Dvořák Ede

(Oravica, 1861. október 19. – Budapest, Ferencváros, 1920. augusztus 23.)

Szerb származású építészmérnök.


AJÁNLÓ

Dvořák József és Rathberger Anna fiaként született. Ikertestvére Dvorák Hubert mérnök, mozdonyszerkesztő. A Pécsi Magyar Királyi Állami Főreáltanodában folytatott tanulmányai után Bécsben járt műszaki egyetemre, ahol építész diplomát szerzett. Tanulmányai után Budapesten telepedett le. Czigler Győző irodájában kezdett tevékenykedni, akivel egészen a mester 1905-ben bekövetkezett haláláig, összesen 21 évig együtt dolgozott. A legtöbb, Cziglernek tulajdonított épület tervezésében részt vett.

Már mestere mellett is részt vett különféle építészeti pályázatokon, így például 1893-ban ő nyerte a Magyar Mérnök- és Építész Egylet által, gróf Teleki Géza kérésére kiírt lelencház pályázatot, ahol az első díjas tervén kívül még egy pályaművét is megvásárolták.

1888-tól Czigler tanársegédje volt a Magyar Királyi József Műegyetemen, az ókori építészeti tanszéken. 1900-ban honosíttatta az oklevelét, és már ebben az évben adjunktussá lépett elő. A mester utolsó munkáinál, így például a műegyetem chemiai épületének tervezésénél nagyon fontos szerepet kapott, hiszen az ekkor már betegeskedő Czigler egy közjegyzőileg hitelesített meghatalmazásban állandó helyettesének nevezte ki. Főnöke halála után átvette a Múzeum körút 37. szám alatt működő, egykori Czigler iroda irányítását, továbbá fél évig az ókori építéstan oktatást a műegyetemen. Czigler utódja, Nagy Virgil mellett is rövid ideig megtartotta adjunktusi tisztjét, azonban 1908-ban abbahagyta a munkát az egyetemen, és teljes erejét a tervezésnek szentelte.

Átvéve az iroda vezetését, első önálló éveiben az egykori főnöke által elkezdett épületek befejezésével foglalkozott, melyek közül a legfontosabb a Széchenyi Gyógyfürdő volt, amelynek végső terveit Dvořák Gerster Kálmánnal közösen készítette el.

Tagja volt – többek között – a Steindl-féle céhnek és az Országos Magyar Iparművészeti Társulatnak.

58 éves korában, nőtlenül hunyt el, gyomorfekély következtében. A Kerepesi úti temetőben (Fiumei Úti Sírkert) helyezték örök nyugalomra.


AJÁNLÓ

Responsive image
Saxlehner-villa

Responsive image
Sztehlo-villa


AJÁNLÓ