Új Köztemető (Kozma utcai temető)

X. kerület, Kőbánya, Kozma utca 8.

Az Új Köztemetőt 1886. május 1-én nyitották meg, s a század folyamán összesen öt alkalommal bővítették, így ma már mintegy 207 hektáron terül el, 301 parcellával. Máig kb. 3 millió elhunyt talált itt végső nyughelyet. A szabályos, geometrikus alaprajzi elrendezés, a derékszögű úthálózat által kialakított négyzetes parcellarendszer Czigler Győző műépítész 1903-ban készült tervei alapján valósult meg.


AJÁNLÓ

Fővárosunk és egyben Európa egyik legnagyobb temetőjének közkeletű elnevezése tulajdonképpen félrevezető: Rákoskeresztúrnak csak az egykori határán fekszik, egyébként pedig Kőbánya része. A múlt század végére a pesti Kerepesi temető (ma Nemzeti Sírkert) részint szűkké, részint dísztemetővé vált, ezért hozta létre Budapest vezetése az egykori Drasche téglagyár és a kőbányai szőlők közötti külső fekvésű területen az új, hatalmas kiterjedésű temetkezőhelyet.

Az Új Köztemetőt 1886. május 1.-én nyitották meg. Augusztus 6-án temették el az első halottat: Závoly Viktóriát, egy napszámos özvegyét a mai 53-as (jelenleg szóró-) parcella helyén. A temetőt a század folyamán összesen öt alkalommal bővítették, így ma már mintegy 207 hektáron terül el, 301 parcellával. Máig kb. 3 millió elhunyt talált itt végső nyughelyet.

A ma látható, monumentális bejárati épületegyüttest Hegedűs Ármin tervezte, a szobordíszek Maróti Géza munkái. Az oldalsó épületek homlokzatára Róth Miksa híres műhelyében készültek a Krisztus sírba tételét, illetve feltámadását ábrázoló mozaikok. A múlt század végén a bejárattól jobbra és balra olasz mintát követő, fülkés rendszerű sírboltok épültek, 1921-1925 között korszerű ravatalozót és hűtőházat létesítettek, Wossola Sándor tervei szerint.

Responsive image

A köztemetőből már 1903-ban elkülönítettek két parcellát katonai temető céljára. 1914-től, az I. világháború idején nem csak magyar hősi halottakat temettek ide, hanem a szövetséges központi hatalmak elesett katonáit, valamint az antant országokból származó, hazánkban elhunyt hadifoglyokat is. 42 nemzet fiai nyugodtak a rákoskeresztúri hősi temetőben, amely időközben 25 kat. holdra növekedett területével a második legnagyobb volt egész Európában, a szomorú emlékezetű franciaországi Verdun temetője után. A II. világháború ideje újabb friss sírokat hozott. 1955 után a hősi parcellák nagy részét felszámolták; ami megmaradt az ma is látható.

Az 1950-es években a politikai okokból halálra ítélteket, a koncepciós perek áldozatait majd az 1956-os forradalom és szabadságharc után kivégzetteket is az Új Köztemető félreeső parcellákban temették el. Így lett a 301-es parcella az 1958. június 16-án kivégzett Nagy Imre miniszterelnöknek és társainak nyughelye, melyet sokan keresnek fel a hősök ünnepélyes újratemetése óta azért, hogy leróják emlékük előtt kegyeletüket.

Az elmúlt évtizedekben a temetkezés számos újdonságát Rákoskeresztúron vezették be először. 1968-ban itt kezdte meg működését Debrecen után országosan a második, a fővárosban pedig máig is egyetlen krematórium. A létesítmény Pompás János tervei szerint épült; bővítésére az 1970-s években került sor. A hamvasztásos temetkezések növekvő számával megjelentek az urnasírok, illetve urna kripták is. Itt alakítottak ki először hant nélküli, úgynevezett amerikai típusú parcellákat, gyepesített sírfelülettel és álló síremlékekkel. 1984-től új kegyeleti lehetőség a hozzátartozók igénye szerint a hamvak hazavitele, illetve szétszóratása. Az első, hamvak szórására alkalmas parcella kialakítására az Új Köztemetőben került sor.

Responsive image
A központi főút képe kora reggel

2006. óta nyújt méltóságteljes nyughelyet a temetőben található Urna Pantheon, melyben Altemplom szerű nyughely váltható. Részletes információt itt talál.

A legtöbb hagyományos, illetve hamvasztásos temetés ma is Rákoskeresztúron történik. Évente 7-8000 elhunytat helyeznek itt végső nyugalomra. A hatalmas terület, a temetések nagy száma és az itt nyugvó neves személyek kisebb aránya miatt lányegesen nehezebb temetőséta-útvonalat javasolni, mint a Kerepesi vagy a Farkasréti temetőben. Gyalogos bejárásra a főkapuhoz közelebb eső parcellákat javasoljuk. Itt találjuk a volt katonai temető megmaradt részeit, valamint a legtöbb ismert személy nyughelyét is. Sokan keresik fel az Új Köztemetőt 1989. június 16., Nagy Imrének és mártírtársainak ünnepélyes újratemetése óta azért, hogy a 301-es parcellában leróják emlékük előtt kegyeletüket.

A ravatalozók épülete 1921-1925 között Wossola Sándor tervei alapján épült. Az 1970-es években felújították, majd 2001-2002-ben több ravatalozó terem belső tere új drapériás burkolatot kapott. Jelenleg 10 ravatali terem áll a gyászolók rendelkezésére. A termekben nem csak ravatalozás történik, hanem lehetőség van elhunytak hamvasztás előtti megtekintésére, és sirató helyiségként is igénybe vehetőek. Évente összesen kb. 4000 elhunyttól búcsúznak ezekben a termekben.

A temető utolsó harmadának parcellái napjainkban cserjés, bozótos képet mutat, és az avatatlan szem el se hiszi, hogy tulajdonképpen temetőben jár. A sírok többsége itt száz évnél is öregebb, s ezeket - gondozás hiányában - már benőtte a természet. Ha leguggolunk és benézünk a bokrok alá, behajolunk a fák közé, még elvétve találhatunk pár egészben megmaradt sírkövet.

Responsive image
A Nemzeti Panteon elé faragott székelykapu
Felirata: "Csak magyar lélekkel léphetsz át ezen a kapun"

 

A 301-es parcella

A temető legutolsó parcellája, a híres 301-es parcella, ahol az 1956-os forradalmat követő megtorlás sok-sok áldozatát temették el, s amely a magyar nemzet egyik legfontosabb történelmi emlékhelye. Itt található a kivégzett miniszterelnök, Nagy Imre sírja is. (lásd: 1956-os forradalom és szabadságharc).

Responsive image
A Pesti Srácok emlékhelye
A parcellában 1992. június elejére készült el a Jovánovics György alkotta emlékmű, amely a Történelmi Igazságtétel Bizottság 1989-es pályázatának nyertese volt.

A tanult ember számára pusztán a parcellaszám említése is egyértelműen azonosítja a hely történelmi jelentőségét. Aki csupán a 301-es parcella kifejezést hallotta, az is tudja, hogy ide temették el az '56-os forradalom és szabadságharc mártír miniszterelnökét, Nagy Imrét. A parcella nem csak a nemzeti harc, bukás és feltámadás szimbóluma, de jelképe a nemzet sok évtizedes kettészakítottságának is. A megtorlás áldozatai közül itt nyugszik többek közt Angyal István, Iván Kovács László, Dudás József, Nickelsburg László, Szabó János, Mansfeld Péter és Tóth Ilona is. 2008-ban a Nemzeti Emlékhely Bizottság döntése következtében levették a 301-es parcella névtábláit, mert a nevek 30-40 százaléka köztörvényes bűnözőké és háborús bűnösöké volt, nem csak a kommunizmus áldozatai szerepeltek rajta.

Responsive image
Az '56-os áldozatok sírhelyei

A forradalom leverése utáni megtorlások során a kivégzetteket különböző időpontokban temették el a 310-es parcellában. A hatalmas temető legutolsó, a bejárattól a legtávolabb eső, elvadult, felhasználatlan parcellában helyezték őket végső nyugalomba. Nagy Imrét, Maléter Pált és Gimes Miklóst 1958. június 16-án végezték ki és a Kozma utcai Kisfogház udvarán temették el. A hant fölé egy autónyi rossz irodabútort, limlomot hánytak. 1961. február 24-én titokban kiásták a koporsókat, köréjük kátránypapírt drótoztak és átvitték a szomszédos Új Köztemető 301-es parcellájába, ahol hamis nevek alatt jeltelen sírba ismét elásták. A 23. sor 8-as sírhelyébe Naszladi Péter fedőnéven helyezték el Gimes Miklós és Maléter Pál koporsóját (Maléter került alulra) a 23. sor 9-es sírhelyébe Borbíró Piroska fedőnéven temették el Nagy Imrét. E fedőneveket a temető igazgatósága kapta meg, más nyilvántartásban nem szerepeltek. A módszer alapján a sírhelyeket előre megrendelték, név nélkül vagy fiktív néven, a sírgödröt kiásatták, az elhantolást pedig rendőrök végezték.

Responsive image
Maléter Pál, az 1956. novemberi harmadik Nagy Imre-kormány honvédelmi miniszterének sírja

Rainer M. János történész szerint a politikai okokból kivégzettek jeltelen elhantolásának ekkor már jó tízéves gyakorlata volt Magyarországon. Ezt igazolja, hogy a 301-es parcellában nem csak az 1956-os forradalom utáni megtorlás áldozatait temették. Itt nyugszik például Pógyor István, a Keresztyén Ifjúsági Egylet cserkészvezetője is, aki 1953-ban halt meg a kommunista rezsim börtönében, de sírjának helyét csak 1989-ben tudhatták meg a hozzátartozók. Itt nyugszik az állam elleni összeesküvés vádjával 1950-ben kivégzett vitéz Tóth Lajos, a légierő századparancsnoka, becenevén "Drumi" is.

Responsive image
Emlékoszlop és felirata

1981-ben a Belügyminisztérium megbízott embere kutatást végzett a sírok megtalálása érdekében, mely nem vezetett eredményre. 1988 nyarán indult meg belügyminiszteri parancsra a sírok újabb felkutatása. Mivel a Belügyminisztériumnak semmilyen információja nem volt a sírok helyét illetően, ezért szükségessé vált a nyomozás szélesebb körű lefolytatása. Pajcsics József ezredes, aki 1988 nyarán a belügyminisztérium vizsgálati osztályának helyettes vezetője volt, arról számolt be, hogy a kutatáshoz egy napra engedélyt kapott a betekintésre a Nagy Imre-per irataiba a minisztérium titkos adattárában. A "Darázsfészek" nevű dossziéban talált meg két térképvázlatot és egy kézzel írott jelentést, amelyek alapján végül sikerült megtalálni a sírt. E kutatás a közvélemény teljes mellőzésével, maximális titoktartás közepette folyt le.

Pajtics elmondása alapján tudjuk, hogy a területet magas fű és cserje borította, és még a 301-es parcella határait sem lehetett megállapítani. A sírok helyét besüppedt talaj jelezte, s ide gazos földúton lehetett eljutni. Öt évvel korábban Vásárhelyi Miklós hasonlóan fogalmazott az Irodalmi Újságban: "A talaj csupa láthatatlan, gazzal benőtt lyuk, üreg, s egy-egy beomlott gödör mélyén nyugszanak az 1956-os forradalom kivégzett mártírjai”.

Responsive image
Kihelyezett tábla

Az elhunytak kihantolása 1989. március 29-én kezdődött meg. Nagy Imre sírjának kiásásánál szakemberek és a család néhány tagja vett részt. Az esemény a sajtó és a nyilvánosság teljes kizárásával zajlott le. Az egyetlen kivétel Ember Judit filmrendező forgatócsoportja volt, akik ott lehettek a munkálatok alatt, viszont a temetésig nem hozhatták nyilvánosságra felvételeiket. Április elsején a családtagok azonosították Gimes Miklós és Maléter Pál földi maradványait, majd április 6-án a Történelmi Igazságtétel Bizottság (TIB) titkára, Hegedűs B. András sajtótájékoztatón jelentette be, hogy befejeződött Nagy Imre és társai holttestének exhumálása, ám a hivatalos azonosítási eljárás még hetekig is eltarthat. A TIB és a családtagok kérték, hogy az említettek mellett még tizenkét áldozat földi maradványait azonosítsák, hogy június 16-án együtt temethessék el őket. (lásd: YouTube)

A további munkálatok 1989. március 30-án folytatódtak, ahol Gimes Miklós és Maléter Pál (301/2), április 1-jén pedig Szilágyi József sírját (301/3) tárták fel. 1989. április 6-án fejeződött be a Nagy Imre és az ő perével kapcsolatban meghaltak és a parcellába temetettek (Gimes Miklós, Maléter Pál, Szilágyi József és Losonczy Géza) kihantolása.

A testek arcukra fordítva feküdtek a sírban, kezük drótkötéllel volt átkötve. Nagy Imrét egy fennmaradt protézise és a koponya megegyeztetésével sikerült azonosítani. Losonczy esetében a boncolás során végzett beavatkozások azonosítása segített.

Responsive image
Az 1956-os Nemzeti Panteon sírhelyei

Responsive image
1984, 1985, 1986-os évszámú, nevekkel ellátott fejfák


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Katonai sírok

Magyarországon ma hozzávetőleg negyedmillió magyar katona fekszik, s közelíti a fél ezret a jelképes emlékhelyek száma, ahol nem fekszik senki, ám az emlékűre felvésték a településről behívott, s a két világháborúban elesett vagy eltűnt katonák neveit. A megmaradt magyar katonasírok többségét a családok gondozzák, ám sok az ismeretlen katonákat befogadó sír is, amelyeket gyakran nem gondoz senki. Más nemzetek katonafiai hadisírjainak gondozása változó képet mutat hazánkban. A szovjet katonatemetők fele jó, negyede megfelelő állapotban van, ám a fennmaradó hányad elhanyagolt. A néhány brit sír gondozott, az amerikaiakat hazavitték, rendben lévő temetőik csak jelképesek. A román és a bolgár katonatemetők állapota sok kívánnivalót hagy maga után. Kivételt képez a 2000. október 25-én a Rákoskeresztúri Új köztemetőben létesített Román Központi Hősi Parcella, amely példaértékű. A Szabadság téren folyó építkezési munkálatok során megtalált 16 szovjet katona földi maradványainak újratemetése a Rákoskeresztúri Új köztemetőben 2002. július 1-én katonai tiszteletadás mellett történt.

 

Muszlim sírok

Az Új Köztemetőben található az I. világháború galíciai frontján elesett török mártírok sírkertje. Az itt nyugvók zöme 1916-17-ben lett eltemetve, de vannak későbbi sírok is. A nagyjából 1000 sír, az emlékoszlop és a díszkapu 2001-ben került kialakításra. Az itt eltemetettek között találjuk a magyar származású Lőrinc oğlu Musa sírját, de több iszlám hitre tért délszláv katonáét is. Rajtuk kívül nyugszanak itt még más nemzetiségű katonák is, többségükben a második világháború hősi halottjai.

Responsive image
A muszlim parcella két sírköve

Járatlanként kevesen vannak, akik tudják, hogy több mint 100 éve működik a budapesti Kozma utcai temetőben egy parcella, ami a magyarországi, budapesti muszlimok temetkezési helyéül szolgál. A legrégebbi sír 1891-ben keletkezett, s az elhunyt Szokollu Mehmed pasa, aki valószínűleg török származású főember lehetett. Mellette nyugszik a szintén török származású Nadim Bey őrnagy és neje, Hadidse Hanum is. Bayilkay Ahmet Nadir török főkonzul 1937-es sírja is itt található meg.

Responsive image
A muszlim parcella néhány sírköve

Responsive image
A török katonai parcella bejárata
Az 1926-ban megnyílt török parcellában 480 katonát helyeztek el.

A temetőben található Durics Hilmi Huszein (1887-1940) bosnyák származású muszlim vallási vezető, budai főmufti sírja is. Mintegy száz bosnyák és albán muszlim katona vezetőjeként 1920-ban csatlakozott a „Rongyos Gárdához,” mely elérte Sopron és környékének megmaradását Magyarországnak. 1927-ben Kecskeméten kapott magyar állampolgárságot. Munkája révén 1931-től megindult az iszlám hitélet Budán. Ekkor merült fel először komolyan a Gül Baba türbéje mellé tervezett iszlám centrum megépítésének terve.

 

Magyar katonai sírok

Az 1950-es évektől szisztematikusan számolták fel a magyar hősi halottak sírjait vagy hagyták, hogy az enyészeté legyenek. Ennek talán legelrettentőbb példája a Rákoskeresztúri Új Köztemetőben egykoron létezett Hősök Temetője, ahol több mint tízezer első és második világháborús hős sírját számolták föl. A Magyarország területén hősi halált halt ("háborús bűnös") magyar és német katonák sírjainak gondozása csak egyéni vagy egyházi szinten, általában eltitkoltan volt lehetséges.

Responsive image
Az első világháború áldozatainak emlékműve (kép: Varga Máté)

Responsive image
Az 1848-49-es parcella

Responsive image
Az olasz katonai temető sírjai

Responsive image

Responsive image
A temető zöld foltja Budapest kertes-házi övezete között (kép: Google Maps)

2012. november 26-án új körforgalmi csomópontot adtak át Kőbányán az Újköztemető Kozma utcai főbejáratánál, ezzel jelentősen egyszerűsödött a sírkert körüli forgalom. A Fővárosi Önkormányzat és a X. kerület közös beruházása összesen 381 millió forintból valósult meg, ebből a főváros 263 millió forintot biztosított. Az átadott körforgalom átadása szimbolikus jelentőségű, hiszen az itteni forgalmi helyzet a főváros 15-20 éve megoldatlan problémája volt.

A Fővárosi Közgyűlés 2010 decemberében hagyta jóvá az Újköztemető előtti körforgalom megvalósításának pénzügyi fedezetét, a X. kerületi önkormányzat pedig vállalta az útszakasz környezetének rendezését. A projekt részeként a korábbi csomópontot teljesen elbontották, és megépítették az új körforgalmat, amely magába foglalja a járdát, a vízelvezetőt és valamennyi közműhálózatot. Épült egy új buszmegálló, egy 53 férőhelyes parkoló is.

Adatok

  • Megnyitása: 1886.
  • Területe: 207 ha
  • Honlap: btirt.hu

Megközelítése

  • Új Köztemető
  • Új Köztemető


Hírességek

A temetőben számos híresség nyughelye található, ahol többek között építészek, művészek, politikusok, tanárok, énekesek nyughelye előtt róhatjuk le kegyeletünket.

Responsive image
Saxlehner András (1815-1889), a Buda környéki keserűvíz-források felfedezőjének és első tulajdonosának nyughelye

Saxlehner András 1862-ben fedezte fel a budai keserűvíz-forrást, melyet vegyelemeztetett és 1863-ban megállapította és világhírnévre emelte a Hunyadi János keserűvíz-telepet és vállalatot. 1889-ben már évi 6 millió üveg Hunyadi János keserűvizet hozott Mo.-on és külföldön forgalomba. A keserűvizet szolgáltató medence az utolsó évtizedekben – szabályellenes beépítettség következtében – jóformán használhatatlan-ná vált.

Lépcsőházának szépségéről híres Andrássy úti házában napjainkban a Postamúzeum működik (lásd: Saxlehner-palota).