Rákospalotai evangélikus templom

XV. kerület, Rákospalota, Régi Fóti út 73.

A rákospalotai gyülekezet a reformáció terjedésekor alakult. Az ellenreformáció idején a fóti lelkészek gondozása alá került. 1749-tõl a hívek Cinkotára jártak istentiszteletre, s hivatalosan 1774-tõl önállóságukig a cinkotai gyülekezet leányegyházaként szerepeltek.


AJÁNLÓ

1794-ben II. Lipót császár engedélyével gróf Galánthai Fekete Jánostól kapott telken iskolát építettek s itt tartották vasárnapi könyörgéseiket előbb tót, majd magyar nyelven. A gyülekezet 1871-ben önállósult és vált anyaegyházközséggé. 1894-ben egy ideig Kossuth Ferenc, Kossuth Lajos fia volt az egyház felügyelője.

A kis templom (Juhos utca 28.) megépítése Károlyi gróftól kapott telken a 45 évig itt szolgált tanító, Simon Pál nevéhez fűződik. Esztergályi Mihály főesperes szentelte fel 1855-ben.

A hívek számának növekedésével új templom építése vált szükségessé. Terveit László György készítette. Alapkőletételét 1936-ban ünnepelték Pröhle Sándor templomépítő lelkész idejében, s a kész nagy templomot (Régi Fóti út 73.) Kovács Sándor püspök szentelte fel 1941. december 21-én. Építésének költségeihez a gyülekezet tagjai nagy arányban járultak hozzá. A II. világháború aránylag csekély pusztulást okozott.

A nagytemplom négyzetes alaprajzú, négy saroktornyos épület (a homlokzatiak jóval magasabbak a másik kettőnél), középen kupolával, dór oszlopos előcsarnokkal.

A modern vasbeton épületben a reneszánsz stílus jegyeit alkalmazta a tervező: központos elrendezés, kupolás középtér, a föléje helyezett áttört hengeres, külön kis kupolával ellátott "lámpás", az antikizáló bejárati oszlopsor. A tornyokon is ismétlődik a kupolalezárás, vasbeton pilléreken. A homlokzatokat hosszú, keskeny ablakok tagolják. A vasbeton anyag követelte egyszerűség a templomot világos szerkezetűvé teszi. Arányaiban, felépítésében nagyszabású és ünnepélyes.

A belső teret a sok ablak előnyösen világítja meg. Az egy lépcsőfokkal emelt oltárteret szépen kidolgozott kovácsoltvas rács választja el a templomhajótól. Bak János oltárképe (1941) Jézus mennybemenetelét ábrázolja. A kis templomból hozott orgonát Váradi Miklós építette át. A keresztelőkút és szószék egyidős a templommal, utóbbit Luther-rózsa díszíti, alatta aranybetűs faragás hirdeti: Boldogok akik hallgatják Istennek igéjét és megtartják.

Az oldalfalak mentén 6 szekrényben a templom 50 éves jubileumára készült állandó helytörténeti kiállítás látható. (1996)


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok


Megközelítése

  • Epres sor