Wolf-kripta

XXII. kerület, Budatétény, Terv utca 14. (szemben, az úton)

A Wolf-család sírkápolnája az egyetlen sírhely, amely az egykori - 1988-ban felszámolt - budatétényi temetőből megmaradt.


AJÁNLÓ

Kistétény területe a XVIII. század végén nem volt lakott, néhány, a szőlőművelést kiszolgáló apró épület állt a területen. A XIX. század elején a pesti polgárság présházakat és nyaralókat, villákat épített itt. Nagyobb birtoka volt itt a híres "Zenélő óra” vendéglő tulajdonosának, a Wolf családnak. Villájuk a mai Jókai út és a Dézsmaház utca sarkán lévő épület, a későbbi Juhász villa.

A település rohamos fejlődését 1843-tól új út, 1861-től a Déli vasút szolgálta. 1873-ban Tétény nagyközségből kiválva Kistétény önálló község lett, az ófalu a Nagytétény nevet kapta. Az 1850-es évek elején Kistétényben telepedett le és épített itt kúriát Klauzál Gábor. 1882-ben elkészült a pécsi vasútvonal, Kistétényben állomással. A települések terjeszkedése során Budafok és Kistétény összenőtt, sűrűsödött a szőlőhegyi utak hálózata.

Az állandó lakosság létszáma folyamosan nőtt. A nyaralók hatalmas telkei viszonylag nagyméretű telektömböknek és szabályos közterületi rendszernek ágyaztak meg.

Kistétény 1915-ben vette fel a Budatétény nevet, majd viselte 1950-ig.

A község megalakulásával létrehozta saját közigazgatási határain belül a működéséhez szükséges szervezeteket, így alakították ki 1875-ben a mai Bíbic és Terv utca sarkán a temetőt. Ide temetkeztek a kistétényiek 1875-től 1937-ig. Az Ótemetőben vegyesen helyezkedtek el sírok és kripták. A Terv utcán haladva tovább a Wolf-kriptánál volt egy lépcsősor.

A Wolf-kripta falánál kezdődött az Újtemető nevű rész. Ma lakótelepi házak állnak rajta. Egészen a lakótelepbe ékelődött egyetlen kertes családi házig tartott az új temető. Középen volt a bejárat, szemben a bejárattal a kőkereszt. A részt a kriptasor zárta le. Ebben a temetőrészben már állt ravatalozó is. 1943-ban nyílt meg a temető legújabb része, mely egészen a Gyula vezér utcáig tartott. A Gyula vezér utcai részen ekkor már elkülönítettek egy gyermektemetőt.

A temetőnek ezt a részét 1950-ig használták a budatétényiek. 1950-ben létrehozták Budapest XXII. kerületét Budafok, Budatétény, Baross Gábor-telep és Nagytétény települések összevonásával. Valószínűsíthető, hogy 1950-től nem lehetett a budatétényi temetőbe temetkezni. A legújabb temető résznek külön ravatalozója is épült, és szintén rendelkezett kőkereszttel.

A temetőt 1988. január 11-én kezdték felszámolni.

Responsive image
A sírkápolna az 1980-as évek végén

Az egykori budatétényi temető mementójaként megmaradt Wolf-kripta gondozását a Klauzál Gábor Társaság vállalta el.

A Wolf-család sírkápolnáját a kommunizmus alatt vandálok feldúlták, az elhunytak csontjait a kripta sarkába hajigálták (amelyek közül a koponyák nem kerültek elő). A kriptában 5 fő lett eltemetve. Maga a kripta az Önkormányzat kezelésében áll. Egy szerződés keretében rögzített feltételek szerint az egyik szomszéddal végeztetik el a kert rendben tartását, a kripta kulcsát az Önkormányzat refernsétől lehet elkérni.


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: -
  • Építés ideje: XIX. század vége
  • Felújítása: 2010.

Megközelítése

  • Park utca

    Bíbic utca