Hazatérés Temploma

V. kerület, Lipótváros, Szabadság tér 2.

A Szabadság tér eklektikus palotái között foglal helyet egy egyszerű homlokzatú, Bauhaus jellegű bérház, amelyről csak a toronyszerűen kialakított, órával ellátott tetőről ég felé nyúló csillag árulja el, hogy református templom, a Hazatérés Temploma.


AJÁNLÓ

Története Trianonhoz kötődik. Gyülekezete az elszakított országrészekből ideérkezett, Magyarországot választó, elsősorban királyi tisztségviselőkből alakult ki az első világháború után. Névadásával az elszakított területek egy részének 1938-1940 közötti visszatérését örökítették meg (feliratát 1949-ben eltávolították, 1999-ben tették vissza homlokzatára). A harmincas évek elején az itt lakó, mintegy 5.500 református a közeli német nyelvű református és unitárus templomokban tartotta istentiszteleteit.

1938-ban a Székesfőváros a telket az egyháznak ajándékozta. Tagjai felajánlásából és közadakozásból indult meg az építkezés. A templom alapkövét 1939-ben tették le. A homlokzat magasságát, a kiképzés módját és sok egyéb tényezőt szigorú hatósági szabályok korlátozták. Tervezői Dabasi Halász Géza és Győry Sándor építészmérnökök. A kész épületet 1940-ben szentelték fel, Dr. Victor János lelkipásztorsága és Dr. Csilléry Béla főgondnoksága idején.

A hat emeletes épület homlokzata sima, tagoltságát a kétszárnyú, illetve középső részén az ún. szalagablakok elhelyezése adja.

Alacsony, Kovácsoltvas ráccsal kerített, széles lépcsőkön át jutunk főbejáratához, melynek két oldalán márványtábla örökíti meg a “szétszóratásból menekült magyarok” és a túlélőknek az “üldöztetés idején életük kockáztatásával zsidó testvéreit segítő gyülekezeti tagok” iránti háláját. Innen a tornácra, majd a templom belsejébe jutunk. Belső térkiképzése és berendezése a centrális, református “prédikáló templom” típusa s a két világháború közötti magyaros stílustörekvések jellegzetes példája. Neves tervezője Bodon Károly iparművész tanár, kivitelezője Beregszászi M. Dezső építőmester.

A bejárattal szemben a népi faragásokkal díszített, hangvetővel ellátott szószéket, két oldalán a szintén faragásos díszítésű Mózes-székeket látjuk. Fölöttük hatalmas orgona. A szószék előtti nyolcszögletes Úrasztalt három oldalról veszik körül a míves faragású fa padsorok, melyek a kétemeletes karzattal együtt 800-1000 férőhelyet kínálnak. Magyaros-népies stílusban készültek az énekjelző táblák, a mennyezet díszei, a lambériák faragásai, a korlátok, mellvédek, világítótestek és falikarok is. A fényezett, natúr fából kialakított berendezés terének színes dísze a két bordó bársony terítő, hímzett felirattal (Ha az Isten velünk, kicsoda ellenünk) a szószéken, kehely mintával az Úrasztalán.

A szószék két oldalán történelmi magyar zászlósor, Szent István korától 1956-ig, mely a 2000-ben tartott Negyedik Magyar Református Világtalálkozó alkalmával került helyére, egy időben a számtáblák alatti, a Himnusz és a Szózat szövegét tartalmazó két tűzzománc táblával.

A földszinten és az emeleten egymás fölött művészien megtervezett és mesterien kivitelezett színes, festett üvegablakok mindegyike egy-egy várost, városcímert, s a magyar országcímert ábrázolja, a történelmi Magyarország akkor “hazatért” városainak állítva emléket. Közülük egyetlen, Budapest Székesfőváros koronás címere hazai, a többi ma már határon kívülre került. Ezeket az ablakokat is Bodon Károly iparművész tervezte.

A mennyezeti kazettákba 71 vármegyénk címerét 2001-ben, a Millennium évében a Trianoni békediktátum évfordulóján, június 4-én helyezték el, ugyanakkor tették vissza az üvegablakokra a II. világháború után levetett koronás címert.

A bejárattól balra, az átriumos kapu jobb oldalán újabb kovácsoltvas ajtó mögött Horthy Miklós kormányzóról elnevezett kis kápolna, mely mára már visszanyerte eredeti nevét. Célja, hogy amikor a templom zárva van, csendet és menedéket nyújtson a híveknek. Belseje, magyaros faragott díszeivel, hasonló a temploméhoz. Falait hímzések, szőttesek borítják.

Az alagsorban található a Szabó Dezső Katakombaszínház terme, melyet az állam raktárként használt, 2003-ban alakították vissza, június 16-án tartották ünnepi megnyitó előadását, II. Rákóczi Ferenc hazatérése, a szabadságharc kezdete 300. évfordulójának tiszteletére. Az ünnepi műsor befejezéseként felavatták Derdák Éva festőművész “Megújulnak a dicsőséges magyar nemzet sebei” című olajfestményét. Falán a másik nagyméretű olajfestmény a Bocskai szabadságharc 400 éves évfordulóját örökíti meg.

A templomhoz tartozó szép, nagyméretű gyülekezeti terem és más helyiségek a különböző emeleteken találhatók. A Tanácstermet 1998-ban avatták fel újra, falain a magyar függetlenség nagy alakjainak portré-festményei.


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Horthy-szobor

2020. július 4-én a biztonsági kamera előtt, fényes nappal támadták meg gátlástalanul a Hold utcai református templomot, illetve az előterében látható Horthy Miklós-szobrot, amit vörös festékkel öntöttek le. Hegedűs Loránt lelkipásztor hamarjában intézkedett a helyrehozatal érdekében.

Novák Előd, a Mi Hazánk alelnöke rámutat: "...hiába is várjuk Karácsony Gergely elhatárolódását, ő épp felbujtónak tekinthető, hiszen a Mi Hazánk nemzeti összefogással tartott, tavalyi és idei Horthy-felvonulása kapcsán is uszított a megemlékezés ellen. A szobrot legutóbb június 4-én koszorúztuk meg a sikeres revíziókról elnevezett Hazatérés templomának lépcsőjén. Elvárjuk a rendőrségtől, hogy ugyanolyan gyorsan állítsa elő a felelősöket, mint ahogy a Horthy-felvonulásunk után előállította a Szent Korona másolatát békésen hordozó gárdistákat. Világszerte divat lett az európai, fehér ember történelmének átírása, dicső múltja emlékeinek elpusztítása. A Mi Hazánk Mozgalom nem fogja hagyni, hogy Magyarországon is hősi szobrokat döntsenek le a felforgatók. Bár Pokorni Zoltán fideszes polgármester is uszít a hegyvidéki turulszobor ellen, de megvédjük azt. Elég volt a szélsőliberális randalírozókból!" - szögezi le Novák.

Responsive image
A festékkel leöntött Horthy-szobor

Mint később kiderült, egy Tóth Edit nevű liberális anarchista felelős a rongálásért. Közösségi oldalán beismeri, hogy ő követte el a cselekményt.

"Elhatárolódás. Sem Horthy Miklós bűneivel, sem Horthy István bűntudatával nem vagyok hajlandó azonosulni. Követelem, hogy az Orbán-kormány költözzön Székelyföldre" – írta Tóth Edit a közösségi oldalon.

Responsive image

Responsive image

A BRFK szóvivője, Csécsi Soma alezredes elmondta, hogy rongálás bűncselekmény miatt nyomozást rendeltek el – akkor még – ismeretlen tettes ellen. A helyszínen szemlét tartott a rendőrség, munkájukat szemtanúk beszámolói is segítik. A rongálást kamerafelvétel is rögzítette, amelyen látszik, hogy az elkövető több mozdulattal, rengeteg festéket szétlocsolva öntötte le az egykori kormányzót ábrázoló szobrot.

Hegedűs Lóránt református lelkész a Magyar Nemzetnek elmondta: nem ez volt az első eset, hogy megrongálták a templom lépcsőjén álló mellszobrot, de a világban zajló események tükrében lát összefüggést a Black Lives Matter mozgalom és a mostani eset között.

"Számunkra Horthy Miklós gyülekezetet és templomot alapító államférfi volt, ezért is került a templomunk elé a mellszobra. Százhúsz református templom épült akkoriban a kormányzó támogatásával" – indokolta a lelkipásztor a szobor jogosultságát.

Horthy Miklós megítélése mindig is megosztotta a magyar társadalmat: a kommunista ideológiában átneveltek és azok leszármazottaik őt teszik felelőssé a zsidók deportálásáért, míg a másik oldal rátermett és hazafias államfőként tartja számon. A liberális elmebaj sajnos nem képes felfogni, hogy Horthy Miklóst felmentették a Nürnbergi-per során, s bebizonyosodott, hogy személyes fellépésével rengeteg zsidót mentett meg a deportálástól azáltal, hogy leállíttatta a zsidó lakosok táborokba szállítását.

Adatok

  • Tervezője: Dabasi Halász Géza
    és Győry Sándor
  • Építés ideje: 1939-1940.
  • Honlap: hazateres.hu

Megközelítése

  • Kossuth Lajos tér
  • Széchenyi utca
  • Széchenyi rakpart