Budai ferences templom (Országúti Szent István első vértanú templom)

II. kerület, Rézmál, Margit körút 23.

A Rózsadomb lejtőjén, az egykori Országút (ma Margit körút) mentén áll az Ágoston-rendiek által épített barokk templom és kolostor, amely 1785 óta a ferenceseké, akik tovább alakították, illetve bővítették az épületegyüttest.


AJÁNLÓ

A Margit körútnak ma már csak egyetlen temploma van, mert a régi János Kórház Nepomuki Szent János tiszteletére szentelt kápolnáját a Széna térnél 1949-ben lebontották, a Tolentinói Szent Miklós-temetőkápolnát pedig már jóval korábban, 1835-ben, a temető felszámolásakor szüntették meg. Ezt a ma is álló, Nepauer Máté által tervezett, és Szent István vértanú tiszteletére szentelt templomot eredetileg Ágoston-rendi szerzetesek építtették, és 1770-ben konszekrálta Zbiskó Károly bosnyák ferences püspök.

Az ágostonosok magyarországi rendtartományát 1262-ben alapították. A török hódoltság előtti időkben kolostoraik száma már elérte a 30-at. A Vízivárosban állt budai konventjükről 1309-ből származik az első adat, amely Buda török kézre kerüléséig működött.

Buda visszafoglalása után a bécsi landstrassei rendházból alapították újra a budai kolostort. Széchényi Pál kalocsai érsek és a Kamara 1700-ban engedélyezte budai letelepülésüket. Az utóbbi hivatal a mai telek egy részét is ekkor utalta ki számára, amelyhez a rend a szomszédos Pamer János-féle házat vette meg a következő évben. Ekkor néhány földszintes ház állt a Csalogány és a Gyorskocsi utca sarkán, valamint itt-ott kisebb, földszintes épületek. Az új kolostor felépítéséig itt laktak a szerzetesek. A munkákat az ideköltözött tartományfőnök, Achinger József irányította.

Az első, kezdetleges két mellékkápolnás, kriptával ellátott templomot 1707-ben emelték a mai templom közepe helyén, amely 1762-ig működött. Az egyhajós, tornyos épület külsejét J. M. Steudlin metszete örökítette meg, belsejéről pedig a gróf Csáky Zsigmond castrum dolorisát (1738) megörökítő rajz ad képet.

Miután az ágostonosok 1723-ban engedélyt kaptak az országúti plébánia megalakítására, halaszthatatlanná vált az új kolostorépület megépítése. Feltételezzük, hogy az 1724. július 17-i alapkőletételen részt vett Hölbling János építőmester, városi szenátor lehetett a rendház tervezője.

Az épület csak igen lassan, 1734-re készült el. Az egytraktusos, egyemeletes épület utcai homlokzatából csak a refektóriumot is magába foglaló rizalit ugrott ki, oldalfolyosója az udvari oldalon futott végig, az épülettömbhöz a déli telekhatár mentén L alakban melléképület (présház és nyitott szín) csatlakozott. A telek északi felén a Pámer-féle házat és a csűrt kötötték össze 1726-ban. A templom északi oldalán fekvő temetőben pedig 1742-ben, a templomban működő Tolentinói Szt. Miklós övtársulat névadó szentje tiszteletére építettek egy kis, kriptával is ellátott kápolnát.

Responsive image
A Víziváros északi fele 1740-ben

Az új templom emelését - a déli toronnyal - 1752-ben kezdték el, tervezője a budai barokk építészet vezető mestere, Nepauer Máté volt. A Hamon Kristóf özvegyét feleségül vevő és műhelyét átvevő építőmester a budai jezsuita (Szt. Anna) templom főhomlokzatának architektúráját módosította, viszont ennek Hamon-féle tervét (1740) - kisebb változtatásokkal - éppen az Országúti templom homlokzatánál használta fel.

1761-ben készen állt a déli torony és a főhomlokzat középső része, a hajót csak (az első templom lebontása után) a következő évben fejezték be, s csak ekkor kezdtek a szentély építésének.

Responsive image
A Víziváros északi fele 1761-ben (fekete pötty jelöli a templomot)

1767-ben a templom már tető alatt állt, majd 1768-ban az új sekrestye, a felette lévő oratórium és az oldalfolyosók készültek el. Ugyanebben az évben építették fel a rendház II. manzárdemeletét. Bár a dekoráció még nem volt teljesen készen, 1770. szeptember 23-án Zbiskó Károly tinini (bosnyák ferences) püspök felszentelte a templomot és főoltárát.

1780-ra elkészült a szentély boltozatfreskója, amelyet Vályi András szerint Franz Anton Maulbertsch (1724-1796), a magyarországi barokk falképfestészet legnagyobb mestere festett.

Responsive image

Az éppen elkészült templomot nem sokáig használhatták az ágostonrendiek: 1785. január 31-én II. József elrendelte a budai ágostonrendi kolostor feloszlatását: helyükre a vízivárosi ferencesek kerültek a Fő utcából, akiknek rendházukat az Erzsébet-apácáknak kellett átadniuk. Ekkor született a feloszlatott Ágoston-rendi kolostor leltára és Franz Xaver Hacker ácsmester felmérése az épületegyüttesről.

Responsive image
A Víziváros északi része az Országút mentén 1793-ban (fekete pötty jelöli a templomot)

Az Ágoston-rendiek rendháza azonban lényegesen kisebb volt, mint a ferencesek előző konventje, akik alig-alig fértek el az új helyükön. Ráadásul építészeti megoldását tekintve a templom egyáltalán nem felelt meg a ferences szokásoknak, amelyet Franz Anton Maulbertsch és műhelye – a megrendelő igényeinek megfelelően – főként az Ágoston-rendiek körében tisztelt szentek barokk képeivel díszített. A ferencesek ekkor mindössze egy oltárt cseréltek ki: megszüntették a speciális ágostonrendi szent, Tolentinói Szt. Miklós kultuszát, s helyette rendalapítójuknak, Assisi Szent Ferencnek tiszteletére készítettek mellékoltárképet.

A ferencesek számának növekedése miatt a XIX. század első felében az udvaron új rendházépület építése vált szükségessé. Az új T-alaprajzú egyemeletes kolostor Kimnach Lajos budai építőmester tervei alapján épült 1835-1841 között.

Responsive image
Az "Ország út" környéke 1833-ban (ekkor a legtöbb telek még vályogházakkal épült be, s a Duna partja is szabályozatlan volt)

Az udvaron is változások történtek: valószínűleg 1835-ben bonthatták le a Tolentinói Szent Miklós-kápolnát, 1852-ig pedig az udvari oldalszárnyat meghosszabbították, s lebontották az északi korábbi épület emeletét és az istállót.

1882-ben az utcai kolostorszárny manzárdszintjét le kellett bontani a boltozatok repedései miatt. A templomban 1843-ban Johann Lojb bécsi orgonakészítő új orgonája miatt meg kellett nagyobbítani a karzatot, 1884-ben pedig Girolamo Bai olasz mester festette ki a templom belsejét. A századvég káros divatja jegyében sajnos 1887-1906 között az oltárok barokk szobordíszének egy részét kortárs, a tiroli Stuflesser Nándor műhelyében készült szoborfigurákra cserélték, s a diadalívnél álló oltárok oltárképeit is eltávolították. A diadalív ívében álló két baldahinos oltár festményeit eltávolították, s helyükre Szent József, illetve a Lourdes-i Szűz Mária szobrait helyezték el. 1891-ben készítette az orgonakarzat színes üvegablakát a Forgó és társa cég.

1900-ban a Margit-körút szélesítése miatt lebontották a kerítést, megszüntették az előkertet, sőt a kolostor kiugró rizalitját is. 1903-ban a templomhajó boltozatait veszélyes repedései miatt rabitzszerkezetre cserélték.

Responsive image
A Margit körút századfordulós képe

A két világháború között Unghváry Sándor festette ki a templom boltozatait (1925) Assisi Szent Ferenc életének jeleneteivel, a szentélyablak alatti falra a ravatalon fekvő rendalapító ábrázolása került. A sekrestye feletti oratóriumot Éber Sándor díszített falképekkel, 1926-27-ben.

1933-ban a templom bővítésének megtervezésével pedig Rimanóczy Gyulát bízták meg, majd 1939-ben tervpályázatot írtak ki a feladatra. A pályázat nem volt sikeres, ezért 1940-ben Walder Gyulát kérték fel a bővítés megtervezésére, ám a II. világháború miatt ez sem valósult meg. 1938-ban minden ablaknyílásba színes üvegablak került.

1944-45-ben különösen a főhomlokzat sérült meg, de a főoltárkép és a Jótanács Anyja-kegykép is elpusztult. Ezeket 1946-ban Márton Lajos festményeivel helyettesítették, s több új festmény is készült a templomtérben. 1947-ben a templomot belülről, majd 1951-ben kívülről állították helyre Gerő László tervei szerint. 1967-ben egy felújítás során eltávolították a diadalívnél álló mellékoltárokat és a copf keresztelőkutat.

1989-ben készült el az utcai kolostorszárny rekonstrukciója Ungár Péter tervei szerint, amely keretében visszaállították a múlt század végén statikai okokból lebontott eredeti barokk manzárdszintet, jelezve az egykori rizalitot is.

Responsive image
A templom és környezete a magasból (kép: Google)


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: J. M. Steudlin,
    majd Nepauer Máté
  • Építés ideje: 1707, 1752.
  • Felújítása: 2007.
  • Honlap: orszagutiferencesek.hu

Megközelítése

  • Mechwart-liget

    Margit körút
  • Mechwart-liget