Szabadság híd, 1896.

XI. kerület, Gellért tér (Gellért-hegy) - IX. kerület, Fővám tér (Ferencváros)

A Szabadság híd (régen Ferenc József híd) Budapest harmadikként átadott közúti hídja. A XI. kerület (Szent Gellért tér) és az V. – IX. kerület (Fővám tér) között vezet át a Dunán, a Kiskörút folytatásaként. A híd a világ egyik legszebb konzolos hídjaként tartják számon, amelyet 1896. október 4-én nyitottak meg névadója, a király jelenlétében.


AJÁNLÓ

Az 1885. évi XXI. törvénycikk alapján, amikor a hídvámokból befolyó éves bevétel meghaladja a 650.000 forintot, a többletet negyedik híd építésére kell fordítani (a harmadik fővárosi híd a Déli vasúti híd volt). Ez 1890-ben következett be, majd 1893-ban a XIV. törvénycikk végül további két híd, a Fővám téri (a régi Ferenc József híd) és az Eskü téri (a régi Erzsébet híd) hidak építését rendelte el.

A törvény végrehajtásával megbízott Kereskedelmi minisztérium a hidak terveinek elkészítésére nemzetközi tervpályázatot írt ki. A pályázatra összesen 74 pályamű érkezett be, melyek közül 53 az eskütéri, 21 pedig a Fővám téri híd terveire vonatkozott. A mai Szabadság-hídra vonatkozó tervek közül 16 háromnyílású, 5 pedig egynyílású híddal számolt. A tervek bírálóbizottsága a pályázathoz hasonlóan nemzetközi volt, Kherndl Antal műegyetemi tanár vezetésével.

A két hídra vonatkozó terveket együttesen bírálták el, a tervek közül a II. illetve a III. díjat nyert terv a Fővám téri hídra készült. A díjazott terveken túl a Szabadság hídra készült tervek közül még egyet megvettek. A II. díjas tervet Feketeházy János készítette, a III. díjas tervet Totth Róbert, a további megvásárolt terv pedig Chatry S. és fia építési vállalkozók, illetve Schikedanz Albert építész.

A híd végül néhány kisebb változtatással Feketeházy János tervei alapján épült meg. A kivitelezési részletterveket Gállik István és Beke József készítették, a kapuzatok építészeti megoldását Nagy Virgil.

1945. január 16-án a visszavonuló német hadsereg a hidat – a többi budapesti Duna-híddal együtt – felrobbantotta. A robbanótölteteket a középső hídnyílásban helyezték el. A robbanás a befüggesztett részen túl a pillérekhez kapcsolódó konzolos szerkezetben is kárt okozott. A parti nyílásokat áthidaló szerkezetek sérülten, de a helyükön maradtak.


A Ferenc József híd 1898-ban

Egy hónappal később szovjet katonai alakulatok hozzáláttak a megmaradt hídrész pontonhíddal történő kiegészítéséhez, valamint a sérült részek bontásához. A budai oldalon a szerkezet oly mértékben megsérült, hogy a parti nyílást áthidaló szerkezet az alsó rakpartra csúszott az erőjátékok megváltozása miatt. A híd további rongálódása ellenére végül a pillérek felhasználásával ideiglenes pontonhíd készült, elsőként összekapcsolva a Budát és Pestet az - ekkor még valójában Magyarország területén is tartó - háború után. A pontonhíd 1945. március 15-től 1946. január 10-éig szolgálta az átkelést. Ezen a napon a pontonhíd részt tartó öt dereglyét, és a rájuk támaszkodó szerkezetet a jégzajlás elsodorta, a maradványok Lágymányoson értek partot. Pár napig a városrészek ismét összeköttetés nélkül maradtak, a Kossuth hidat 8 nappal később, január 18-án nyitották meg.

A Szabadság híd helyreállítása 1946 tavaszán kezdődött el, az újjáépítés terveit Sávoly Pál készítette. A hidat 1946. augusztus 20-án nyitották meg a forgalom számára, egyúttal a mai, Szabadság híd nevet adva az átkelőnek. A híd a felrobbantott budapesti hidak közül elsőként lett helyreállítva, színe azonban szürkés-kékké változott, az eredeti zölddel szemben.


A szürke színű Szabadság híd az 1980-as évek közepén (kép: Hamster.blog.hu)
A Szent Gellért tér megállói az 1990-es évek elejéig a Szabadság híd előterében álltak.

1980-ban elbontották a teljes pályaszerkezetet, és helyébe vasbeton pályaelemeket építettek. A híd ekkor kapta vissza zöld színét.

A gyalogjárók korábbi hibás kialakítása miatt a szerkezet több helyen jelentősen korrodálódott. Emiatt, és a jelentős forgalomnövekedés miatt 2007-ben megkezdődött a tovább nem halogatható felújítása. A felújítás miatt 2007. augusztus 21-én a hidat 15 hónapra lezárták. A munkálatok magukba foglalják az acélszerkezet és a vasbeton pályák megerősítését, a pillérek és a hídfők kijavítását, az útpálya, a villamospálya és a járda átépítését, a műemléki rekonstrukciót, valamint a díszkivilágítás kiépítését. A felújítás becsült költsége 5 milliárd forint volt. 2007 novemberében kiderült, hogy a munkálatok költsége 600 millió forinttal, időtartama pedig 2 hónappal megnövekedett. A hidat végül 2008 decemberében megnyitották a villamosforgalom számára, 2009. május 30-tól pedig a kerékpárosok, majd 31-től az autósok is igénybe vehetik a hidat.


A Szabadság híd másolata Kínában

A Huawei egy új egyetemet épített Dongguanban (Ox Horn Kutatási és Fejlesztési Egyetem), amely 12 kisebb városból áll, s amelyeket több európai város (pl. Párizs és Granada) és a budapesti Szabadság híd replikája alkot. A kutatóépületeket híres várak, paloták és egyebek alapján modellezték. Az Ox Horn campust 25000 alkalmazott befogadására tervezték és privát villamosok és vonatok kötik össze a közeli Huawei campusokkal és a vállalati lakásokkal Shenzhenben.


A kínai változat fentről

A CNBC hírportál a kilenc négyzetkilométeres helyszínt látogatta meg, amely legfeljebb 25.000 alkalmazottat tud elhelyezni. Eddig mindössze nyolc a 12 európai városból - köztük Londonból, Párizsból és Prágából - modellezett városokból teljes. A kínai technológiai központ egy magyar oldalt is tartalmaz. Az új campus olyan nagy, hogy a munkavállalóknak villamossal kell mozogniuk a különböző helyszínek között. A campus két részének egy tó közelében, a villamos áthalad a magyar szabadsághíd után modellezett hídon.


A híd a villamosról nézve


AJÁNLÓ


AJÁNLÓ