Gubacsi híd, 1927.

XXI. kerület (Csepel) - XIX. kerület (Pesterzsébet)

A Gubacsi híd, vagy más néven a Csepeli átjáró Budapest XX. kerületét köti össze a Csepel-szigettel (XXI. kerület) a Soroksári Duna-ág fölött átívelve. A hidat Zsigmondy Béla tervei alapján építették 1924-ben. Eredetileg funkciója a gyorsvasútvonal összeköttetés, de ezt a funkcióját 1978-ban megszüntették. E híd volt az első, amely Csepel falut a "külvilággal" összekötötte.


AJÁNLÓ

Eredetileg egy-egy közúti és vasúti híd építését irányozták elő, ahol a kettős vágányú vasúti híd a Budapesti Helyi Érdekű Vasutak szárnyvonala célját szolgálta volna. A kiépítendő Szabadkikötő várható vasúti teherforgalma számára célszerűnek látszott a hídon harmadik vágány átvezetése a kikötői vágányhálózat és a MÁV Soroksári úti pályaudvara közvetlen összekötetésére illetve a HÉV forgalomtól való elkülönítésére. Ennek érdekében a két híd közé harmadik vasúti pályát építettek, az egyik a HÉV részére szolgált, míg az észak felöli vágány kizárólag a MÁV és a szabadkikötő igényeit elégítette ki.

A híd háromnyílású, alsó pályás, rácsos szerkezetű gerendahíd. Négy főtartója a középső nyílásban befüggesztett, csuklós. Nyílásainak beosztása 45,3 + 54,8 + 45,4 méter, és ehhez mindkét oldalon két-két 10,0 méter nyílású parti vasbeton áthidalás csatlakozik. A hidat a Kikötőügyek Kormánybiztossága (Dieter János) szervezte és építette. A pillérek alapozását az 1919-22 években Zsigmondy Béla, a vasszerkezetet 1923-24-ben a Magyar kir. Állami Vasgyárak építette meg. A híd 1924 novemberében készült el.

A Gubacsi híd volt az első kapcsolat, mely Csepel községét a "külvilággal" összekötötte. A hídon jelentős forgalom alakult ki mind a szomszédos Erzsébetfalva, mind a főváros központja irányába. A hídnak a közutat hordozó részén, még a második világháború előtt, nagyobb mértékű karbantartási munkát végeztek. A hidat - illetve annak közúti részét - három heti időtartamra a forgalom elől elzárták.

A második világháború végén a visszavonuló német csapatok a hidat felrobbantották. Eredeti alakjában való helyreállításáig ideiglenes fahídon tartották fenn a forgalmat. A helyreállítás során - 1947-ben - a híd közúti részén vasbeton pályalemezt építettek az útburkolat alá. A háború után fokozottan jelentkeztek és erősen felértékelődtek azok a változások, melyeket a szabadkikötő megépítése és a Kikötő Főút (Kvassay Jenő út) forgalomba helyezése kiváltott. A főút és a rajta közlekedő nagyforgalmú autóbuszvonal, majd később a csepeli gyorsvasút megépítése elvonta a Gubacsi híd forgalmának a főváros központja felé irányuló részét. Így a HÉV vonalán csak a peremvárosok (peremkerületek) forgalma maradt. Lebonyolítására a HÉV szárnyvonalnak nem volt közvetlen vágányzata, ezt a forgalmat csak átszállással tudta fenntartani. Ezért eleve hátrányosabb helyzetbe került a magánvállalat által fenntartott autóbusz járattal szemben.


A Gubacsi híd régen Csepel felől
A közúti forgalom napjainkban a szélső hidat használja, és megszűnt a két híd közötti pálya is

Indokoltnak mutatkozott a HÉV forgalmának megszüntetése, a szárnyvonal elbontása és az így felszabaduló hídszerkezeten közúti pálya létesítése. A HÉV forgalma 1978. november 1-én szűnt meg a hídon; így mód nyílt a közúti forgalom számára új hídrész kialakítására. A két híd közötti részen és a vasúti híd déli oldalán a vasúti hídpályát acél pályalemezes közúti szerkezetre cserélték ki. Az átépítés második ütemében (1984-ben) a tönkrement közúti pályalemez helyére is ortotróp pályalemez épült. 1985-ben a parti vasabeton hídnyílásokat is felújították. Az 1995-ben tartott fővizsgálat során a közúti és a vasúti híd főtartóján nagy mértékű korróziós károsodást észleltek. A megkívánt teherbírás érdekében a főtartók tehermentesítésére volt szükség. Ezért a két híd közé addig befüggesztett közúti pályát elbontották és a hidat felújították. A vasúti hídon korábban kiépített közúti pálya kerékpárút átvezetésére szolgál.


A Gubacsi híd 2010-ben (kép: Varga Máté)

2019. áprilisának végén a BKK Zrt. kihirdette a fővárosi Gubacsi hídra vonatkozó közbeszerzés eredményét. A nyertes Perfektum Építész Kft. a híd és a környezetének fejlesztéséhez egy döntéselőkészítő tanulmánytervet készít.

A 145 méteres Gubacsi híd Csepelt a Ráckevei-Dunán át köti össze a dél-pesti XX. kerülettel. Az átjárót valójában két híd, egy vasúti és egy közúti híd alkotja egymás mellett. Előbbi a csepeli kikötőn keresztül az európai vízi szállítmányozási rendszerrel biztosít vasúti kapcsolatot, utóbbi pedig jelentős közúti forgalmat bonyolít a Duna felett. A rendkívül rossz műszaki állapotú híd felújításának egyik célja a csepeli kikötő és a vasúthálózat közötti zavartalan teherforgalom biztosítása. A Gubacsi híd leromlott állapota miatt jelenleg erős sebességkorlátozás alá esik a sínpálya. Emiatt ott rendkívül lassan - mindössze 5 kilométer/órás sebességgel - haladnak át a vonatok, a közeli Corvin csomópontnál az autóforgalomban dugókat okozva.

A mostani közbeszerzés a tervezés céljaként a Gubacsi híd és környezetének a felújításához szükséges döntéselőkészítő tanulmány elkészítését jelöli meg.

A szöveg az érintett környezetet is kijelöli:
- Védgát utca - Ady Endre út csomópont,
- Csepeli átjáró,
- Topánka utca - Baross utca csomópont,
- szükség esetén a Helsinki út - Határ út és a Baross utca - Határ út csomópontok.

A tanulmány több változatban vizsgálja a lehetséges kialakítási módokat, figyelembe véve a közúti, a vasúti, a közösségi közlekedési, a kerékpáros és gyalogosforgalmi, valamint a városrendezési igényeket. A felvázolt javaslatokat többkritériumos elemzés alapján értékelik. A tanulmányterv egy darab többtámaszú közúti hidat, illetve több belterületi utat tartalmaz majd. A teljes vizsgált terület 49 000 négyzetméteres, a teljes vizsgált úthossz 1,6 kilométeres.


A Gubacsi híd fentről (kép: Google Maps)

2020. augusztusában társadalmi egyeztetést indított a Budapesti Közlekedési Központ, mivel időszerűvé vált a Pesterzsébetet Csepellel összekötő Gubacsi híd felújítása. Mivel a térségben több jelentős infrastrukturális beruházás is várható, ezért várják a térség komplex megújítását célzó közlekedésfejlesztési elképzeléseket, javaslatokat. A Pesterzsébetet Csepellel összekötő Gubacsi híd komplex rekonstrukciójához készülő döntéselőkészítő tanulmányhoz várja a lakosság és az arra közlekedők észrevételeit a Budapesti Közlekedési Központ - közölte a cég.

A BKK szerint a Ráckevei-Duna fölött átívelő híd felújításának tervezéséhez egy, a környezet – a csepeli Ady Endre út, a Csepeli átjáró és a pesterzsébeti Helsinki út–Topánka utca–Baross utca csomópontrendszer – fejlesztését vizsgáló döntéselőkészítő tanulmányra van szükség, amely a közúti, a közösségi közlekedési, a kerékpár- és gyorsforgalmi, valamint a városrendezési igényeket is vizsgálja. A cég ígérete szerint a beérkezett válaszokat felhasználják a felújítás előkészítéséhez szükséges tanulmányterv elkészítéséhez.

Felhívták a figyelmet arra is, hogy a tervezés során figyelembe kell venni a térséget érintő jövőbeni közlekedési fejlesztéseket is: a NIF Zrt. új vasúti hidat építtet majd a Gubacsi hídtól északra, a soroksári Duna-ágon nemzetközi szintű evezőspálya létesül; és a távlati tervek között szerepel a 3-as villamos Csepelig történő meghosszabbítása, a H6-os HÉV-vonal fejlesztése és a 150-es vasútvonal felújítása is.

A kérdőívet 2020. augusztus 22-ig lehetett kitölteni. A vélemények összesítése, feldolgozása és értékelése után a társadalmi egyeztetés eredményét közzéteszik a cég honlapján.


AJÁNLÓ

Képek hamarosan!


AJÁNLÓ