Gellérthegyi Csúszdapark

XI. kerület, Gellért-hegy

A Gellért-hegy oldalában, a Sziklakápolna fölött száz méternyire épült fel a Csúszdapark, amit 2017-ben újítottak föl.


AJÁNLÓ

Pár perces "hegymászással" közelíthető meg a csúszdapark, méghozzá a Gellért fürdő felőli oldaláról. Nem nehéz rábukkanni, csak a gyerekzsivajt és a táblákat kell követni. Ez az a hely, ahol nem csak boldog gyermekeket láthatunk fürtökben, hanem ahol mosolygó felnőttekkel találkozunk lépten-nyomon, akik legalább annyira élvezték az új gyerekparadicsomot, mint maguk a gyerekek.

A játszóteret 1967-ben alakították ki, majd 2017-ben kerítettek sort a teljes körű felújítására, ami látványosan jól sikerült (átadása: 2017. június 17). A park tele van izgalmas csúszdákkal és játszótéri eszközökkel, úgyhogy még azok a gyerekek is jól érezhetik magukat, akik nem kifejezetten rajonganak a csúszdákért. A park környezetére is nagy hangsúlyt fektettek, biztonságos gumiborítás a domboldalon, felújított nyilvános WC, újrafestett turistajelzések és ivókút teszik még önfeledtebbé a játékot.

 

Játszótér és mesekút

A főváros közművelődési ügyosztálya az 1920-as évek végén kezdeményezte, hogy szobrokkal díszített ivókutak épüljenek Budapest játszóterein. Ezekkel a gyermekek esztétikai nevelését is elő szerették volna segíteni, ezért a mesevilágból vett témák megvalósítására a legnagyobb szobrászainkat kérték fel.

Az ügyosztály tetszését elsőként Kallós Ede (eredeti nevén Klein Éliás) szobrászművész Hamupipőke-szoborvázlata nyerte el, ezért javasolta a fővárosi tanácsnak az elkészíttetését. A tanács 1929. november 21-én tartott ülésén meg is bízta Kallós Edét a szobor és a kút megalkotásával. Hamarosan a pontos helyét is kijelölték a napjainkban is népszerű gellérthegyi játszótéren. A szobrot körülbelül másfél év múlva, 1931 tavaszán állították fel.

Responsive image
A szobor a felállítása után (Képes Krónika, 1931. június 27.)
Egy 1939-ben készült kép Kallós Ede gellérthegyi Hamupipőke-kútszobráról (Szobrászatunkban elfoglalt helyét jól mutatják Budapesten álló szobrai, köztük Kölcsey-szobra a Batthyány téren (amelynek eredetije a ledöntéséig Nagykárolyban állt), az Országház épületének számos szobra, és Vörösmarty-emlékműve, amelyet Telcs Edével közösen alkotott)

Kallós nevéhez csak egy-két stilizált Hungária-alak és néhány síremlék nőalakja fűződik, a játszótéri kútszobor Hamupipőkéjét viszont mégis úgy valósította meg, hogy minderre az előítéletünkre teljes mértékben rácáfolt.

Responsive image
A szobor agyagmintája

A szobor szinte megszólal, annyira élő. Emellett a lányalak kecses egyszerűségében benne van Hamupipőke mesealakjának minden vonása: a rejtekben lévő szépség, méltóság, nőiesség, valamint a szorgalom és tisztaság értékei. Mindezt a gyermekek számára befogadható módon, például a mesében szereplő egyik motívum, a lencsét a hamuból a lánynak kiválogatni segítő galambok megjelenítésével oldotta meg a művész.

Responsive image
A szobor 1939-ben

A Színházi Élet 1931. július 19-25. számának egyik cikke szerint a szobor készítésének modellt álló fiatal lány nyilatkozta egyszer Bródy Lili újságírónak: "Tudja, mikor kicsi voltam, gyerek, mindig sírtam, hogy milyen unalmas lesz az élet, szürke, reggel felkelni, este lefeküdni, nem történik semmi. Aztán, mióta modell vagyok, boldog vagyok, olyan jó érdekes élet ez, imádom a festőket is, nyáron elvisznek nyaralni mindig művésztelepre, mi kell nekem? Van valahol Budán, nem tudom hol, egy Hamupipőke-szobor, az is én vagyok. Meg... meg izé ... (Kis vicces gesztust csinál a kezével) Van rólam két síremlék is a Kerepesiben. Az rém vicces volt, látni magam síremléken". A leány neve sajnos nem derül ki a cikkből, de a végére azt írták, hogy "Csak azt tessék irni, hogy Aida. Mindenütt úgy ismernek engemet".

A gellérthegyi játszótér igazi különlegesség volt már akkor is. Budapest egyik legrégibb ma is működő játszóterét az 1920-as évek végén létesítették, kihasználva a Gellért-hegy lankás déli hegyoldalának teraszos szerkezetét. Ennek köszönhetően a játszótér már ekkor kétszintes (a kissé távolabb lévő legalsó résszel együtt háromszintes) volt, a két szint között ekkor még kezdetleges csúszdákkal. A játszótér egy átfogó parkrendezés keretében jött létre, és Az Est 1933. szeptember 21-i száma lelkesen írt róla: "...a Gellérthegy déli oldalát, amelynek szépségéről már valóságos legendák járnak szerte a városban. Tíz-tizenkét évvel ezelőtt hol volt még ez a csodapark, ez a növénymúzeum, amely most itt terül el a hegyoldalon, az ország legenyhébb, legnapsütöttebb darabka földjén, Budapest csodálatos klímájú Riviéráján? Hol voltak ezek a smaragd-mezők, pázsitok, amelyek most úgy vidítani tudják a fáradt szemet? Hol voltak a szépen megépített sétányok, pihenőhelyek? Hol a budai és Pestről átránduló játékos gyermekhad boldog Tündérországa, amelynek a bronzba öntött Hamupipőke a védőkisasszonya".

Az 1944-1945-ös ostrom viharos napjaiban veszett nyoma, rekonstrukciójára sajnos azóta sem került sor.

Responsive image
A játszótér 1930-ban

Responsive image
A játszótér 1933-ban

Responsive image
A szobor és a kút 1934-ben


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Megközelítése

  • Szent Gellért tér
  • Szent Gellért tér
  • Szent Gellért tér