Ferenchalmi Szűz Mária-kápolna

XII. kerület, Ferenchalom, Budakeszi út 51.

Az egyhajós kápolna 1821-ben épült Kalmárffy Ignác (Buda örökös bírája) és neje, Reinprecht Katalin telkén és költségén. Az 1822. október 6-án Szűz Mária és Nepomuki Szent János tiszteletére felszentelt épületet valamiféle félreértés miatt hosszú ideig Szent László-kápolna néven jegyezték. A kápolna egyes elmondások alapján részben az egykori pálos kolostor köveinek felhasználásával készült el.


AJÁNLÓ

A kis kápolnának Sissi is gyakori látogatója volt, mikor gyermekeivel, Gizellával és Rudolffal 1866-ban a szomszédos villában töltötték a nyarat, Kochmeister Frigyes báró invitálására.

Responsive image
Ferenc-halom látványa a XIX. század derekán

Responsive image
A mai Budakeszi út 1846-ban (háttérben a kápolna)

1901. januárjában érdekes pályázat jelent meg a Magyar Székesfőváros nevű lapban, ahol hajadon női cselédeknek ajánlottak házasságot:

"Budapest székesfőváros tanácsa a kezelése alatt álló Sieber Pessiák-féle erkölcsös nőcselédek kiházasitására szolgáló alapítványnál egy 210 koronás jutalomdijra ezennel pályázatot hirdet a következő feltételek mellett:

1. A jutalomdij csak oly nőcselédnek adatik kiházasitásul, ki szolgálatában hűséget, szorgalmat, mindig erkölcsös magaviseletét tanúsított, külünösen, a ki hosszabb ideig egy gazda szolgálatában megmaradt és szolgálatából a jutalomdij kinyerése után férjhez megy.

2. Ha a nőcseléd vőlegénye római katholikus vallásu, akkor a nőcseléd, hogy a kiházasitási jutalmat elnyerhesse, köteles esküvőjét a főváros első (1.) kerületében Ferencz- halmán levő kápolnában, és pedig lehetőleg junius hó 6-án megtartani.

3. Budapest székesfőváros tanácsa a jutalomdij iránt folyamodó nőcselédek közül a legérdemesebbnek a jutalomdijat olykép fogja kiházasitásul megszavazni és kiutalványozni, hogy a jutalomdij az esküvő megtörténte után a házassági anyakönyvi kivonat bemutatásával a székesfőváros központi pénztárába azonnal felvehető lesz.

Ha a jutalomdijban részesített nőcseléd vőlegénye, illetőleg férje róm. kath. vallásu, a jutalomdij csak akkor adatik ki, ha az esketési anyakönyvi kivonat azt tanúsítja, hogy az eske- tés a székesfőváros I. kerületében Ferencz-halmán levő kápolnában történt.

Megjegyeztetik, hogy a jutalom ki nem adható, ha a meg jutalmazott nőcseléd róm. kath. férjével nem a Ferencz-halmi kápolnában esküdött meg, ha továbbá azon nőcseléd, kinek a- futalom megszavazva lett, az 1901. év folyamán meg nem esküszik, végre, ha a megjuíalmozott, vagy annak örökösei a jutalomdijat 1901. év végétől számítandó két év alatt fel nem veszik, mindezen esetekben a jutalomdij megszavr zása és kiutalványozása hatályát veszti és a jutalom iránt való igény el- onyészik.

Fölhivatnak tehát mindazon nőcselédek, kik ezen 210 K. kiházasitási jutalomdijat elnyerni óhajtják, hogy szolgálatban való hűségűket, szorgalmukat, erkölcsös magaviseletüket, hosz- szabb időn át egy gazdánál kitöltött szolgálatukat, eljegyzésüket igazoló bizonyítványukkal és cselédkönyvükkel felszerelt pályázati kérvényeiket legkésőbb 1901. márczius 15-ig a tanácsi iktatóba IV. kér., központi városháza (Károly-laktanya) I. em. 25 ajtó szám alatt annál is inkább nyújtsák be, mert a kitűzött határidőn túl beérkezett folyamodványok figyelembe nem vétetnek. Budapest, 1901. január hó 25-én
"

Amikor 1927-ben a főváros Kalmárffy örököseitől megvásárolta a kápolnát, szépen restaurálták és oldalsekrestyével bővítették. A Nepomuki Szent János képét ábrázoló főoltárképet Raksányi Rezső készítette. Belső berendezése a fa karzattal még a II. világháború idején is sértetlen maradt. Pusztulása ezután kezdődött, s később egy tűzeset is tovább rontott állapotán. Az ingatlant 1927-ben a főváros megvásárolta, a kápolnát sekrestyével bővítette. Ekkor a hárshegyi cserkésztábor tartotta benne istentiszteleteit.

A II. világháború után az épület évtizedekig gazdátlanul állt, állapota súlyosan leromlott. Helyreállítására 1968-69-ben került sor, amikor az Országos Műemlék Felügyelet restaurátor műhely céljára alakította át. A felújítás során végzett kutatással állapították meg azt, hogy a kápolna építéséhez az elfogadott történet ellenére nem használták fel a pálos kolostor köveit.

Responsive image
A kápolna 1990 körül (kép: Geuduschek Tibor)

2011-ben az épület a Magyar Máltai Szeretetszolgálat tulajdonába került, akik gyerekek részére szeretnének itt foglalkoztatót, valamint a felügyelőknek vizesblokkal ellátott szobákat létesíteni. A szabályozási tervek alapján a kápolna bővítését a föld alatt kívánják megvalósítani.

 

Az épületet Budapest egyetlen jelentős protoromantikus építészeti emlékeként tartják számon. A XIX. század elejének sajátos, gótizáló épületei az egész országban viszonylag ritkák, ez avatja a kápolnát különleges értékű műemlékké. A kápolnát már 1924-ben a Főváros védendő épületeinek listáján szerepeltették.

A kéttornyos, neogótikus kápolnához pár lépcső vezet fel az úttól, melyet rozsdás vaskapu és szögesdrótos kerítés véd a betolakodók ellen. Szép, fehér homlokzatán szolid díszítések láthatók. Ablakait rács fedi. A tornyok között az oromzaton Kalmárffy és Reinprecht család címere látható. A főhomlokzat két rizalit módjára előreugró tornya kulisszaszerű oromfalat fog közre. A gúla alakú kősisakban végződő tornyok párkányát csonka féloszlopok sora támasztja alá, a sarkokat háromnegyed oszlopok hangsúlyozzák. A kisebb-nagyobb oszlopfők párnatagok és gyűrűk együtteséből állnak. A torony főpárkánya egy rövid szakaszon az oromfalra is átfordul. A főhomlokzat az épületen körülfutó főpárkány övpárkányaként osztja két szintre. A bejárati kapu szemöldökét és a félkörös kórusablak mellvédmezőjét gótizáló ívsorok díszítik. A tornyok földszintjén csúcsíves falmezőket, az emeleten csúcsíves ablakokat találunk. Az oromfalat óraablak és a kápolna oldalhomlokzati egyszerű keretezés tagolja, a hajó és a szentély mindkét oldalán egy-egy csúcsíves ablak nyílik.

A belső teret egyszerűen tagozott vállpárkány felett teknő-, illetve csúcsíves dongaboltozat fedi. A bejárat felett két vasoszlopon nyugvó karzatot találunk, melyre falépcső vezet fel. A korábbi restaurátor műhely mellékhelyiségeit alakították ki a sekrestyében, mely később elbontásra került. Az egykori berendezésből semmi sem maradt, csupán az oltár architektúrája található a helyén.

Responsive image
A kápolna 2017-ben (kép: Bertalan Sándor)


AJÁNLÓ

Képek

Hamarosan!


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: -
  • Építés ideje: 1822.
  • Felújítása: -
  • Honlap: -

Megközelítése

  • Vízművek / Bíróság