Újpesti zsinagóga

IV. kerület, Újpest, Berzeviczy Gergely utca 8.

Az első újpesti zsinagóga 1839-ben épült, a Bocskai utca elején. Az épületről rajzot vagy fotót nem ismerünk. 1885-86-ban építették fel a Berzeviczy utcában ma is működő neológ zsinagógát. A korabeli sajtó tudósításai szerint Greiner (vagy Gränner) budapesti építész tervezte, a kivitelezést Böhm Mátyás építőmester irányította.


AJÁNLÓ

Mivel a historizmus budapesti építészettörténetében nem fordul elő tervezőként a megadott név, ezért felvetődik, hogy nem történt-e elírás, és nem a Monarchia későbbi nagy zsinagóga építőjének, a bécsi Jakob Gärtnernek (1861?1921) fiatalkori művével állunk-e esetleg szemben. Az alaprajzi elrendezés, a színes téglákkal díszített homlokzatok, a félköríves ablakok, de a torony-sisakok tekintetében is az 1854?59 között épült, Ludwig Förster bécsi építész által tervezett Dohány utcai zsinagóga szolgált mintaként. A keleties elemekkel gazdagított félköríves romantika stílusát más műfajokban már tizenöt-húsz éve nem alkalmazták, de az 1880-as évek zsinagóga építészetében még uralkodó volt.

A művészettörténeti szakirodalomban találkozhatunk annak említésével, hogy 1896-ban pályázatot írtak ki neológ zsinagóga tervezésére Újpesten, s az első díjat és a megbízást Böhm Henrik és Hegedűs Ármin nyerte el, akik három évvel később az újpesti városházát tervezték. A hitközségi iratok és visszaemlékezések azonban nem tudnak ilyen tervpályázatról. Hogy az eredeti épületet a Böhm?Hegedüs szerzőpáros tervezte volna, az kérdéses, hiszen ők csak 1890-ben, illetve 1891-ben szereztek diplomát a budapesti Műegyetemen.

A rendelkezésre álló iratok, illetve visszaemlékezések alapján a hitközség vezetői szerint a zsinagóga egy ütemben épült meg a jelenlegi formában, de a művészettörténeti elemzés azt mutatja, hogy a nyugati homlokzat az épület többi részénél későbbi stílusú. Az egykorú építészeti sajtóból és a tervező hagyatékában fennmaradt iratokból lehet tudni, hogy 1909-ben Baumhorn Lipót bővítette az épületet.

1944-ben a zsinagógát kifosztották, újjáépítésére 1946-ban került sor. A háború előtt meglévő, a főhajó feletti, eredetileg kazettás mennyezetet anyagi okokból a mai napig nem sikerült helyreállítani. A karzatok fafödémei oly mértékben tönkrementek, hogy az öntöttvas oszlopok felhasználásával azokon felülbordás monolit vasbetonfödém készült, fa járófelületekkel. A téglalap alaprajzú zsinagóga rövidebbik oldalával néz az utca felé. A reprezentatív főbejárat az átellenes oldalon, a kert hátsó részén nyílik úgy, hogy attól öt méterre a szomszéd lakóház kerítésfala húzódik.

Kérdés, hogy milyenszempontok alapján választotta a hitközség ezt az előnytelen fekvésű telket? A hagymasisakkal koronázott tornyok között díszes kerek ablak található, amely alatt magyarul és héberül olvasható Ézsaiás próféta könyvének egy mondata: ?Az én házam minden nemzet imaháza, így szól az Úr?.

A zsinagóga Újpest egyik első reprezentatív középülete volt. Építészeti megformálásának magas színvonala már az 1880-as években jelezte, hogy az ipari peremtelepülés önálló kulturális arculatú várossá szándékozott válni, mint ahogy ez a 20. század elejére meg is valósult. A zsinagóga dél felé megnagyobbított kertjében 1947?48-ban emlékművet építettek. Ha az épületegyüttest megtekintjük, a Berzeviczy utca és a József Attila utca sarkán látjuk a Mártír-emlékművet a kerítés falába építve.


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok


Megközelítése

  • Újpest-Városkapu
  • Újpest-Városkapu