Szent Angyalok-templom

XI. kerület, Gazdagrét, Gazdagréti út 14.

A gazdagréti Szent Angyalok-templom nemcsak a balatoni útról, de a főváros különböző pontjairól is jól látható. A templom új tömbje Koppányi Imre tervei szerint a gazdagréti lakótelep szélén helyezkedik el, gigantikus méretei és kedvező fekvése miatt nemcsak a balatoni úton haladók vagy a budaörsi lakosok figyelmét vonja magára, hanem a főváros különböző pontjairól is jól látszik.


AJÁNLÓ

A helyszín tehát ideális abból a szempontból, hogy a terület talán legmagasabb pontja, ahonnan kivételes kilátás nyílik. Szemben a kockaházak egyhangúságával, az új épület anyaghasználata és megformáltsága ellentétben áll a lakótelep vonalzó mentén húzott egyenes vonalaival és betontömbjeivel.

Az 1980-as évek második felében a zártkertek helyére a főváros egyik legsűrűbb lakótelepe épült. 1989 szeptemberében először a közösségi házban kezdődnek el a szentmisék. Advent első vasárnapján megalakul a katolikus közösség főpásztori engedéllyel, amely alapja lesz a későbbi plébániának.

Az első szabad választás előtti nap szombatján, 1990. március 30-án kerül sor az ünnepélyes alapkőletételre. 1990 szeptemberétől a vasárnapi szentmisék a Mechatronikai Szakközépiskola aulájában kapnak otthont. 1991-ben a Lourdes-i Szűz Anya megjelenésének ünnepén Paskai László bíboros önálló lelkészséggé alakítja, és a „kváziplébánia” területét leválasztja a kelenföldi plébániától.

1991-ben Makovecz Imre készíti el az első templomtervet, de végül 1994-ben Koppányi Imre kap tervezési megbízást. Ezután megkapják az építési engedélyt és elkezdődik az építkezés. 2002. április 13-án a részben elkészült templomot dr. Paskai László bíboros, prímás, érsek áldja meg.

2009. december 6-án Erdő Péter bíboros főpásztor a lelkészséget plébániai rangra emeli. 2013-ban jelentős kormánytámogatási összeggel nyílik meg a lehetőség a templom és plébánia épületegyüttesének továbbépítésére. A festői környezetben lévő templom megálmodója és első építtetője Dr. Lipp László atya, aki 2009. augusztus 25-én bekövetkezett haláláig szervező lelkészként szolgálja a lelkészséget. Lelkipásztori munkájának és a templom építésének folytatója Dr. Szederkényi Károly Miklós atya, 2009. szeptemberétől a „kváziplébánia” plébániai kormányzója, 2010. augusztus 1-jétől a plébániai rangra emelt egyházközség plébánosa.

Az épületegyüttes a szakrális feladat mellett kulturális, egészségügyi, karitatív szolgálat ellátására is képes. A templomépület déli szárnya vendégház, munkatársi ebédlő és médiaszerkesztőség lett, az északi szárny pedig közösségi házzá lett alakítva, előadóteremmel és könyvtárral. Az északi oldalon elkészült az irodák és a levéltár épülete. Az altemplomban urnatemető található.

A templom oltárképe a szlovén származású, világhírű jezsuita mozaikművész, Marko Ivan Rupnik alkotása, akinek művei a világ jelentősebb zarándokhelyeit, így Lourdes-ot, Fatimát, valamint a mátraverebély-szentkúti nemzeti kegyhely szabadtéri oltárát is ékesítik. A római Centro Aletti műhelyében előkészített mozaikokat májusban a művész húsz tanítványával helyezte el Gazdagréten.

Az építkezés több évnyi szünet után 2013-ban vett újabb lendületet, amikor a közösség egymilliárd forintos kormányzati támogatást kapott az épületkomplexum befejezésére. Az újabb építkezés során a templom déli és északi, valamint az utcai oldalán kisebb méretű, közösségi tereket biztosító épületszárnyakat építettek, nyitott pergolával. Megtörtént továbbá a templomtér teljes szigetelése, a padló és a fal burkolása.

2016 szeptember 28-ára elkészült a templom különleges díszvilágítása. A Fővárosi Önkormányzat döntése alapján, a Főváros által biztosított fejlesztési forrás terhére a korszerűsítés a BDK Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft. beruházásában valósult meg. A díszvilágítás tervezése és kivitelezése 41 M Ft-os fővárosi támogatást jelentett.

A plébánia díszvilágítása a templom kertben elhelyezett, körben, az épület körül telepített oszlopokról, tartószerkezetekről, valamint a templom épületére, kupolájára felszerelt mindösszesen 74 db fényvetőről történik. A díszvilágítás beépített teljesítménye mindössze 8,1 kW, amely éves szinten kevesebb, mint félmillió Ft költséget jelent.

A díszvilágítás különlegessége, hogy a fővárosi díszvilágítási objektumok esetében elsőként alkalmaztak színes RGB ledes technológiát, amellyel a templom csúcsán elhelyezett üvegkupolát és keresztet világítják meg. Ez lehetővé teszi, hogy kupola és a kereszt esti látványképe, előre programozott módon, a római katolikus egyház által előírt liturgikus naptár szerinti napnak megfelelő színben pompázzon.

A templomot huszonhat évvel az alapkőletétel után, 2016. október 1. szentelte fel Erdő Péter bíboros.

2017-ben a Kormány úgy döntött, hogy összesen 8,4 milliárd forinttal támogatja 20 templom felújítását az Esztergom-Budapesti Főegyházmegyében. A 20 szerencsés egyike a gazdagréti Szent Angyalok-templom lett.

2021. szeptember 8-án az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus keretében a Gazdagréti Szent Angyalok Plébánián szentmise került bemutatásra olasz papok és hívek részvételével, melynek főcelebránsa Cardinal Robert Sarah volt. Becsléseink szerint több, mint 2000 hívő vett részt ezen az ünnepi eseményen.


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image
A templom 2018-ban (kép: Thaler Tamás)

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok


Megközelítése

  • Szent Angyalok-templom