Conti-kápolna

X. kerület, Kőbánya, Kápolna tér

A fogadalmi káponát Conti Lipót Antal kőfaragómester és felesége, Drenkler Anna építtette 1739-40-ben hálából, hogy a Conti család megmenekült a nagy pestisjárvány elől. Később Conti Lipót meghalt és második felesége, Schallhard Éva lemondott kegyúri jogáról, melyet a városi hívek kaptak meg, akik kibővítették és toronnyal látták el.


AJÁNLÓ

Az Óhegy felé vezető Kápolna utca vonalában áll azóhegy egyik műemléke, a Conti-kápolna. Ezt a kis barokk templomot 1739-1740-ben "Conti Antal Lipót és neje, Drenker Krisztina annak emlékére építtette, hogy családjuk az akkori időben tomboló kolerajárványtól megmenekült".

Egy 1764-es térkép szerint az Óhegy tetején kőfejtés zajlott. A kőbányai domborulat legmagasabb pontján áll a Csősztorony épülete. Innen délkelet felé, az Újhegy irányában enyhén lejt a domb, itt terül el a ma Óhegy parknak nevezett terület, amelynek délnyugati széle az Óhegy utca. Ezen a területen a XIX-XX. század során több téglavető, téglagyár működött. A térképek szerint az Óhegy utca akkor a Conti-kápolna mögött, a mai vonalától kisé balra, szabálytalan nyomvonallal haladt kelet felé. Először e vonal mellett létesültek a kőfejtő és téglavető telepek, majd később a hegy északnyugati szélén is. A kibányászott követ innen a Kápolna utcán szállították Pest felé.

Responsive image
Az óhegyi kőbánya 1824-ben. A Conti-kápolna mögött elterülő szőlőskertek egy részén, a kertek alsó végében alakultak ki a kőfejtők. A rétegek közül kitermelt agyagot téglának dolgozták fel. így, az idők folyamán, több telken, több téglaégető is létesült.

A bánya bejáratánál, a kápolna közelében balra kovácsműhely, vendéglő volt. Jobbra, kissé arrébb, nagy istállóépület állt. Az első telek, a Hofrichter szőlőskert déli felén téglaszín és téglakemence állt, de innen nyílt a szomszédos Fischer szőlőskert oldalába bevágott Fischer-kőfejtő is.

1783-ban II. József parancsba vette a fogadalmi kápolnák bezárását és lerombolását. A Conti család közbenjárásra a kápolna megmaradhatott, és a király halála után, 1802-ben újra használatba lehetett venni. Ez a kápolna volt a kerület első temploma, s itt alakult ki a XIX. században Kőbánya első városközpontja. 1869-ben ez a templom vált a helyiek plébániatemplomává.

Az 1900-as évek elejétől (miután felépült a Szent László templom) a templom a görög katolikusoké lett. 1938-ban renoválták, de a háború súlyos sérüléseket okozott, ezért 1947-ben ismét fel kellett újítani.

Responsive image
A Conti-kápolna 1950-ben

Responsive image
A Conti-kápolna 1954-ben

Responsive image
A Conti-kápolna 1974-ben

1988-ban a torony ledőlt, s elpusztult az oromzat két szélén álló Szent Joachim és Szent Anna szobor (ők Szűz Mária szülei). A szobrokat a gyártelepre vitték, ahonnan sajnos eltűntek; pótlásukra nem került sor.

Jelenleg a Rózsák terei görögkatolikus egyházközséghez tartozik, épülete pedig nemzetközi kulturális védelem alatt áll.

A kápolna előtt egy bádogkorpuszos fa feszület áll, melyet 1879-ben állítottak.

2020. szeptemberében felújították a kápolna tetőszerkezetét.


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: -
  • Építés ideje: 1740.
  • Felújítása: 1938., 1947., 1975., 2001.

Megközelítése

  • Kápolna tér