Árkay Bertalan

(Budapest, 1901. április 11. – Budapest, 1971. november 23.)

Magyar építész, festőművész, a modern magyar építészet egyik úttörője. Korának egyik legismertebb családiház tervezője.


AJÁNLÓ

Apja Árkay Aladár (1868–1932) építész, iparművész, festő volt. Építészeti felfogása az eklektikus kezdetektől, a szecesszión keresztül eljut a modern – avantgárd – irányzatokig.

Árkay Bertalan az egyetemi tanulmányait a Budapesti Királyi József Nádor Műegyetemen végezte el 1925-ben, majd apja irodájába került. 1926-ban a párizsi Academie des Beaux-Arts ösztöndíjasa volt és Thier, párizsi építész irodájában dolgozott. 1926-1927 között a bécsi Akademie der Bildenden Künste főiskolán és a Meisterschule für Architectur-on tanult, Peter Behrenstől. 1937-től a Szépirodalmi és művészeti Akadémiának, 1941-től a Fővárosi Közmunkák Tanácsának tagja volt. 1961-ben festményeivel II. díjat nyert a párizsi Salon des Beaux-Arts kiállításán.

Árkay Bertalan a két világháború közötti időszak egyik legtöbbet foglalkoztatott családi ház tervező építész volt. Az általa tervezett családi házak legtöbbje magas építészeti színvonalat képvisel.

Kiemelkedik templom tervezési tevékenysége is. Apjával – Árkay Aladárral – közösen tervezte az 1928-tól közadakozásból épülő Mohácsi Fogadalmi templomot és a Budapest. XII. Csaba utcában felépített Városmajori Jézus szíve plébániatemplomot. Mindkettőt apja halála után fejezte be. A Városmajori templom üvegablakai Árkay első feleségének, Árkayné Sztehlo Lilinek a munkái.

Középületei közül megemlíthető az 1938-ban tervezett OTI rendelő és kórház Sopronban, az 1939-ben létesült Rózsadombi Leventeotthon és a Sátoraljaújhelyi polgári iskola 1940-ből. Az ő tervei szerint valósult meg – 1936-ban – a Milánói Triennálé Magyar pavilonja is.

Tervezői tevékenysége mellett kiemelkedik pályázati munkássága is. Ezek között a legismertebb a "Szent Korona útja és Vitézek tere építészeti megoldása" pályamű, amellyel I. díjat nyert (ma: Petőfi híd budai hídfő és Irinyi József út Október 23-i útig terjedő szakasza). A rendezési terv töredékében valósult meg. Ezt mutatja a két út találkozásánál látható félköríves beépítés.

A második világháború után műemléki helyreállításokon dolgozott (Váci székesegyház altemplom, vagy a budapesti Szépművészeti Múzeum épülete).

1949-től a Középülettervező Iroda (KÖZTI) dolgozója volt nyugdíjazásáig. 1956 után munkái főként egyházi megbízások voltak (Cegléd, Hort, Gerjen, Polgár, Taksony, Győr-Kisbácsa, Héhalom római katolikus templomainak tervezése vagy helyreállítása). Festményeivel ebben az időben is rangos külföldi tárlatokon vett részt.

Az I. és II. világháború utáni időszak építészetének szinte minden olyan megnyilatkozásában szerepet vállalt, amelyben a közhasznúság, és egyben az építészetnek mint művészetnek továbbfejlesztési lehetőségét látta.


AJÁNLÓ

Responsive image
Alma utca 2/c


AJÁNLÓ