Dózsa György úti zsinagóga

XIII. kerület, Angyalföld, Dózsa György út 55.

Az 1900-as évek elején az angyalföldi zsidóság elhatározta, hogy zsinagógát építtet. A tervezéssel Baumhorn Lipótot bízták meg, aki egy egyszerű, de mégis szép zsinagógát álmodott meg a mai Dózsa György, régi nevén Aréna útra. Az eredetileg zsinagógának szánt épületet ma a Budapesti Honvéd vívóteremként használja, a hitélet a korábban kultúrteremnek szánt kisebb épületben folytatódik Deutsch Péter rabbi vallási irányítása alatt.


AJÁNLÓ

1876-ban átadták a Margit hidat, röviddel utána a Nyugati pályaudvar sínjei felett átívelő Ferdinánd hidat, valamit az 1876-os árvizet követően a Vizafogó gátját is. A fejlesztések maguk után vonták a mai Újlipótváros és Angyalföld helyén található beépítetlen telkek, szántók felértékelődését. Pár évtized alatt üzemek, gyárak, munkásszállások és sötét lebujok vették át a szőlőtőkék és gabonaföldek helyét. Az izraelita lakosság számaránya nem volt túlzottan magas, de a környék igényeit ellátó kereskedelmi egységek, valamint egynémely üzem tulajdonosai leginkább közülük kerültek ki. Tovább növelte a terület fontosságát, hogy az 1808-ban lezárt észak-pesti zsidó temető helyett az Angyalföldön található Lehel utcában nyitottat kezdtek el temetkezni egészen az 1870-es évek közepéig, azonban a kegyhely még a XX. század elején is fennállt, csak akkortól kezdték el más célokra beépíteni az Aréna (Dózsa György) út – Lehel utca – Taksony utca és Tüzér utca által határolt területet (a sírok egy részét a Kozma utcai temető fogadta be).

A zsinagóga Észak-Pest zsidóságának kiszolgálására épült meg a lipótvárosi zsinagóga tervének kudarcba fulladása után az akkori Aréna út (ma: Dózsa György) mellett. A telek a korábbi zsidó temetővel szemben, az út másik oldalán terült el, és 1907. február 27-én vásárolták meg a Pénzügyminisztériumtól 200.000 forintért. Az építkezés Baumhorn Lipót tervei alapján még ebben az évben megindult, és a zsinagóga 1909-ben készült el. Dr. Hevesi Simon és Wilheim Joachim avatta fel az imaházat.

Responsive image
A zsinagóga építése 1909-ben

Responsive image
A zsinagóga 1912-ben

A második világháború végén, 1944-45 során gyűjtőtábornak használták, majd a harcok elmúltával ismét imaház működött itt.

A második világháborúban számtalan hazai zsinagóga gyülekezete tűnt el teljesen, vagy fogyott el a háború után apránként. Ez különösen jellemző volt a vidék Magyarországán, de Budapesten is kiürült számos zsinagóga. Az üresen álló imaházak aztán vagy teljesen tönkrementek és elpusztultak, vagy funkcióváltással megmenekültek. A folyamat vége az lett, hogy a negyvenes évek végére az angyalföldi hitközség visszaszorult egy jóval kisebb, eredetileg kultúrterem céljára épült helyiségbe, a zsinagóga központi terét pedig különféle állami vállalatok használták raktárként.

Az 1977-re életveszélyes állapotba került épület megmentője végül a Budapesti Honvéd Sportegyesület lett: 1984-ben megvásárolták az épületet, és megkezdték felújítást, és átépítést boksz- és vívó-edzőterem céljára az Ipari Épülettervező Vállalat tervei alapján. Az átépítés részeként a hatalmas belső teret két, tálcaszerű födémmel osztották fel, így nyerve három szintet az új funkció számára. A második emelet födémjét átlósan helyezték el, így némileg érzékelhető maradhatott a teljes tér. Benczúr László építész, aki ezért a munkájáért 1989-benYbl-díjat is kapott, úgy tervezte meg a födémrendszert, hogy szükség és igény esetén az eredeti épületszerkezet sérülése nélkül elbontható legyen. Helyreállították a sárga, kék, barna és vörös színekből összeálló, alapvetően geometrikus mintázatú belső díszítőfestést is, a vallási szimbólumok mellőzésével.

A zsinagóga épülete középen négyzet alakú centrális térből, előcsarnokból és szentélyből áll. A központi teret kör alakú kupola fedi. Az összesen 800 férőhely közül 406 a földszinten, a többi az emeleten kapott helyet. A belső falakat sárga, kék, vörös és barna színű geometrikus motívumok díszítették.

Miután a Honvéd átvette az épületet, azt renoválták, valamint belül át is építették. A Benczúr László tervei alapján kivitelezett átépítés során két új födémet építettek be, amivel az edzéshez három szintet biztosítottak. A födémzet tervezése során ügyeltek rá, hogy az új elemek az épület régi elemeinek sérülése nélkül elbonthatók legyenek. A felújítás során a régi színeket használva díszítették a belső teret, azonban csak geometrikus formákkal, az eredeti szent szimbólumokat nem állították helyre.

Responsive image
A zsinagóga látványa a magasból (kép: Google)


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Baumhorn Lipót
  • Építés ideje: 1907-1909.

Megközelítése

  • Dózsa György út
  • Kassák Lajos utca
  • Dózsa György út