Szabadság-szobor

I. kerület, Gellért-hegy

A Gellérthegyen emelkedő, 36 méter magas szoborcsoportot Kisfaludi Strobl Zsigmond készítette 1947-ben. Középen a szabadságot jelképező, a győzelem és a béke pálmaágát magasra tartó, 14 méteres nőalak áll, amelynek sziluettjét a főváros csaknem minden pontjáról jól láthatjuk. A látványos szobor a budapesti látkép része, sőt, a főváros egyik jelképe.


AJÁNLÓ

Felállításáról a Budapesti Nemzeti Bizottság rendelkezett 1945 januárjában, alighogy Budapest ostroma véget ért. Alkotóját még ugyanebben a hónapban személyesen választotta ki Vorosilov szovjet marsall, a Szövetséges Ellenőrző Bizottság elnöke, de a rohamtempóban felépített emlékmű költségeit a magyar állam fizette.

Az országgyűlés 1945 szeptemberében törvénybe iktatta az emlékmű felállítását (1945. évi IX. törvény a Budapest főváros felszabadításánál elesett szovjet katonák emlékének megörökítéséről).

A munkát először a Honvédelmi Minisztérium, később az Építés- és Közmunkaügyi Minisztérium felügyelte, de Vorosilov személyesen is figyelemmel kísérte. Az általa kirendelt szovjet tanácsadók nyomására változtatták meg az emlékműnek a polgármesteri hivatal által kijelölt helyszínét, a Horváth-kertről a Gellért-hegyre, a méretét pedig 8-10 méterről csaknem 35 méterre.

A fő nőalak előtt eredetileg egy hat méter magas, bronzból készült géppisztolyos szovjet katona állt, bal oldalán fáklyás, jobb oldalán sárkányölő bronz alakok, mögötte még egy, három méter magas katona kőből. Utóbbit az 1956-os forradalom folyamán ledöntötték és elpusztult, de később újra kifaragták.

 Az eredeti felirat szerint "a felszabadító szovjet hősök emlékére a hálás magyar nép" emelte az emlékművet, amelyet "Magyarország felszabadításának napja" második évfordulóján, 1947. április 4-én avattak fel. Az emlékművön az elesett szovjet katonák nevei is olvashatóak voltak.

Responsive image
A "Felszabadítási Emlékmű" 1947-ben (előtérben az Erzsébet híd romjai)

Responsive image
A szobor és a Citadella 1947-ben

Responsive image
A szobor 1947-ben (kép: Dr. Somlói Miklós)

Responsive image
A Gellért-hegy 1949-ben (kép: Fortepan)

Responsive image
A "Felszabadítási Emlékmű" 1950-ben


AJÁNLÓ

Az 1989-es rendszerváltás után több párt- és civilszervezet kezdeményezte a szoborcsoport eltávolítását, ezért a szovjet katona szobra a Szoborparkba került, de vita bontakozott ki arról, mi legyen a főalak sorsa: sem a lebontás, sem a változatlanság nem tűnt jó megoldásnak. A lebontás kezdeményezése a lakosság részéről jelentős ellenállásba ütközött, mivel az emlékmű békét sugárzó és kellemes alakja 45 év alatt Budapest jelképévé vált, amit a lakosság és a turisták szívesen látogattak.

A szoborcsoport talapzatáról a cirill betűs feliratokat levésték, eltávolították a Szovjet Vörös Hadsereg iránti hálát kifejező feliratot, a jelképeket, valamint a mellékalakok katonáit a budatétényi Szoborparkban helyezték el. A szobor új eszmei tartalma méltóan fejezi ki a magyar nemzet 1100 éves - és más népek történelmi hőseinek megbecsülését és tiszteletét, amely szöveg a talapzaton ma is olvasható: "Mindazok emlékére, akik életüket áldozták Magyarország függetlenségéért, szabadságáért és boldogulásáért".

Egy másik történet szerint a Szabadság-szobor eredetileg a fronton repülőbalesetet szenvedett Horthy István kormányzóhelyettes emlékművének készült; elhangzott például Szentjóby Tamás a ?Szabadság lelkének szobra projektről? készült dokumentumfilmjében is.

Ugyan Kisfaludy Strobl valóban megbízást kapott ifjabb Horthy Budapestre szánt szobrának elkészítésére, ez a szobor azonban nem készült el, és tervei sem mutattak hasonlóságot a későbbi Szabadság-szoborral. A legendának a szobrász maga is tudatában volt, és tiltakozott ellene.

Bár a Horthy-emlékművel való párhuzam nem igaz, a fasizmust jelképező sárkányt megölő mellékalak kompozíciója azonos Kisfaludi Stróbl 1928-ban Nyíregyházán felállított huszáremlékművével, amelyen a magyaros ruhájú férfialak a bolsevizmus sárkányával végez.


AJÁNLÓ

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image
A szoborcsoport látványa a Rákóczi Ferenc hídról 2012 tavaszán

Responsive image
A Szabadság-szobor és a Gellért Szálloda

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Adatok

  • Szobrász: K. Stróbl Zsigmond
  • Felállítás éve: 1947.