése 2020. februárjában

Responsive image
Az építkezés állapota 2020. júniusában (kép: magyarepitok.hu)

A hegyoldalban jelentősek voltak a kihívások: az április végén elkezdett munka nem egy klasszikus mélygödrös, résfalas alapozásra épült, hanem cölöpsorral van megtámasztva a hegyoldal. Mindezt úgy kellett megoldani, hogy a zsalulenyomatra is külön figyelni kellett, mivel az épület belső része látszóbeton burkolású lett. A látsztóbeton technológiának megvannak az egyedi igényei. Ezek közét tartozik, hogy nagyon kell figyelni a zsaluzat méretpontosságára, zártságára. Ha a beton finomrészét nem jól kezelik, az azonnal meglátszik a látképen (a felületen), de az is fontos szempont, ha egy adott szerkezeten belül túl hosszú idő telik el két mixer bedolgozása közben.

Responsive image
Az építkezés állapota 2020. júniusában (kép: magyarepitok.hu)

"Ki kellett váltanunk a tornatermet és az ebédlőt. Két helyszínt találtunk a városban, ahová a gyermekek el tudnak járni testnevelés órákra, illetve találtunk egy éttermet. Ez komoly órarend-szervezési feladatokkal is járt. Sajnos, a mostani járványhelyzetben ezek a külső termek nem tudnak fogadni bennünket. Úgyhogy pillanatnyilag iskolán belül, tantermekben oldjuk meg a testnevelés órákat, illetőleg ide hozzuk az ételeket. Szerencsénk, hogy a hibrid oktatás miatt a nagyok nincsenek itt, elférünk" - nyilatkozta a Fehérvár Televíziónak Orosz Ágoston, a Ciszterci Szent István Gimnázium igazgatója 2021. február elején.

2021. márciusában a tornacsarnok szerkezetkész lett.

A 3700 négyzetméteres csarnok jócskán orvosolja a helyhiányt, ugyanis a 900 fős iskola egy 1441 fős sportkomplexummal lett gazdagabb. A négyszintes épületben helyet kapott egy kosár- és egy kézipálya, az épület előtt pedig megmaradt a szabadtéri pálya egy része is. Az épületben négy darab, elektromos vezérléssel felhúzható kosárlabdaállvány és két-két elektromos felhúzható térelválasztó is kialakításra került.

Responsive image
A tornacsarnok metszete

Az épület földszintjén 180 négyzetméteres szertornafelületet alakítottak ki, amelynek része lett egy 7,5 méter széles és 7 méter magas falmászófelület. Ezen a szinten helyezték el a sportversenyek megrendezésére is alkalmas 570 négyzetméteres kosárlabdapályát, amelyet két részre lehet oszthatani a kisebb csoportos testnevelésórák megtartása érdekében. A földszinten alakították ki a 70 négyzetméteres konditermet, szertárat, testnevelő tanári szobát, elsősegélynyújtó helyet és az öltözőket is. A nagy, 7,5 méteres belmagasság miatt a földszinti szertár, konditerem és öltözők fölött egy további szint létesült, ahol egy osztható 140 négyzetméteres testkultúratermet és további öltözőket helyeztek el.

Az emeleti szinten egy 1200 négyzetméteres kézilabdapályát alakítottak ki, amelyhez 150 fős lelátó kapcsolódik; ez alkalmas bajnoki, diákolimpiai mérkőzések megtartására is. A kézilabdapálya területét automatizált függönyökkel további három részre lehet bontani. A belső átalakítást a MATA-DÓR Architektúra Kft. végezte.

A projekt az állami tulajdonú Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt egyházi fejlesztési programjának támogatásával, illetve a Magyar Közlönyben megítélt finanszírozási keretből valósult meg.


AJÁNLÓ

Képek

Hamarosan!

Adatok

  • Tervezője: Wälder Gyula
  • Építés ideje: 1927-1929.
  • Névváltozás:
    1948 (József Attila Gimnázium),
    1997 (Szent Imre Gimnázium)
  • Honlapja: szig.hu

Megközelítése

  • Móricz Zsigmond körtér
  • Móricz Zsigmond körtér

    (Villányi út)

    (Karinthy Frigyes út)
  • Móricz Zsigmond körtér

    (Villányi út)

    (Karinthy Frigyes út)