Páduai Szent Antal plébániatemplom

XIV. kerület, Zugló, Bosnyák utca 26.

A török megszállás előtt Párdi vagy Párdió falut találjuk e területen, amelyet részben a szigeti premontreiek birtokolnak. Századunk elején még gyéren lakott vidék. Lakossága nagyrészt kertészkedéssel foglalkozik és a későbbi Erzsébetvároshoz tartozik.


AJÁNLÓ

Rimanóczy Gyula tervei szerint 1942-től 1944-ig építették. Felszentelése 1946. augusztus 18-án történt meg, de a templom még ma is befejezetlen, hiányzik a főhomlokzat éleinek és a rózsaablak keretének armírozása, a harang-torony a teljes magasságának csak kb. a negyedét érte el; a Bazilika után a második legnagyobb templom Budapesten; befogadóképessége kb. 3000 fő.

A Bosnyák téren szabadon álló, főhomlokzatával a Nagy Lajos király útjára néző, háromhajós, álbazilikás elrendezésű, vasbeton szerkezetű templom. A sík, gerendás famennyezet népies mintákkal díszített. A megemelt padlójú szentélyt széles nyíláskeret választja el a főhajótól. Az épület külső falburkolata eredetileg meleg, barnás árnyalatú homokkőből, ciklop falazással készült.

A belső térben a falak vakoltak, a szentélyt 2m magasságig tardosi vörösmárvány burkolja (ez csak később készült el). A padlót barnás és vörös színű mészkő lapok, egyes helyeken műkő lapok borítják.

A főbejárat előtti tornác mennyezete és belső oldala vakolt. A rusztikus hatást fokozza a félköríves bejárati üvegfal, ami a kétszárnyú kazettás tölgyfa ajtót foglalja magába. A templom díszítése és berendezése nagyrészt későbbi időkből származik, vagy nem ide készült. Meg kell említeni a Szent Kereszt gyóntató kápolna padjait és egyéb berendezéseit, amelyek feltételezhetően a harmincas évek végéről származnak.

A belső díszítés, illetve burkolatok készítése egészen az 1980-as évekig tartott. A szentély freskója Páduai Szent Antal életéből vett jeleneteket ábrázol (Kontuly Béla, 1962). A főoltárt és a tabernákulum ajtaját ifj. Máriahegyi János szobrász készítette, 1979-ben, illetve 1982-ben. A műkőből készült keresztút Németh Anni alkotása (1965). A templom kazettás famennyezetét Beszédes László és testvérei, iparművészek készítették.

A templom a Bosnyák piaccal szemben, a lelkészi hivatallal közös udvaron, a Lőcsei út és a Rózsavölgyi utca sarkán található, bejárata a Rózsavölgyi utcára nyílik. Istentisztelet minden vasárnap és ünnepnapon 11 órától.

Responsive image
A templom terve 1944-ből

A templom szentélyét Kontuly Béla Páduai Szent Antal élettörténetét ábrázoló freskói díszítik, amelyet a művész 1961-es dátummal látott el. A bejárattól jobbra Szent Antal faszobra látható. A templom jobb oldalán egy 14 darabos keresztút féldombormű látható. Ezen az oldalon egy megkoronázott Szűz Mária szoborral díszített kápolna, míg továbbhaladva a szentély felé egy Szent József mellékoltár található. Vele szemben a templom bal oldalán Jézus oltár áll, majd visszafelé haladva a bejárat felé egy Jézus feszület oldalkápolnát és egy Mennyek Királynője rézszobrot láthatunk.

A templomban található Budapest egyik legjobb és legnagyobb orgonája, mely az első és második manuál közt cserélhető főművel (Grand, Hauptwerk, koroknak és stílusoknak megfelelően kiválasztható manuál) és a hangolást segítő „elektromos asszisztenssel” rendelkezik. Az 1991-re szinte minden elemében újjáépített négymanuálos, nyolcvan regiszteres orgona hangja számos lemezfelvételen hallható.

A 2007-ben felújított templomban 550 ülő- és 120 állóhely található.

Responsive image
Az oltár mögötti freskó Kontuly Béla által

Responsive image
A templom belső tere

Responsive image
A templom 2010-ben

A templom 1946-os felszentelésére csak részben készült el a torony, amit 2013–14-ben pótoltak. Az építkezés 2013. október 1-jén kezdődött. 2014. január 21-én emelték a 32 méter magas torony tetejére a 9 tonna súlyú és a kereszttel együtt 22,65 méter magas toronysisakot. Így a torony a keresztcsúcsig 54,5 méter magas lett. A torony új részének a burkolata ürömi kvarckő, ami az eredeti burkolattól kicsit eltérő árnyalatú.

Responsive image
A torony építése 2013-ban (kép: Osvát Attila)

A toronyba 2014. szeptember 21-én négy harang költözött. Az új, 425 kg-os Magyarok nagyasszonya és a 210 kilós Szent István, egy lélekharang valamint a már korábban is használt Szent Antal. Felszentelésüket Székely János az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye segédpüspöke végezte el. Az új harangokat Gombos Miklós harangöntő készítette.

Responsive image
A templom 2014-ben (kép: Osvát Attila)


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Rimanóczy Gyula
  • Építés ideje: 1941-1946.
  • Felújítása: 2014.
  • Honlap: bosihirado.net

Megközelítése

  • Bosnyák tér
  • Bosnyák tér