Bauer Emil

(Budapest, 1883. január 15. – Sydney, Ausztrália, 1956.)

Magyar építész. Számos bérházat, társasszállót, mozit és gyárat tervezett önállóan, többnyire neobarokk stílusban.


AJÁNLÓ

Bauer József (1839–1912) mérnök és Scheer Laura fia. 1904-ben a budapesti József Műegyetemen építészmérnöki oklevelet szerzett.

1907 és 1918 között Guttmann Gyula építésszel közös irodát tartott fenn Budapesten. A két világháború között önálló irodát vezetett.

Számos bérházat, társasszállót, mozit és gyárat tervezett önállóan, többnyire neobarokk stílusban. Az 1930-as években szállodaként is használható modern garzonházak építését kezdeményezte a Sváb-hegyen.

Házastársa Pollák Margit volt, Pollák Gusztáv és Steiner Hermina lánya, akivel 1907. április 4-én Székesfehérváron kötött házasságot. Gyermekei: Margit és Piroska.


AJÁNLÓ

Responsive image
A Trombitás-ház - Szilágyi Erzsébet fasor 19.

Responsive image
A Corvin Színház 1927-ben

Responsive image
A homlokzatra egy Corvin Mátyást ábrázoló dombormű került, két oldalra pedig egy-egy jelenet az életéből. Az egyiken Mátyás a tudósok között, a másikon Bécs meghódítása. A reliefeket a kor egyik leghíresebb szobrásza, Róna József készítette. A ma is meglévő épület nagyon sok vihart élt meg, háborúk, forradalmak túlélője.

Responsive image
A régi Majestic Szálló (kép: Mapio.net)

Responsive image
Az új Majestic Szálló

Az üdülők három csoportban, egymás közelében sorakoztak, kettő a Karthauzi utca és a Melinda út mentén, a harmadik a Széchenyi-hegy fennsíkján. A Karthauzi utca 4/a szám alatti egykori Majestic Szálló 1936–37-ben, Bauer Emil terve alapján készült, építtetője Urbanovich G. Zoltán, a Fuvar Hitelintézet vezérigazgatója volt. A lapos tetős épület az utca felől egyemeletes, egyszerű megjelenésű, a kertre viszont négyemeletes, gazdag, erkélyes homlokzat tekint. Az oldalfolyosókról 24 apartman nyílt. A Karthauzi utca 6. szám alatti Mirabel társasüdülő 1937–38-ban létesült. Ezt szintén Bauer Emil tervezte, 30 lakosztállyal.

Responsive image
A mára lebontott Törpe utca 1/B tervrajzai

Egyedi módon mind a világháború pusztítása, mind rendszerváltás utáni "ingatlanfejlesztési" hullám megkímélte ezt a kis utcácskát, viszont sajnos a Törpe utca 2. és az amelletti, Törpe utca 1/B is bontásra került 2016-ban. Az 1/B alatti elhanyagolt épületet is Bauer Emil tervezte 1932-ben. Budapest első sorházait Bauer még barokkos stílusban tervezte, a Törpe 1/B hat évvel később született és jól mutatja tervezőjének elmozdulását a modern építészet irányába. Az ízléses arányokkal bíró épület külön érdekességét az oldalra eltolható zsalutáblái adják.


AJÁNLÓ