Vasúttörténeti Park

XIII. kerület, Vizafogó, Tatai utca 95.

A Magyar Vasúttörténeti Park Közép-Európa legnagyobb interaktív vasúti emlékparkja Budapesten. Az 1911-ben épült, 34 állásos, egykori Északi fűtőház területén 2000. július 14-én nyitotta meg kapuit.


AJÁNLÓ

A Vasúttörténeti Parknak helyet adó, eredetileg ikerfűtőháznak épült 22 és 34 állásos Északi fűtőházból mára csak a nagyobb maradt meg, a kisebb, 22 állásos a második világháború során megsemmisült, de fordítókorongja és mozdonyállásai ma is ott vannak a nagyobb épület tőszomszédságában. A 70 000 m² alapterületű parkban több mint 100 vasúti jármű tekinthető meg, köztük számos ritka mozdony. A járműállomány az 1870-es évektől napjainkig mutatja be a vasút fejlődését. Az intézmény célja megkedveltetni a vasutat és bemutatni történetét a látogatóknak kellemes kikapcsolódás keretében. A park folyamatosan bővül, fejlődik.

2006 óta működik a 184 mm nyomtávolságú kertivasút, amely 2010-től kezdve jelentősen meghosszabbodott útvonalon szállítja a vendégeket.

A Vasúttörténeti Park legnagyobb rendezvénye a 2001 óta megrendezésre kerülő gőzmozdony "Grand Prix”, illetve 2005 óta ehhez a rendezvényhez kapcsolódik a Nemzetközi étkezőkocsi találkozó is.

A járművek jelentős része napjainkban is üzemképes, alkalmanként a park rendezvényein működés közben is megtekinthetők, vezethetők. A járművek rendszeresen közlekednek bel- és külföldre nosztalgiavonat forgalomban.

Responsive image
A múzeum látványa fentről (kép: Google)

A MÁV által leselejtezett gőzmozdonyok és a régi vasúti kocsik először a MÁV Nosztalgia Kft. nosztalgia útjain járták az országot és már az Északi Fűtőházban állomásoztak szabadidejükben. Később egyre több nosztalgia jármű került a Fűtőházba (pl. a 424.262-es és a 424. 287-es pályaszámú gőzmozdonyok). Ezek a járművek ekkor a nosztalgia üzemen kívül különböző filmforgatásokon is részt vettek, amelyeket már az Északi Fűtőház területén forgattak. A terület akkoriban aktívan üzemelő fűtőház volt, ahol a MÁV Rt. dolgozói teljesítették mindennapi vasutas munkájukat és ekkor még a nagyközönség számára zárva tartott (nem is volt látogatható állapotban).

Responsive image
A kisebbik fűtőház helyén létesült bemutató

Az idők során fokozatosan kerültek ide forgalomból kivont, régi járművek, amelyeket a MÁV História Munkabizottsága jelölt ki múzeumi megőrzésre és a MÁV akkori vezetésének döntése során kerültek később felújításra. A 90’-es évek közepére már meglehetősen sok mozdony állomásozott itt.

A Magyar Vasúti Skanzen megfelelő helyszínének keresésénél egyik fő szempontként szerepelt a „látogatóbarát” hely megtalálása, amely elképzelésnek az Északi Fűtőház nagyon sok szempontból megfelelőnek bizonyult. A Magyar Államvasutak História bizottsága javaslatot állított össze az üzemkörön kívül helyezett vontatási telep területén Magyar Vasúttörténeti Park kialakítására. A kezdeményezés a MÁV Rt. vezetésének egyetértésével találkozott és így a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium támogatásával, a vasúttársaság és a szaktárca jelentős tehervállalásával zöld utat kapott a vasúti emlékeket nem csak megőrző, hanem a bel- és külföldi érdeklődők számára megnyitni tervezett kiállítás megvalósítása.

1996. decemberében az Északi Fűtőházban működő MÁV üzemelés kitelepítése megkezdődött. 1999. november 22-én ünnepélyes keretek között megtörtént a Magyar Vasúttörténeti Park hivatalos alapkőletétele. Komoly munkálatok után, amelyekkel csak a terület egy részét sikerült felújítani, 2000. július 14-én nyitotta meg kapuit Európa első interaktív vasúti parkja.


AJÁNLÓ

Képek

Hamarosan!


AJÁNLÓ

Északi Fűtőház

Az 1900-as évek elején a gazdasági fellendülés együtt járt a vasúti teher- és személyforgalom jelentős növekedésével. Az Északi Fűtőház megépítése azután vált szükségessé, hogy a Nyugati pályaudvar fűtőházi kapacitása kevésnek bizonyult, amelyet ráadásul addigra már "körbenőtte" a város.

Responsive image
Angyalföld környéke 1896-ban

Angyalföld ekkor még egy ritkán lakott, kietlennek tűnő táj volt, ahol kertek, a Rákos-patak és az abból kiváló kis tavacska vagy láp volt. Mivel itt vezetett a váci és az esztergomi vasútvonal, ezért kézenfekvőnek bizonyult, hogy az új fűtőtelepet is itt építsék meg. Az építkezés 1909-ben kezdték el és 1911 év végén lettek kész. Területe ekkor 70.000 m2 volt, ahol egy laktanya, műhelyek és egyéb kiszolgáló épületek is helyet kaptak a 22 és a 34 állásos fordítókorongos körfűtőház mellett. A két fűtőház 200 gőzmozdony kiszolgálására volt elegendő, s az utóbbi a történelmi Magyarország legnagyobb fűtőháza volt.

Responsive image
Az Északi Fűtőház jelölése egy 1915-ös térképen

Responsive image
Ezen az 1915-ös térképen nem szerepel a Fűtőház (sem egy 1928-as térképen - talán hadititok miatt?)

Responsive image
Az Északi fűtőház 1914 körül

Responsive image
Egy MÁV 203.005 gőzmozdony a fordítókorongon

Responsive image
Egy MÁV 203.006 gőzmozdony (Fialovits Béla tervezte; a 125 km/óra sebességű mozdony 160 km/órával is képes volt száguldani)

Responsive image
Egy MÁV 322-es gőzmozdony 1910 körül az Északi Fűtőház udvarán

A magyar vonalakon két legendás mozdonytípus állt forgalomba: a 301-es és a 327-es. Előbbi a biatorbágyi merényletnél is közlekedett, míg utóbbit a legszebb magyar mozdonynak tartották.

Responsive image
A 301-es és 327-es mozdonyok

A MÁV 301 sorozatú gőzmozdonya építésének idején Európa egyik legnagyobb teljesítményű és legszebbnek mondott gyorsvonati mozdonya, egyben a MÁV első sorozatban gyártott túlhevítős mozdonytípusa volt, amely a nagyobb tengelyterhelésű fővonalak gyorsvonatainak továbbítására készült, és jó fél évszázadon keresztül teljesítettek szolgálatot nemcsak a hazai, hanem a román vasútvonalakon is. A 301 sorozatú mozdonyokból 3+1 gyári alváltozatban összesen 22 darab készült. A mozdonyok közül két példány, a 301,006 és a 301,016 maradt meg fűtőgépként, meglehetősen hiányos állapotban.

A MÁV 327 sorozatú gőzmozdonya a magyar vasút fénykorának jellegzetes, a hazai mozdonyépítés sajátos stílusjegyeit magán viselő, kecses vonalú alkotása volt, mely az alacsonyabb tengelyterhelésű fővonalak gyorsvonatainak továbbítására készült és jó fél évszázadon keresztül teljesítettek szolgálatot nem csak Magyarország, de a legtöbb szomszédos állam vasútvonalain is. A típus sorozatgyártása szinte azonnal megkezdődött és igen rövid idő alatt le is zajlott. A 2–2 prototípuson felül a három gyártási sorozatban 46, 50, illetve 40 db 327-es készült. Az első sorozatgyártású példány 1912. novemberében, az utolsó nem egészen két év múlva, 1914. szeptemberében hagyta el a gyárat. A 327 sorozatú mozdonyokból végül összesen 140 db készült.

Responsive image
Mozdony 1932-ben az Északi fűtőház előtt

Responsive image
Az Északi Fűtőház 1935 körül

A kisebbik fűtőház a II. világháborúban annyira megsérült, hogy már nem lehetett megmenteni, a nagyobbik viszont eredeti formájában maradhatott meg. Igaz, a gőzmozdonyok háttérbe szorulásával funkciója valamelyest megváltozott, főként a járműjavítás került előtérbe.  Az 1960-as évekre már elavulttá váltak a gőzmozdonyok, ezért elhatározták cseréjüket.

Responsive image
Újságcikk 1963-ból

Responsive image
Az Északi Fűtőház mellékvágányai 1968-ban (jobbra a máig meglévő víztorony)

A gőzmozdonyok dizelmozdonyra történő cseréjét 1962-ben kezdték el és 1969-ben fejezték be. Az 1970-es évekre csak mutatóban maradt meg néhány darab gőzmozdony, amiket leginkább a vidéki vasútállomások mellett állítottak ki.

Responsive image
M41-esek, M47 és MÁV 424.298 a fordítókorongon

Adatok

  • Építés ideje: 1911.
  • Északi fűtőház: 1911-1996.
  • Park megnyitása: 2000. július 14.
  • Honlap: vasuttortenetipark.hu

Megközelítése

  • Rokolya utca
  • Rokolya utca