Metró

Budapest metróvonal-hálózata

Budapest első vonala a kontinentális Európa első földalatti vasútja (és a világ első elektromos motorvonatokkal kiszolgált földalattija) volt. A következő két vonal szovjet technológián alapuló viszonylata az 1970-es és az 1980-as években épült ki. A negyedik vonal átadására 8 éves építést követően 2014-ben került sor. Az ötödik vonal tervezése előkészítés alatt áll. A hálózat összhossza 38,6 km, az állomások száma pedig 52.


AJÁNLÓ

1-es metróvonal
Az M1-es metróvonal (Millenniumi Földalatti Vasút vagy a köznyelvben Kisföldalatti) Budapest első metróvonala, amely a Vörösmarty tér és a Mexikói út állomások között közlekedik, nagyrészt az Andrássy út alatt halad. 1896-os megnyitásával ez volt a kontinentális Európa első földalatti vasútvonala.
2-es metróvonal
Az M2-es metróvonal (kelet–nyugati metróvonal) a budapesti metró második vonala a Déli pályaudvar és az Örs vezér tere között. Építését 1950-ben kezdték el; az első szakaszt a Fehér út és a Deák tér között 1970-ben, a második szakaszt a Deák tértől a Déli pályaudvarig 1972-ben adták át.
3-as metróvonal
Az M3-as metróvonal (észak–déli metróvonal) a budapesti metróhálózat leghosszabb vonala, mely Kőbánya-Kispest és Újpest-központ között üzemel. Az M3-as vonal építése 1970-ben kezdődött meg és 1976-ban fejeződött be.
4-es metróvonal
Az M4-es metróvonal a budapesti metró negyedik vonala a Kelenföld vasútállomás és a Keleti pályaudvar között. 1976-ban határoztak arról, hogy az építést 1978-ra előkészítik, de csak 2006-ban kezdődtek el a munkálatok, amelyet 2014-ben fejeztek be.
5-ös metróvonal
Az M5-ös metróvonal (más néven észak–déli regionális gyorsvasút) egy Budapestet érintő vasútfejlesztési elképzelés, amelynek eredményeként a párizsi RER gyorsvasúthoz hasonló elővárosi gyorsvasút jönne létre a szentendrei, a ráckevei és a csepeli HÉV vonalak belváros alatti összekötéséből.


AJÁNLÓ

A főváros metróhálózatának története
A közlekedésfejlesztési elképzelések sorában számos olyan terv készült, amely soha nem valósult meg. Magasvasút, kötélpálya és más elképzelések, a mindenkori műszaki színvonal és az emberi képzelő-tehetség ötvözetei. E tervek egyike mint érdekesség említést érdemel, mert megvalósítása esetén Budapestnek négy Duna-partja lett volna.


AJÁNLÓ