Erzsébet királyné szobra

Ferenc József császár feleségét, Erzsébet királynét 1898. szeptember 10-én meggyilkolták. Halálhíre nem csak a Habsburg Birodalmat, hanem az egész európai közvéleményt megrázta. Erzsébet legendája már életében hatalmasra nőtt, s váratlan halála még nagyobbra duzzasztotta az iránta érzett tiszteletet, szeretetet és rajongást. Emlékszobrának felállításáról még halálának évben döntöttek. Az első pályázatot 1900-ban írták ki, de csak az ötödik, az 1919-ben lebonyolított pályázat lett sikeres. Az évek folyamán, 1925-ig ugyancsak öt elhelyezési terv született.


AJÁNLÓ

A falvakban bús harangszó hallatszik, s fekete zászlót tűztek ki minden intézményre, toronyra vagy magasabb pontra. A temetés napján az iskolákban szünetet rendeltek el, s a tanulók bal karjukon fekete fátyolt viseltek a gyász napjára. A közoktatásügyi miniszter elrendelte, hogy a királyné emlékezetét külön is megüljék s a tanárok hazafias beszédet kell tartsanak, és hogy Erzsébet emlékének napja november 19-én legyen. A püspökök pásztorleveleket intéztek a papokhoz s elrendelték az egyházi gyászszertartásokat. Minden hatóság, testület, intézet, kör alkalmat keresett, hogy hozzájáruljon az országos gyászhoz. A temetés idején Budapesten és az országban mindenfelé az üzleteket bezárták, a harangok megszólaltak, a templomokban gyász-istenitiszteletet rendeztek. A hivatalos gyász március 15-ig tartott. A belügyminiszter elrendelte, hogy valamennyi megyei és városi hatóság, s hivatal a gyász jeléül a hivatalos iratokon fekete pecsétet használjon. A főváros polgármestere már utasította is a fővárosi hivatalokat, hogy hat hónapig minden okiraton fekete pecsétet használjanak.

Responsive image
A királyné 1867-ben

"Valami misteriósus dicsfény födi az ő alakját, mintha régen, nagyon régen élt volna egy királyné, aki minket nagyon szeretett, aki értünk sokat tett. Hogy mit tett, nem bírjuk elemezni, történetkönyvek, okmányok, krónikák nem hirdetik világosan, de az érzésekben ott él és mint bizonyosság él az a tudat, hogy ez a szent asszony őrködött a nehéz órákban Magyarország fölött, hogy az ő szívéből, melyet most átvert a gyilkos tőre, fakadtak ki elsőbben azok a sugarak, melyek most elöntenek fényükkel, melegükkel"
(Mikszáth Kálmán: A királyné meghalt - Országos Hírlap, 1898. szeptember 11.)

Magyarországon már a gyász első napjaiban megfogalmazódott egy Erzsébet-emlékmű iránti igény, s egyre többen adakozásukat ajánlották fel egy országos emlékhely megvalósítására. "Ha sírja Bécsben van, szobra legyen Budapesten, abban a városban, melyet annyira szeretett" - mondták.

A lelkesedést erősítette Darányi Ignác földművelésügyi miniszter 1898 őszén megjelent körlevele, amelyben arra buzdított mindenkit, hogy a királyné emlékére országszerte fákat ültessenek.

A Ferenc József által október 12-én szentesített 1898. XXX. törvénycikkben örökítette meg az országgyűlés Erzsébet királyné emlékét, kimondva, hogy az "önként megindult adakozás útján bejövő összegek felhasználásával" a fővárosban szobrot állítanak, egyben a megvalósítására megalakuló szoborbizottságot kötelezte évenkénti jelentéstételre az országgyűlésnek.

A különféle hírlapok főszerkesztői szeptember 13-án gyűltek össze az Erzsébet-emlékmű létrehozása okán, ahol megbeszélték, hogy a sajtó nem csak hozzájárul annak költségeihez, de az életre hívott mozgalmat az újságok hasábjain mindvégig támogatja. A tanácskozás az alábbi határozatot hozta: "Konstatáltatván, hogy a kimondhatatlan szerencsétlenség benyomása alatt, mely hazánkat érte, a királyné szobrára minden fölhívás nélkül, önként való adakozás indult meg: hogy a nemes indulat, mely e kegyeletes művet e képpen megkezdette, kellő mederbe gyűjtessék és a nagy czél felé sikeresen elvezettessék, a fővárosi sajtó jelenlevő képviselői elhatározzák, hogy az ügyet fölkarolván, lapjuk hasábjait rendelkezésére bocsátják a nemzeti kegyeletnek s ezt holnap, 1898. szeptember 14-én, lapjuk élén átadják a nagy nyilvánosságnak".

Az adakozási hullám már másnap, a határozat megjelenésének napján elindult: a miniszterek egyenként 300 forintot adtak, az államtitkárok 150 forintot, az egyes főurak, vagyonos polgárok 1000-1000 forintot. A városi kaszinóktól is történt hozzájárulás. Az első hazai takarékpénztár 15.000 forintot adott az alapba, s ráadásként felajánlotta, hogy a befizetett adományokat kezelni és kamatoztatni is fogja. A tőzsde 2500 koronával, Budapest városvezetése a város kincstárából 30.000 forinttal járult hozzá az emlékmű megvalósításához. A magyar jelzálog hitelbank és magyar leszámítoló és pénzváltó bank egyenként 5000 forinttal. Szeptember 15-én, egy nappal az adományozás kezdete óta több, mint százezer forint gyűlt össze a számlán. Az elkövetkezendő napokban is tömegesen érkeztek az adományok.

Elkezdődtek a viták a leendő emlékmű helyéről is: sokan a királynéról elnevezett Erzsébet teret tartották a legalkalmasabbnak az emlékmű befogadására, természetesen a szoborhoz méltóan azt újra kellene rendezni. Némelyek úgy gondolták, hogy az emlékművet a budavári Szent György téren lévő Hentzi-szobor helyére kellene tenni, ezáltal megszabadulhatnának az olyannyira gyűlölt tábornok emlékétől is. Többen úgy vélték, az új királyi lak építése alkalmából a tér úgy is rendezés alá esik, s ekkor minden valószínűség szerint el kell távolítani a mostan ott álló szobrot. A budavári Szent György tér közvetlen az új királyi palota előtt különben is egyike volna a legalkalmasabb helyeknek a szobor számára. Felmerült az az eszme is, hogy az éppen épülő eskü téri hidat Erzsébet hídinak nevezzék el, s a híd feljárójával szemben a pesti oldalon állítsák fel a királyné szobrát.

Responsive image
A királyné temetése (Cserna Károly rajza)

A Fővárosi Közmunkák Tanácsa szeptember 15-i ülésén megvitatva az emlékmű helyszínét úgy döntött, hogy a királyné szobrát a Gizella téren állítják fel. A tanács határozatában az e célra szükségessé váló szabályozási munkálatokhoz 50.000 forinttal hozzájárult. A Gizella tér szabályozása által a főváros szép teret nyerne, s miután e tér egyike a legforgalmasabb helyeknek, Erzsébet királyné szobra a Gizella téren a lehető legjobb pontra kerülne. November 2-án a szoborbizottság alakuló ülésén viszont Bánffy Dezső elnökletével határozat született az emlékmű Szent György téri elhelyezéséről, amelyhez Ferenc József is jóváhagyását adta november 10-én. Így Erzsébet királyné "megszabadító" szerepbe került, mivel Hentzi sok botrányt kavart szobrát a tervezett emlékmű miatt kell majd eltávolítani. Erre utal a következő újsághír is: "Áldott emlékű királyné alakja fog állni azon a helyen, hol a szomorú idők háborgó érzéseivel járt eddig a magyar ember. A Hentzi szobor többé nincs, a fájdalmak helyét az engesztelés angyala megváltotta".

A 8 tagú végrehajtó bizottság elnökének Ráth Györgyöt választották meg, megállapítva egyúttal a testület eljárási szabályzatát is. Széll Kálmán a képviselőház 1900. január 18-ai ülésén benyújtott jelentésében vázolta az országos bizottság javaslatát, miszerint a királyné emlékművét a miniszterelnöki palota (lásd: Sándor-palota) lebontásával megnagyobbított Szent György téren tervezik felállítani. E célra eddig készpénzben 173.709 forint, értékpapírban pedig 576.140 forint gyűlt össze.

A Szent György tér rendezéséről az 1900. január 31-én a Kereskedelmi Minisztériumban tartott tanácskozáson határoztak, ami szükségessé tett ingatlan-kisajátításokat is. A társadalom igényeiben, elvárásaiban egy nagy nemzeti emlékhely bontakozott ki, mely méltóképpen őrizheti a királyné emlékét.

A különböző művészeti fórumok észrevételei alapján kidolgozott pályázati feltételeket a végrehajtó bizottság a Budapesti Közlöny 1900. február 24-ei számában tette közzé. A pályázóknak teljes szabadságot biztosítottak az emlék koncepciója és a költségvetés terén. A titkos pályázaton csak magyar állampolgárok indulhattak, mely döntésüket az indokolta, hogy féltek, a külföldi művészek Erzsébetet a magyar hagyományoktól eltérően örökítik meg.

10.000, 6000 és 4000 korona pályadíjat terveztek kiosztani. A pályázat eredetileg 1901. március 1-jén járt volna le, amit az 1900. december 21-ei végrehajtó bizottsági határozattal 1901. december 31-éig, majd 1902. január 22-éig hosszabbítottak meg.

Azt még senki sem tudta előre, hogy több, mint húsz évet kellett várni rá, mire valóban felállításra került Erzsébet királyné emlékműve.


AJÁNLÓ

Első pályázat, 1901.

Az Erzsébet királyné szobrára érkezett pályaműveket folyvást nagy közönség nézi a Műcsarnokban. Látszik, mily nagy az érdeklődés. A kegyelet és műérzők mellett még egyéb is foglalkoztatja a nagyközönséget ép úgy, mint a művészeket és szakembereket. Amikor a pályázat már eldőlt, akkor vetődik föl egy új kérdés, ami a pályázat föltételei közé nem is tartozott, de egy pár pályázó mű nagyon elevenen fölveti. Mind többet beszélnek arról, hogy a királyné emlékét oly monumentális mű örökítse meg, mely egészen átalakítsa azt a helyet, a hová szánták. A szoboremelés összekapcsolódott a városrendezéssel, mert Zala és Stróbl tervei nyomán most már valóságos városrendezésről hallani, a budai vároldal beépítéséről, és a szobor olyan építészeti kiképzéséről, hogy a Duna túlsó partjáról a pestiek is gyönyörködhessenek benne.

A pályázatot újra kihirdetik, s előre is nagyon vitás, vájjon a föltételek közé ne vegyék-e föl a monumentális jelleg olyan hangoztatását, mely valóságos építészeti megbízatást foglalna magában az alagút fölötti hegyoldalra nézve. Sokan megszerették azt a gondolatot, hogy a szobor ne a budavári Szent György tér számára készüljön, hanem az egész város számára. Ez úgy volna lehetséges, a mint Zala és Stróbl tervezetei mutatják, ha messze magasló és nagy kiterjedésű építkezések veszik körül a szobrot. Vannak azonban elegen, akik a Szent György térre szánt szobor mellett akarnak maradni. Úgy tetszik, hogy a nézetek harcba keveredtek egymással. Elég érdekesek az okok és felfogások mindkét részen. Vonzónak találják az ötletet, hogy a Lánchíddal szemközt a budai hegyoldalra nagy lépcsőzet vezessen föl, ez vigyen a királyné szobrához, a királyi palota előtti térségre. Költség van rá, mert' a másfél millió koronát a szobrász maga úgy sem bírná fölhasználni.

Ez ellen felhozzák, hogy a királyné szobra és a hegyoldal kiképzése két különböző dolog. Építsenek lépcsőzetet, ehhez azonban nem szükséges okvetetlenül a szoborbefejezés. A szobor álljon a téren, s ne kívánják, hogy a lépcsőzetet nézve hátat fordítson a Szent György térnek, különben mért állítanák oda. Arról volt szó eddig, hogy Erzsébet királyné emlékét szobor hirdesse; ha épülettel akarták volna hirdetni, akkor valamely intézetet, vagy árvaházát emelnek. Az is figyelembe veendő, hogy a kettős feladatnál nem egyenlő szobrászati és építészeti erők találkozhatnak össze. Kaphatunk kitűnő szobrot, de gyönge arkhitekturát és megfordítva, ugyanegy dolognál két talentumot kell igénybe venni. Azt is felhozzák, hogy a későbbi időkre is gondolni kell és ne foglaljunk el minden területet; Erzsébet királynéhoz legméltóbb a szobor, minden nagy kombinációk nélkül és mauzóleumra emlékeztető részek nélkül.

A pályaművek némelyike csakugyan inkább alkalmas volna síremléknek, mauzóleumnak, mint dicsőítést jelentő szobornak. Egyik sajátsága a pályázatnak az is, hogy Erzsébet királynéban a művészek a szenvedő, mártír asszonyt látták, kit bánat és töviskoszorú övez. A mindenkit megnyerő, a hódító szép királyné, kit a hetvenes években ismert és annyiszor látott a magyar főváros, helyet adott a fájdalmas asszonynak. A tervezetek legnagyobb része kupola vagy baldachin alá helyezi a királyné alakját. Ezzel hogy az emlékmű messziről észrevehető legyen, talán hogy messzire is hasson. A királyi palota új szárnya és a tervezett új miniszterelnöki palota közti részen a bástyafalat okvetetlen lebontják, ha pedig lépcsőzet készül (ami valószínűleg akkor is elkészül, ha ezen függelék nélkül kap megbízást valamelyik művészünk), akkor a sikló sem maradhat ott. Fölösleges is lesz. A bástyafal helyén magasan kiemelkedő kőépítményeket szintén kedvelik a tervezetek. Ezek körvonalai jól is hatnának abból a magasságból, de itt is nagyon megvigyázni való, hogy a távolból látható formák nemesek legyenek, s ha már annyira kimagaslanak, zavartalanul megértessék rendeltetésüket. Az aprólékos részletek itt a magasban és a távolságban
elvesznek.

Általában sok oly eszme és gondolat keletkezett, mely a pályázat kihirdetésekor még szunnyadt, vagy nem vették figyelembe. Az új pályázat tehát fokozza az érdeklődést és az igényeket. Az első pályázat eredménye, hogy behatón tárja föl a nagy művészi feladatot. Három pályaművet 10000 koronával jutalmaztak meg. Egyet elismeréssel tüntettek ki, hetet pedig 3000 koronával megvásároltak.

 

Zala György pályaműve

Zala György szobrász Bálint és Jámbor építészekkel együtt kapta a legtöbb szavazatot, s e szerint a sorrendben az első kitüntetést. A ZALA-BÁLINT-JÁMBOR hármasszövetség abból indult ki, hogy a csöndes életű Budavárban állítandó emlék kívül esik a fővárosi közönség forgalmi körén, s a hely ezen emlékművel mintegy betagolódna a főváros vérkeringésébe azáltal, hogy látványával közelebb kerül a pesti oldalhoz. Egy modern akropolist gondoltak ki az építészek a Lánchíd folytatásaként, az alagút hatalmas íve fölött, szoboralakokkal, emlékszerű lépcsőzettel, mely a pázsit és bokrok közt haladva, márványépítmény keretében, a királyné szobrával nyer befejezést. A várfokon messze ellátszón emelkedik a két tornyú építkezés. A plasztikai megoldásnak sok a becses részlete. A királyné karcsú alakja oszlopok közt áll, egyszerű ruhában, életének legszebb idejében, a hetvenes évekből való arckép után mintázva. Hermelin palástjából kibontakozva, minden dísz nélkül lép le a trónusról. Mintegy népe közé jön le. Arca kifejezésével, keresetlen mozdulatával jóságát, szerető odaadását kívánja kifejezni a művész. Jobbról és balról majdnem oltárszerű fölépítésben, széles szerkezetben készült csoportok a nemzet hódolatát viszik a királyi asszony elé. E csoportokban jut kifejezésre a nemzet fájdalma, reménysége, szeretete ós büszkesége. Képviselik e csoportok az egész nemzetet, apraját-nagyját és köztük a nemzet művészeit, költőit, kiknek művészi eszménye lesz a nagy királyné alakja. Ezek az alakok nemzeti viseletükben tisztán magyar alakoknak vannak gondolva, realisztikusak, anélkül azonban, hogy a monumentális mű keretéből kiesnének. Az emlék többi szobrászati dísze Zala művészi érzékével és klasszikái jelképes tartalommal, de mégis mint az építészeti rész kiegészítése szerepel. Megmintázásában épen ezért az arkhitekturához simul, annak körvonalait egészíti ki.

Responsive image
Zala György terve

Responsive image
Zala György terve

Stróbl Alajos pályaműve

Stróbl Alajosé a második kitüntetett mű. Gerster Kálmán építész vele együtt szintén a hegyoldal beépítését tervezi, több szobrászati díszítéssel, mint Zaláék. Itt azonban maga a királyné szobra nem egyenesen az alagút fölött állna, mert a terv a siklót megmaradónak gondolván, a tulajdonképpeni emléket arrább helyezi. A sikló felső nyilasa és az alagút torkolata fölötti helyet szemelte ki Stróbl oda fent a várban, alól pedig építési részekkel hat a szemre aképpen, hogy megnyugtasson, amiért a szobor nem az alagút fölött állna, hanem lejjebb. Stróbl a várfokon a királyi palota és a miniszterelnöki új palota közé oszlopos kupolát tervez, az alá a királyné álló alakját, akit egy olajágat kínáló géniusz készül onnan levezetni a nemzethez. A királyné azt a mozdulatot teszi, hogy leszáll a nép közé. E gondolat egyszersmind magyarázza a hegyoldal nagy lépcsős építkezését. A két alak márvány volna. Egyáltalában faragott munkával készülne az egész monumentum. Csak a kupola külseje lenne bronz. Már a belső homorodásában, a mennyezeten színes mozaik Erzsébet királyné apotheozisát hirdetné. A szobormű talapzatát és a hozzá vivő lépcső oldalait körülvennék (tíz méteres magasságban) a tiroli márványból vésett domború képek, mind a királyné életét tüntetvén föl. Elől a koronázás 1867-ben a Mátyás-templomban, aztán amint a királyné Szent István palástját javítja; családi kör Gödöllőn az egész királyi család tagjaival; egy másik faragott képen gödöllői szarvas vadászat, és egy magyar család, melynek a királyné alamizsnát osztogat; Deák koporsójára koszorút tesz. Ott lenne a görögországi achillejoni kastély, a királyné magánya. A szobrászat beszélne itt a rendelkezésére álló eszközökkel. A folytatás volna a hegyoldalon alávezető lépcsőzet, melynél a főrész az építésnek jutna. Ennek közepét egy szobrászati mű tenné változatossá, a fülkében elhelyezett gyászoló Hungária. Az alapzaton alól medence nyílik, melybe zuhatag omlik. A medence szélét fölkapaszkodó vízilovak foglalják el, s ez látványosságul szolgálna a Lánchíd térről nézve. A művész még az alagút párkányzatát is igénybe akarja venni. Ide tervezi egyik oldalra János vitézt, amint a sárkányon megérkezik az Óperenciás-tengerről; a másikra a bikával birkózó Toldi Miklóst.

Responsive image
Stróbl Alajos terve

Responsive image
Stróbl Alajos terve

Telcs Ede pályaműve

Telcs Ede pályaműve a harmadik. A művész a szobrot a Szent György térre szánta. A jelentékeny építészi rész Tőry Emil műve. A királyné alakja szabadon van hagyva, arkhitekturai környezetben. Négy oszlopból képzett építmény (pülon) emelkedik magasba, s ennek párkányán három géniusz tartja a koronát. Az oszlop alján nyugodtan ül a királyné, s fogadja a hódoló szeretetet. Jobbról, balról a királyné szobrától az emlékmű két szárnyában domborművileg látjuk kifejezve ezt a szeretetet, a mint tolong a királyné felé öreg, fiatal, szegény és gazdag, munkás, beteg és rokkant. A királynéhoz két oldalt legközelebb eső csoport alakjai erőteljesen előlépnek a falból, aztán pedig a csoport féldomborműben folytatódik mind a két oldalon.

A szárnyakat obeliszkek díszítik, s az ezeken keletkezett területekre a jótékony női erények magasztalását szánta Telcs Ede, az irgalmasság és a rabok fölszabadítása relief képét. Az emlékmű túlsó részén a mezők nem domborművekkel, hanem táblázatokkal töltetnének be melyek emlékszerű adatok, igék följegyzésére szolgálnának. Ezen a részen a közepet a nagy oszlopos pillon alatt egy baldachinszerű kiképzés alkotja, befogadására a Mater dolorosanak, a fájdalmas anyának. A fájdalmas Máriának nemcsak jelképes értelme volna ez, hanem alkalmassá válnék imahelyűi szolgálni a budavári körmenetre messze vidékről gyülekezőknek. Az egész mű lépcsős teraszon emelkedik. Az építészeti résznél az látszik mérvadónak, hogy inkább körvonalaival, mint részleteivel hasson, és hogy az idő viszontagságaival is szembe szálljon.

Responsive image
Telcs Ede terve

Responsive image
Telcs Ede terve

 

Fadrusz János pályaműve

Fadrusz János szobra külön elismerésben részesült, s a bizottság külön javaslattal fog intézkedni, miután csak három díj volt kitűzve.

Az emlékművet a téren helyezi el. Márványlépcsők fölött emelkedik a minden oldalán tágas bolthajtásban nyíló szép román stílű kupola, márvány oszlopokkal. Mozaik képekkel födött fal előtt, ékes trónon ül a Patrona Hungáriáé, Magyarország védasszonya, Szűz Mária. Jobbról, balról folyosó, s ezekben állnak a magyar szentek, Máriához legközelebb Szent Erzsébet, Boldog Margit.

Ez a középső csoport a kupola alatt. Innen a körfalazat folyosóján jobbra a tróntól: Szent István és Szent Gellért; balra Szent László és Szent Imre. E külön csoportokat két-két angyal teszi teljessé, egyik állva, másik térdelve és virágokat hintve. így várják Erzsébet királyné megérkezését, szeretettel, megható ünnepélyességgel.

A magyar királyné a lépcsőkön az Ég Királynéja trónjához ért, egy angyal kísérte idáig, a halál angyala. Erzsébet királyné a trón előtt visszafordul az angyalhoz, és a fejéről levett töviskoszorút átadja a már letérdelt angyalnak. Költői gondolat. Vége a földi szenvedésnek, Erzsébet királyné a magyar szentek körébe tért.

Az építészeti rész Korb és Griegl munkája. Fadrusz művét a közönség megilletődéssel szemléli a Műcsarnokban. A nemzetközi bírálat nem említi a szobor magyarságát. Ezt idegen nem is igen veszi észre.

Responsive image
Fadrusz János terve

Responsive image

Responsive image

 

Donáth Gyula pályaműve

Donáth Gyula műve a megvásárolt művek közé tartozik. A tér közepén helyezi el a szobrot, félkörű építmény közt. Lépcsők vezetnek föl hozzá. A királyné egyszerű talapzaton ül, nemes nyugodtsággal, fejedelmi jelvények nélkül, bal karját a római stílű szék szélén nyugtatva, ölében nyugtatott jobbjában legyezőt tart, a nőiesség szimbólumát. Ez az alak derült, nyájas, a szeretett királyné, ki azokban a verőfényes időkben oly sokat élt köztünk. Szobrától különválva húzódik két oldalt a félkörű fal, két-két mozaiknak hagyott helyivel, melyek a királyné életéből mutatnak jeleneteket. A szobor két oldalán magasabban, mint a szobor, nyúlik föl egy-egy posztament, legtetején allegorikus alakkal, alább az egyiken a meghatott költő, a másikon lobogót tartó, lelkesülő magyar. A félkör két végén nagy gömbökön ismét egy-egy allegorikus alak.

Responsive image
Dontáh Gyula terve

Responsive image

 

Rintel Géza pályaműve

Rintel Géza fiatal szobrász pályaművét is megvették. Lépcsős síkon emelkedik a monumentum, a vallásos fogadalmi oszlopokra emlékeztetőn. Középen fölmagasló részén legfelül Mária, mint Magyarország védasszonya; alább az oldal-oszlopok párkányán egy-egy angyal, kik a magyar koronát tisztelik. A középső építmény előtt kiszökellő talapzaton áll a királyné, a koronázási öltözetben. Két oldalt körfal, ezek végződésénél egy-egy sfinx, a sfinxek alatt hódoló alakok. A körfal belső hajlása két dombormű számára ad helyet. Ez a tervezet egyik oldala. A másikon a magas oszlopzat valóságos oltárrá alakúi. Ott nyugszik a keresztről levett Krisztus és ráborulva sír Mária. A körfal görbületébe itt is domborműveket kivan alkalmazni a művész.

Responsive image
Rintel Géza terve

Responsive image

 

Damkó József pályaműve

Damkó József, fiatal szobrász legfőbb figyelmét Erzsébet királyné alakjára fordította. E művet is megvették. A királyné alakjának mintázása szépen sikerűit kupola alatt áll, jobb kezét áldóan terjeszti az alatta csoportosult alakokra, az öreg honvédra, aki zászlóját hajtja meg előtte, az anyára, aki gyermekével jött hozzá. Jobb és bal oldalon még két csoportot mintázott a művész, a hódoló népet ábrázolva. Az emlékmű hátsó részén levő dombormű azt a jelenetet tüntetné föl, amint Erzsébet királynő koszorút tesz Deák Ferenc ravatalára. Az emlékmű építészeti részét Villányi János építész és építőmester készítette.

Responsive image
Damkó József terve

Responsive image

 

Dunaiszky László pályaműve

Dunaiszky, ki az úttörő szobrászok közül való, hosszú hallgatás és mély elvonultság után ezen a pályázaton találkozunk ismét. Az ifjabb nemzedék alig emlékezik reá. Pályázó művét megvették. Magas talapzaton állva ábrázolja a királynét, fejedelmi díszben, fején koronával. A talapzat négy oldalán külön szoborművek a szeretetet, lelkesedést fejezik ki. A művész már 80 éves.

Responsive image
Dunaiszky László terve

 

Mátrai György pályaműve

Mátrai György pályaművét is megvételre érdemesítette a bírálat. A fiatal szobrász, kinek atyja Mátrai Lajos szobrász-tanár, Parisban tanult, s a Műcsarnok kiállításain plasztikus szobrokkal keltett figyelmet. Mátrai György kupolás épület mély kapuzata alatt ülő szoborban mintázta a királyné alakját, sok művészi érzékkel. Az épület alsó része gömbölydeden veszi körül az emlékművet. Förk építész-tanár készítette a jelentékeny épületrészt.

 

Róna József pályaműve

Róna József is kupola alá helyezte a királyné álló alakját. A kupolát kígyózó oszlopok tartják. Magyaros díszöltözetében, fején diadémmal, nyugodtan áll a királyné, összefogott kezeiben legyezővel. Virágok, koszorúk, pálmaágak veszik körül a talapzat felső szegélyét.

Responsive image
Róna József terve

 

Második pályázat

Az Erzsébet királyné emlékszobrára hirdetett második pályázat sorsa fölött e hét első napján döntött a külföldi és hazai szakértőkből alakított bíráló bizottság. A döntés most sem vezetett végleges eredményre. A bizottság ugyanis megbízást egyik művésznek sem adott, hanem a beküldött pályatervek közül nyolc olyan művet választott ki, melyek érdemesek a jutalmazásra. E művek között is különbséget tett és négyet az első, négyet a második csoportba osztott. Az első csoportba sorozott pályatervek hat-hatezer, s a második csoportba helyezett művek négy-négyezer korona jutalmat kaptak. Egyszersmind elhatározta a bizottság, hogy új, szűkebb körű pályázatot hirdet s az új pályázatban való részvételre a mostani pályázók közül, megfelelő kárpótlási összeg biztosításával, azokat hívja föl, akiknek pályaműveiben méltánylandó művészi hivatottság mellett oly alapeszme érvényesül, mely fejlesztésre alkalmas és kivitel esetén abszolút becsű műalkotást eredményezhet.

Az első csoportba sorozta a bizottság Zala György, Telcs Ede, Margó-Popper és Mátrai szobrászokat, a másodikba Fadrusz János, Róna József, Damkó József és Maróthi Rintel Géza szobrászokat, akiknek a pályatervei most közszemlére vannak állítva, a városligeti műcsarnok termeiben, azokkal a pályaművekkel együtt, amelyeket a jutalmak kiosztásánál nem vett tekintetbe a bizottság.

A budapesti közönség rendkívül érdeklődik az Erzsébet-emlék sorsa iránt és nagy számmal látogatja a kiállítást; hasonló érdeklődést tanúsítanak a művészek és műértők is, akik a pályázat művészi értékét és eredményét latolgatják. Az első körültekintésnél szembeötlik a pályázat eredendő nagy hibája, ami nem más, mint hogy a szoborra rengeteg összeg, két millió korona gyűlt össze, s a pályázók a szoboremelést összekapcsolták a városrendezéssel, a Szent György tér és a budai vároldal olyan építészeti kiképzésével, hogy a Duna túlsó partjáról a pestiek is gyönyörködhessenek benne. A legtöbben mentől monumentálisabb jellegre törekedtek és azt a gondolatot valósították meg, hogy a szobor ne csak a budavári Szent György tér számára készüljön, hanem az egész főváros számára. A szobrászok ezért társultak építő művészekkel és ez az oka, hogy a legtöbb pályaterven messze kimagasló és nagy kiterjedésű építkezések veszik körül a szobrot. Sokan tetszetősnek találják azt az ötletet, hogy a Lánchíddal szemközt a budai hegyoldalra széles lépcsőzet vezessen föl, ez vigyen a királyné szobrához, a királyi palota előtti térségre. A pályaművek egynémelyén éppen e felfogás következtében az építészeti rész uralkodik és a szobrászművészeinek némileg alárendelt szerep jut. Egyik-másik meg mauzóleum-szerű jellegével inkább illenék a temetőbe, mint arra a térre, a hova szánva van. Mindazonáltal a pályázat magas művészi színvonalon áll. Szobrászaink és műépítőink tehetségük legjavát vitték küzdelembe és ha a megbízás még nem volt is kiadható, alapos a remény, hogy a legközelebbi új pályázat már teljes sikerre fog vezetni. Nem lehet elvitatni, hogy mindenik pályamunka művészi felfogásról, tehetségről ós nemesebb irányú törekvésről tanúskodik, amit a külföldi hírneves szakértők a jury ülésezései folyamán ismételten hangsúlyoztak.

 

Zala György pályaműve

Zala György szobrász, aki Bálint Zoltán és Jámbor Lajos műépítőkkel pályázott, egy modern akropolist állít az alagút fölé, a budai vár fokára. Félkör alakú, kettős oszlopsor közepén a Madonna domborműve alatt áll a trónus, amelyről a királyné fenséges tartással száll le a lépcsőkön hódoló népéhez. Hermelin palástjából kibontakozva, magyar öltözetben áll előttünk. Karcsú, magas termetéhez igazán szobrászilag simul a ruha. Alakján és arcán végtelen jóság és szerető odaadás tükröződik. A királyné életének legszebb idejében, a hetvenes évekből való arckép után van megörökítve. Jobbról és balról majdnem oltár-szerű falépítésben, széles szerkezetben készült csoportok a nemzet hódolatát viszik a királyi asszony elé. E csoportokban a nemzet fájdalmát, reménységét és szeretetét kívánta kifejezni a művész. Az egész nemzetet, apraját-nagyját képviselik e csoportok, s az alakok nemzeti viseletükben vannak föltűntetve. A királyné alakja karrarai márványból készülne, a két csoportozat pedig bronzból. Hátul egy dombormű a királyné megkoronázását tűnteti fel. Alatta sziklaszerű üregben a kőbe faragott Pietá ül, jelképéül a legnagyobb szenvedésnek. A közepén álló két pilon ormán a béke géniusza áll, kezében olajágat tartva.

Responsive image

 

 

Telcs Ede pályaműve

Telcs Ede szobrász, aki Tőry Emil műépítővel pályázott, szintén hatalmas arkhitektura keretébe illesztette a szobrot. A tervezet szerint az alagút tengelyvonalában, két oldalt arányos elrendezéssel, a hegyoldalon három erkély épülne. A felső erkélyről két lépcsőzet indul ki, az egyik közvetlenül az emlékmű alá, a másik pedig annak két oldala mellett a Szent György térre vezet föl. Az emlékmű két részből áll, a lépcsős teraszokból, melyek által az építmény a Szent György-tér talajszínéből kiemelkedik és a tulajdonképpeni emlékmű testéből, mely a teraszos alépítményen nyugszik. Az emlékmű közepén négyes oszlop alatt magas talapzatra helyezett trónuson ül a királynénak művészi szempontból megkapó fejedelmi alakja. Arccal a tér felé fordul és tekintete messze elmereng. A szobor két oldalán domborműből kiindulva és csoportokká alakulva a hódoló nép tolong. Köztük vannak gróf Andrássy Gyula és Deák Ferenc alakjai. A hátulsó részen kápolna-szerű kiképzés van, amelyben a Mater dolorosa alakja látható. A díszítések magyar ízlésben készültek, részben az Attila kincseiből vett motívumokkal. A királyné alakjához a művész két szépen mintázott tervet készített.

Responsive image
Telcs Ede előző tervének újragondolt változata

 

Mátrai Lajos pályaterve

Mátrai Lajos Gy. és ifjabb Mátrai Lajos szobrászok Hikisch Rezső építővel pályáztak. Emlékművöket a Szent György tér szélére, a várbástya fokára tervezték. A helynek természetéhez alkalmazkodva ós szem előtt tartva azt a körülményt, hogy a pesti oldalról nézve csupán a nagy tömeggel lehet hatást kelteni, az emlékmű monumentális kiképzésére törekedtek. A bástyafokra kétfelől nyitott árkádokat terveztek, a melyek a nagy emlékcsarnokba, mint az emlékmű uralkodó részébe és középpontjába torkollanak. Az emlékcsarnoknak a tér felé néző része fülkeszerű kiképzésű, a hatalmas bolthajtás alatt van elhelyezve a királyasszony trónon ülő szobra, virággal és pálmaággal járulnak eléje kétfelől a magyar nők. Belől dombormű tünteti föl a királyné megkoronázását. A kupolacsarnok két főpillérén egy-egy csoport van, az egyik a hazához való hűséget, a másik a koronához való ragaszkodást jelképezi. Az emlékmű előtt lépcsőzetes terasz vonul el, amelynek két szögletéből egy-egy szoborcsoportozat emelkedik ki. Az egyik a történelmet, a másik a legendát ábrázolja jelképes alakban.

Responsive image
Mátrai Lajos terve

 

Margó és Popper pályaműve

Margó-Popper szobrászok, Scheer és Fischer műépítők közös munkáján a szobrászati és építészeti rész szerencsés harmóniában egyesül. A művészek csonka piramis alakú kőtömbre helyezik a királyné ülő szobrát. A szoborban, mely a fájdalomtól mélyen sújtott királynét örökíti meg, szépség és méltóság nyer kifejezést. A talapzaton elől magas dombormű-csoport tűnik föl, mely a megboldogult királyné életét jelképezi: a csoport elején a gráciák rózsák közt vezetik az életbe belépő fiatal leányt, feljebb a fiatal hölgy egy férfi kezébe teszi le élete sorsát; majd - az élet delén - a nő erényei: az anyai szeretet és jóság vannak jelképezve. Lejjebb a szenvedései, végűi a fia halálán kesergő anya fájdalma. A szobor hátsó részén a királyné politikai szereplése, a korona kibékülése a nemzettel, a koronázás és Deák ravatala. A talapzaton körös-körül húzódik e fölírás: "Élete útja rózsákkal és tövisekkel volt tele. A rózsákat szétosztotta, a tövisein elvérzett. Szívéből hajtott ki a béke termő olajága. Könnyeket könnyeivel szárított föl". A művészi ihlettel megoldott pályamű ellen a hivatalos bírálat azt a kifogást emelte, hogy egészben véve síremlékre emlékeztet és nem igen lehetne magán a téren megfelelően elhelyezni.

Responsive image
A Margó-Popper páros terve

 

Fadrusz János pályaműve

Fadrusz János szobrász, aki Korb és Griegl műépítőkkel készítette pályatervét, hatalmas építészeti háttérrel igyekezett megoldani feladatát. A renaissance stílű építmény közepén, mozaik képen ékes trónon látható Magyarország védasszonya, Szűz Mária. A királyné mesterileg megalkotott ülő alakja az előtérben van elhelyezve, mögötte két oldalt a magyar szentek csoportjai állnak, köztük Szent Gellért, Szent István, Szent László és Szent Imre. E csoportokat két-két angyal teszi teljessé, egyik állva, másik térdelve és virágokat hintve, így környezik Erzsébet királynét, megható ünnepélyességgel. A jury szerencsés gondolatnak tartja, hogy e művészek az ormot hatalmas arkhitekturával szándékoznak koronázni, viszont pedig a főalaknak intim helyet kivannak nyerni a hegy lejtőjén.

Responsive image

 

Róna József pályaműve

Róna József szobrász művéhez Lajta (Leitersdorfer) Béla műépítő készítette az építészeti részt, melynek közepén nagy pilon áll s ebből két márvány oszlopsor ágazik ki. Az emlékmű közepén trónszók előtt áll a királyné, körülötte domborműben ós csoportokban a hódoló nép. A trón mellett látható a szépség és béke allegóriája, hátul pedig az ármány felett diadalmaskodó Hungária. A trón mögött párkák láthatók. A bírálóbizottság ítélete az egyes mellékcsoportok szobrászati becsét emelte ki.

Responsive image

 

Maróti-Rintel Géza pályaműve

Maróthi-Rintel Géza szobrász kör alakú négyes rendszerű oszlopcsarnok közepére baldachint állít, melyet töviskoszorúba fejlődő oszlopok tartanak. A trón előtt álló királyné alakját egy angyal rózsákkal övezi körül. Az emlékmű hátulsó részén allegorikus dombormű van a Pietá szobros oltárával. Igen szép rajta a Jóságnak kőfalat repesztő szimbóluma, mellyel a művész Berzsenyinek A derék a sírból kitör és eget kér versét allegorizálja. A nemes egyszerűséggel föllépő mű komoly törekvésre és finom érzékre vall.

Responsive image

 

Damkó József pályaműve

Damkó József szobrász, továbbá Papp Gyula és Szabolcs Ferenc műépítők emlékművöket a Lánchíd és az alagút tengelyébe tervezik. Az emlékmű közepén a királyné oszlopos fülkében ülve fogadja a nép hódolatát. Egyik csoportban hazai történelmünk kimagasló nőalakjait ábrázolta a művész, közepén Hungária hatalmas alakjával. A jury dicsérettel emelte ki e munkának világos elrendezésű alaprajzát.

Responsive image

 

Egyéb pályaművek

A Műcsarnok termeiben ki vannak állítva azok a pályatervek is, melyeket a bírálóbizottság a jutalmak kiosztásánál egy és más okból tekintetbe nem vett. Tagadhatatlan azonban, hogy ezek között is vannak figyelemre méltó tervek, így a Füredi Bikhárd és Verő László szobrászok monumentális jellegű emlékművei. Egy műkedvelő szobrász is pályázott: dr. Hőgyes Ferenc, az ismert fővárosi gyermekorvos, aki egy szikla fokán diadalmenetben tünteti föl a királynét.

Ami a második pályázat eredményét illeti: kétségtelenül megvan ennek az a haszna, hogy tisztázta a helyzetet és az irányt, amelyen a kiírandó harmadik s remélhetőleg utolsó pályázatnak haladnia kell. A magyar művészek hivatottságuknak is fényes tanújelét adták, s bizton remélhetjük, hogy dicsőült királynénk emlékét a magyar nemzethez és a királynéhoz méltó emlék fogja hirdetni az ország fővárosában.

Responsive image
Zala György és Fadrusz János szobortervei

Harmadik pályázat, 1909.

Jelenleg nincs adat!

 

Negyedik pályázat, 1912.

A 400.000 koronáért átengedett területre kiírták a IV. szoborpályázatot; 25 pályamunka érkezett az 1913. május 10-ei határidőre. Telcs Edét és Györgyi Gézát a 15.000 koronás első díjjal, Szentgyörgyi Istvánt és Hikisch Rezsőt a 10.000 koronás második díjjal, míg Maróti Gézát 6000 koronás harmadik díjjal jutalmazták.

Responsive image
A bizottság tagjai a pályaművek között

Responsive image
Telcs Ede első helyezést elért pályaműve

Telcs és Györgyi tervén az emléktér nívója ötvenhárom méter magas. Az emlékmű a hadtestparancsnoksági épülettel szemben és tengelyében van elhelyezve. Az emléktérre a hegyesszögben megtört király-lépcső és elül a térről egy monumentális kétkarú lépcső vezet az Albrecht-útra a Várhegy Duna felőli részén. Az emléktér közepére vízmedencét és dús növényzetű kertet terveztek a pályázók. Az emlékmű tengelyében a királyné szobra áll a koronázás alkalmával viselt magyar ruhában. Jobbról-balról a szobortól két relief, baloldalt: a nő gyermekét tartja a királyné, mint áldást osztó nap felé; jobboldalt: a férfi felajánlja Vitam et sanguinem kardját és minden dicsőségét. A zárt hemiciklus falsíkján a pillérek tövében szimbolikus csoportok nyertek elhelyezést. Az emlékmű stílusa antikizált, az anyaga a rozsdaszínű ruszkicai márvány, a támfalak és szerkezeti alkatrészek pátyi mészkőből vannak gondolva.

Responsive image
Telcs Ede és Györgyi Géza első helyezést elért pályaműve

A második, tízezer koronás díjat Hikisch Rezső építőművész és Szentgyörgyi István szobrász kapta meg, akiknek a tervén különösen az architektúrának magas nívójú klasszicitását és vérbeli művészi invencióját méltányolták. A második díjat nyert pályázó művészek a terven a király-lépcsőről érkezve, a Várhegynek félkörben bástyaszerű kiképzést adnak s körülbelül a Dísz tér tengelyében helyezik el a félkörű oszlopos csarnokot. A király-lépcső folytatásaképpen a bástyánál jobbról és balról egy hatvanegy és fél méter nívójú szegmens ívben lezárt térségre jutunk és innen három irányban lépcsők vezetnek a hegynek hatvannégy méteres nívójára. Az emlékmű egy félkörű oszlopsoros, erős pilonokkal lezárt apsis, amelyet a keleti oldalon egy erősebb és magasabb oszlopsor kísér. A királyné szobra az apsis tengelyében van elhelyezve. A pilonokon jobbról és balról reliefek alkalmaztattak. A Pest felől néző oldalon a félkörű bástyarészen a monumentális lépcső első pihenőjén alkalmazott fülke fölött lévő reliefeken a királyné, mint a nemzet és a dinasztia közötti béke és egyetértés géniusza van ábrázolva. A dombormű kiegészítő alsó részén a gyászoló nemzet van jelképezve. Az emlékmű stílusa antikizált, anyaga a bástyánál mészkő, az emlékműnél ruszkicai márvány.

Responsive image
Hikisch műépítész és Szentgyörgyi szobrász második helyezést elért pályaműve

A harmadik, hatezer koronás díj Maróti Géza szobrásztanár tervének jutott, aki az előbbi pályanyertesektől eltérően a királyné szobrát egy panteonba helyezte. A főútvonalat megtartva, az emléket programszerűen helyezte el. A plató nívója ötvenhét méter magas. A hadtestparancsnokság tengelyében és szemben a főhomlokzatával egy panteonszerű épület helyezkedik el, melynek hossza és szélessége huszonegy méter, magassága pedig huszonhét méter.

A mélyített részt kettős oszlopok által alátámasztott pergola veszi körül, melyet külső és belső oldalán architektonikusan stilizált monumentális lámpatestek díszítenek. A panteon épületét a magyar Szent Korona motívumaival díszített kupola koronázza. Belsejében áll a királyné márványszobra, oldalán Rudolf trónörökössel. A szentélyben a királyné körül reliefek alkalmaztattak és a belsőséget egy a kilenc múzsát ábrázoló üvegtető fedi. A panteonnal szemben egy monumentálisan fejlesztett lépcső vezet az Albrecht út nívójára és a lépcsőzet pilonszerű részein régi magyar lovasok szobrai vannak elhelyezve. Egy alternatív terven a művész javasolta, hogy a hadtestparancsnoksági homlokzat kiképzése helyett egy Erzsébet Múzeum létesíttessék. Az emlék stílusa antikizált, egyéni, anyaga a szentélynél ruskicai márvány, az oszlopfolyosónál és a lépcsőzetnél mészkő, a lovas-szoboré és világítótesteké aranyozott bronz.

Responsive image
Maróti Géza harmadik helyezést elért pályaterve

A pályázati szabályoktól eltérően, amelyekben az országos bizottság, illetve a végrehajtó-bizottság tíz tervpályázatnak a megvételét határozta el, a pályabíróság javasolta, hogy a következő tizenhármat vegyék meg, és pedig:
1. Zala György szobrász, Bálint és Jámbor építőművészek terve.
2. Margó Ede és Pongrácz D. Szigfrid szobrászművész terve.
3. Tóth István szobrászművész és Foerk Ernő építőművész terve.
4. Róna József szobrászművész terve.
5. Kolozsvári Szeszák Ferenc és Pásztor János szobrászművészek terve.
6. Füredi Richárd szobrászművész és Lechner Jenő építőművész terve.
7. Körösfői Kriesch Aladár festőművész, Györgyi Dénes építőművész és Sidló Ferenc szobrászművész terve.
8. Menyhért Miklós építőművész és Moiret Ödön szobrászművész terve.
9. Bory Jenő szobrász, okleveles építész terve.
10. Graef Lajos és Reményi József szobrászművész terve.
11. Vas Viktor és Gémes Gindert Péter szobrászművész és Rerrich Béla építőművész terve.
12. Verő László szobrászművész terve.
13. Gyalus László építőművész, Kallós Ede szobrászművész és Ujházy Ignác festőművész terve.

Tekintettel a nagy szellemi munkára és buzgalomra, továbbá a nagy anyagi áldozatra, amellyel a pályázók feladatukat megoldani igyekeztek, Bárczy István polgármester azt indítványozta, hogy a bírálóbizottság az Erzsébet-emlékmű országos bizottságától kérje az első díjnak húsz-, a másodiknak tizenöt- és a harmadiknak tízezer koronára való felemelését. Kérjék továbbá, hogy Zala és Margó pályatervét hét-hétezer, Róna, Tóth István, Kriesch és Pásztor műveit pedig öt-ötezer koronával jutalmazzák, a többi pályázó pedig a kilenc kiselejtezett terven kívül három-háromezer koronát kapjon. A bizottság tekintetbe vette, hogy nem a pályázó művészeken, hanem a rosszul megválasztott helyen múlt, hogy abszolút becsű munka nem érkezett be s ezért az indítványt a magáévá tette.

Bartholomé Albert és Lagae Jules szobrászművészek külön írásbeli véleményt terjesztettek be az Erzsébet királyné-emlékpályázatra vonatkozóan Forster Gyula báróhoz, a pályabíróság elnökéhez. A külföldi szakértő művészeknek véleménye a következőképen hangzik:

"Az Erzsébet királyné dicsőítésére szánt emlék terveinek futólagos megvizsgálása után, figyelmes vizsgálat tárgyává tettük az emléknek szánt helyet. A helyszíni szemléből azt a meggyőződést merítettük, hogy súlyos hibát követtek el. Rendelkezésre állott a budai Várhegy és ott mégis valóságos gödröt teremtettek. A nagyon is kevéssé artisztikus építkezéstől körülvett leendő hely egy oldalról sem lenne kedvezően látható, ellenkezően, némely még egészen közeli pontról is majdnem láthatatlan lenne, ami pedig a távolságra eső látképet illeti, például a Duna egyik vagy másik pontjáról, ez elveszne. Visszatérve a terveknek beható tanulmányozására, átértettük azokat a nagy nehézségeket, melyekkel a szerzők találkoztak, akiktől oly feladat megoldását várták, melyet megoldani nem lehet. Megértettük, hogy az általunk már említett inesztétikus építkezés vigasztalan közelségétől megszabadulni óhajtva, arra határozta magát a pályázók többsége, hogy a szobrot kissé nagyon is halottias kápolnába zárják, hol legalább mentve lenne a kellemetlen szomszédoktól, a bérházaktól. De elismerjük a pályázók jelentékeny erőkifejtését és a meghozott nagy pénzáldozatokat és azt az óhajtásunkat fejezzük ki, hogy a pályázókat bőven jutalmazzák érdemeikért és kárpótolják áldozataikért. Ezenfelül határozottan azt a véleményünket fejezzük ki, hogy a pályatervek egyike sem való kivitelre. Egyik sem felelhet meg a javasolt helynek, mert ez a hely sem felelhet meg semmi emléknek. Bármilyen legyen az emelendő emlék, ezen a téren rossz lenne elhelyezése, rossz a környezete, rossz a látképe. Kétségtelen, hogy nem ezt akarja a törvény, midőn a királyné dicsőítésére rendelt emlékről szól és mégis egy-két lépésnyire innen csodálatos hely létezik, melyet nem kell létesíteni, mert úgyszólván a természet adta a budai várbástya keleti oldalán. Az emlék idehelyezve, az általunk jelzett régi bástya térségén felállítva és pázsitos lejtőkön lehúzódással befejeződésre jutva, fák között csodálatos, majdnem egyetlen helyzetben lenne látható Budáról, a hídról és Pestről, íme, a művészek számára csodálatos alkalmak építészet és szobrászat terén. Itt van igazán helye egy dicső emléknek". Bartholomé, Jules Lagae

Ehhez a véleményhez a bizottság tagjai közül csak Kauser József csatlakozott, azonban - Hauszmann Alajossal együtt azon a nézeten van, hogy az emlékművet a bástyán csak akkor lehetne elhelyezni, ha a hadtestparancsnokság épületét lebontanák. Erre pedig egyelőre semmi kilátás sincs. Schulek Frigyes szerint a vár képének mai nyugodtságát nem szabad megbolygatni, s ezért nem osztja a külföldiek véleményét.

Lajta Béla, Gách István és Horvai János a Margitszigeten való elhelyezést ajánlják. Kertész Róbert sem fogadja el a külföldi szakértők javaslatát. Legjobbnak tartaná, ha a hazai művészek közt eszmei pályázatot hirdetnének, azonban minden korlátozás nélkül. A bizottság többségének véleménye megegyezett abban, hogy az emlékmű a Bartholométől és Lagaetól ajánlott helyen sem juthatna érvényre a háttérül szolgáló hatalmas épületekkel szemben, de viszont a külföldieknek igazuk van abban, hogy a szobrot nem lehet mélyített területen elhelyezni. Forster Gyula báró fontosnak tartja, hogy a bizottság annyi idő multán ne térjen vissza ismét olyan feltételek megoldásához, mint a miniszterelnökség és a hadtestparancsnokság épületének lebontása, mert ezzel csak elodázzák az emlékmű felállítását. Nem tartaná helyesnek, hogy öt szoborpályázat után most eszmei pályázatot hirdessenek az elhelyezésre, holott három pályázatot már erre a helyre írtak ki. Nem szabad lemondani arról, hogy a megoldás a kijelölt helyen is lehetséges s az a nézete, hogy a megoldást a rendelkezésre álló területen kell keresni. Miután az elhelyezésre vonatkozó vélemények igen eltérők, a bizottság nem tesz konkrét javaslatot az országos bizottságnak, hanem csupán a jegyzőkönyvet terjesztik elő, a melyben a különböző javaslatokat részletesen ismertetik.

Az Erzsébet-emlék pályaművének bemutatásával egy időben Stróbl Alajos szobrásztanár is kiállította a saját Erzsébet-emlékterveit, amelyekkel nem akart részt venni a pályázaton s éppen azért műtermében, az Epreskertben állította fel. Ő sincs megelégedve a hivatalos elhelyezési tervvel s művét Aczél Béla báró eszméje szerint a Városligeti körönd számára komponálta. Egy másik Erzsébet-emlék tervét pedig a János-hegyen kívánná elhelyezni.

Később, az 1913. október 18-ai bizottsági ülésén döntés született a pályadíjak megemeléséről, annak ellenére, hogy a nyertes pályamunkák egyikét sem találták megvalósításra alkalmasnak, és új pályázatot is hirdettek.

A pályázatok sikertelenségét a következőben látták: "Mi összegyűjtöttünk hatalmas összeget, hatalmas műemléket akartunk emelni és ennek keretében egy hatalmas hegyet is bele akartunk illeszteni. A nagy summa akkor agyon nyomta az idillikusnak tervezett művet, a nagy budai hegy pedig agyonnyomta az egész mozgalmat. Pedig milyen szép volna, ha a Habsburgok közül legalább a mi Erzsébetünk emlékműve állna, ezt még a képromboló forradalmak sem bántották volna. De emléke úgy is él a magyar nemzet lelkében, a magyar ember lelkében".

A nemzeti adakozás révén több mint 2.000.000 aranykorona gyűlt össze az Erzsébet-emlékalapra (ezt értékpapírokba fektették, részben pedig takarékpénztárban helyezték el), ami mutatja azt az óriási társadalmi vágyat, amely Erzsébet királyné emlékének méltó megörökítésére törekedett. Az eredménytelen pályázatok 1914-ig 500.000 aranykorona költséggel jártak. A legnagyobb akadályt a túlzott társadalmi elvárások jelentették, melyek hatására a pályamunkák egyikét sem találták méltónak a megdicsőült királyné emlékének megörökítésére. A felállítandó emlékmű kijelölt kultikus szerepét a nemzeti emlékezetben gróf Csáki Albinné ily módon fogalmazta meg: "...unokáink késő unokái is zarándokolni fognak még feléje, és ha újabb vészfelhők tornyosulnak majd hazánk egén [...] akkor reményt, hitet, erőt fog mosolyogni hű nemzetének lelkébe...". A terv megvalósulására 1932-ig kellett várni.

 

Ötödik pályázat, 1920.

Az a fátum, amely rajtnyugodott Erzsébet királyné fájdalmas megpróbáltatásokkal teli életén, mintha halála után sem szűnt volna meg, mintha tovább folytatódnék emlékének megörökítésében is. A magyarság rövid idő alatt az akkori időkben szinte páratlanul nagynak látszó összeget adott össze arra, hogy a királynő emlékezetére egy párját ritkító emlékművet állítsanak. Ki is írták annak idején a pályázatot, amely oly nehéz feladat elé állította a rajta résztvevőket, hogy egyiküknek sem sikerült akként megbirkózni véle, hogy a kínált megoldások bármelyikét is megnyugvással fogadhattuk volna el.

A hely, amelyet az emlékmű felállítására választottak, egyike az építészetileg legnehezebben kiaknázható városrészeknek, maga a királynő pedig, akit az emlékmű szoborrészének megörökíteni kell, annyira a mindennapi megszokás felett álló egyéniség volt, jelleme oly sokrétű és oly gazdag elemekből tevődött össze, hogy szinte megoldhatatlan feladat elé állította szobrászművészeinket. A legutolsó pár év előtti pályázaton azután a résztvevők közül a bírálóbizottság öt pályaterv készítőjét szűkebb versenyre szólította fel, amelynek eredményét most október hó végén állították ki a műcsarnok szobortermében és a mellette fekvő két oldalsó teremben.

Éppen, mivel Erzsébet királynéról van szó, még ez a szűkebb körű pályázat sem elégítette ki teljesen várakozásainkat, de nem is ebben rejlik a pályázat fatális vonása, hanem abban, hogy ma pénzünk értékének leromlása miatt az egykor óriásinak látszó szoboralap még csak tizedrésze sincsen annak az összegnek, amely akármelyik pályamű megvalósítására szükséges volna.

Responsive image
Zala György és Hikisch Rezső pályaművének központi alakja

A bírálóbizottság egyhangú határozatával Zala György és Hikisch Rezső közös tervét ajánlja a kivitelre. Tudvalevő dolog, hogy az emlékmű helyéül a Vár oldalának azt a részét szemelték ki, amelyen a Lónyay-villa áll és amelynek a mai külügyminisztérium (az egykori Vöröskereszt) és a hadtestparancsnokság épülete szolgál háttérül.

Responsive image
Zala György és Hikisch Rezső pályaművének külső építménye

Hikisch Rezső terve a Pest felé erősen lejtő hegyoldalon nagyobb arányú feltöltések nélkül helyezi el az emlékművet, amely egy kecses külsejű, oszlopok tartotta, födött mauzóleumba helyezné el a királynő szobrát. Az építmény inkább kecses, mint monumentális hatású, de ügyesen simul belé a környezetbe. Zala György Erzsébet szobra ülve ábrázolja a királynőt. Gazdagon díszített márványpadon ül Erzsébet, aki magán viseli királyi méltóságának egész külső pompáját. A szobor beállítása és díszítése erősen a barokk-kor ízlésére emlékeztet és inkább a királynőt adja, mint a lelkébe elmerülő, szenvedések glóriáját hordó nagyasszonyt.

Responsive image
Szentgyörgyi István, Telcs Ede és Pongrácz Szigfrid Erzsébet-szobra

Responsive image
Szentgyörgyi István és Lajta Béla pályaterve

Lajta Béla és Szentgyörgyi István terve a Várhegy testének nagymértékű aláépítésével az emlékmű látópontját az Albrecht út felső végére helyezi, ahonnét egy igen impozáns és monumentális nyitott oszlopcsarnok adná a hátteret az előtte elhelyezett szobornak. Szentgyörgyi Erzsebet királynéja talán a legközelebb jár ahhoz a fogalomhoz, amelyet a magyar nép nemes pártfogójáról alkotott: elmerengő, bánatos, nemes, egyszerű, de mégis minden izében fejedelmi. Mint szobormű szép anyagszerű márványszobor, egyszerű, nyugodt, harmonikus vonalakkal. Úgy, hogy ezáltal is az az Erzsébet királynő, aki annyira közel állott lelkűnkhöz.

Responsive image
Róna József Erzsébet-szobra

Róna József sokféle motívumból összetett pompázó, de kissé nyugtalan architektúrában helyezte el Erzsébet királynéját. Szobra bensőséges, komoly, nyugodt és Erzsébet királyné fogalmához eléggé közeljáró alkotás. Györgyi Dénes zárt hátterű oszlopsorokból zömök rotundát épített, amelynek közepét víztükörrel födi be. A rotunda falához simul Pongrácz Siegfried Erzsébet-szobra. Szintén ülő alak, amely nem hasonlít túlságosan a boldogult királynőhöz. Komorabb, büszkébb, dacosabb, mint Erzsébet volt. Gróf Bánffy Miklós és Györgyi Géza nyílt architektúrájuk kiegészítéseképpen a kertészetet hívják segítségül, amennyiben kompozíciójuk vonalaihoz nagyra nőtt fasorok is szükségesek volnának. Tervükhöz a szobrot Telcs Ede szolgáltatta, aki állva ábrázolja Erzsébetet. Idealizált, leples ruhában áll a királyné, akit azonban arcvonásairól bajos volna felismerni. Telcs különben is a legkevésbé közelítette meg azt a jellemzést, amely nélkül Erzsébet királyné szobrát lehetetlen elképzelni.

Budapesten és az ország számos pontján hamarosan utakat és településeket neveztek el a királynő után, köztéri szobrokat állítottak, parkokat alapítottak, így a XX. század első éveire kész kultuszt épült Sisi alakja köré. Erzsébet a magyar népi emlékezetben egyszerre testesítette meg a kor nőideálját, a fájdalmas anyai sorsot és a szabadságért folytatott küzdelmet, míg máshol főleg a lázadó, romantikus szépség imágója maradt meg; a királynéról 110 év alatt regények, filmek és zenedarabok sokasága született, melyek tükrében a tündérmesék világába emelkedett Sisi mellett mind nehezebben tudjuk felidézni Erzsébet fájdalmasan realisztikus alakját.

Forrás: Budapesti Negyed, Vasárnapi Magazin

Tovább: Erzsébet királyné szobra


AJÁNLÓ

Egyéb Erzsébet-szobrok és emlékművek

Budapesten a nagy emlékmű elkészültéig több Erzsébet-emléket is felavattak, melyek közül kettő a budai hegyekben tett kirándulásai emlékét idézte. Glück Frigyes saját költségén állítatta fel 1906-ban a János-hegyi úti erdő egy tisztásán Stróbl Alajos Erzsébet királynét ábrázoló "típus" mellszobrát, melyen a királynét a koronázás idejéből, szépségének teljében, magyar királynéi díszben örökítette meg. Ő volt továbbá az egyik fő támogatója az Erzsébet nevével összekapcsolt, a János-hegyen emelendő új kilátótorony tervének is.

Budapesten nemzetközi mintára felvetődött egy díszes kőkilátó építésének igénye, amely az Erzsébet iránt megnyilvánuló tiszteleten túl, a könnyebb megvalósulás reményében, összefonódott emlékművének tervével, mely a királyné e helyen tett kirándulásai kapcsán szinte magától adódott. Erzsébet először 1882-ben kereste fel a János-hegyet, s a hagyomány szerint a következő szavak kíséretében gyönyörködött az elétáruló csodálatos látványban: "...e hegyek s az itteni kilátás kiállja a versenyt a legszebb világrészekkel". E kirándulás emlékét Gömöri Havas Sándor javaslatára emlékkő elhelyezésével örökítették meg 1883-ban, továbbá a János-hegy csúcsát is a királynéról nevezték el Erzsébet oromnak. Feljegyzések szerint a királyné összesen négy alkalommal kereste fel a vidéket.

Egy díszesebb kilátó emelésének javaslata már 1885-ben felmerült az életveszélyessé váló és lebontásra ítélt famesszelátó helyére. A tervek összekapcsolása Erzsébet királyné személyével 1896-ban a Magyar Turista Egyesület Budapesti Osztálya javaslatában öltött testet. Elképzelésükben egy olyan emlékmű terve bontakozott ki, mely megörökíti a királyné kirándulásainak emlékét és kilátóként is működik (lásd: Erzsébet-kilátó).

A kezdeményezés Erzsébet halála után került ismét napirendre: 1898. október 27-én a fővárosi közgyűlés hozzájárulását kérték a megvalósításához. Az emlék kultikus szerepének erősítésére Mérő János a Svábhegy Egyesület nevében javaslatot tett a királyné szobrának elhelyezésére is. A Glück Frigyes felhívására megindult és a kilátó megépítését szolgáló gyűjtésre 1904. áprilisában a Budapesti Szállodások és Vendéglősök Ipartestülete 50.000 koronát ajánlott fel. Glück Frigyes és Gundel János beadványában, az egyesület határozatát ismertetve, megfogalmazta a királyné kultuszában a létesítendő építménynek szánt szerepet: "...e szent helyen, s melyet a kései utódok hálatelt kegyelete a magyar nemzet búcsújáró helyévé fog avatni s felépítetik a megdicsőült védőszentünk nevét viselő Erzsébet királyné kilátótornyot, hogy [...] bizonyítéka legyen, nemcsak a hagyományos magyar királyhűségnek, a magyar hazaszeretetnek, hanem hangos hirdetője annak az ideális kegyeletnek is mellyel ezen évezred megpróbáltatásain átment nemzet annak az angyaljóságú fejedelemasszonynak megszentelt emlékét ápolja, ki népünket igaz szeretettel fogadta nagy szívébe!".

A főváros, elfogadva elképzeléseiket és erre irányuló adományukat, 180.000 koronát szavazott meg a kilátó megépítésére, továbbá döntést hoztak a torony Erzsébet királynéról való elnevezéséről is. A sok bírálatot kapott terveket Klutzinger Pál készítette, mivel a város vezetése és a szállodások egy monumentális emlékművet szerettek volna, míg a hivatal elképzelései egy turisták igényeinek is megfelelő, a királyné emlékére épített kilátó szándékát tükrözték. A rajzokat Schulek Frigyes elképzelései nyomán átdolgozva, egy kápolna mintájára megépülő tornyot terveztek, bejáróban Erzsébet királyné mellszobrával.

A felmerült anyagi problémák áthidalása után az építkezés 1908. június 12-én indult meg, ám a neoromán épület átadását nehéz körülmények késleltették. Az átadásra végül 1910. szeptember 8-án került sor. A város és az állam előkelőségeinek jelenlétében megtartott ünnepélyen dr. Bárczy István polgármester vette a kilátót a főváros gondozásába. Az építmény szerepét Erzsébet királyné emlékezetének megőrzésében határozta meg: "... áldozunk egyúttal a magyarok által annyira szeretett Erzsébet királynénk emlékének. [...] bármilyen jól legyen ez a kilátótorony megalkotva, bármennyire dacoljon is az évszázadok viharaival, egy dologban mégsem fog versenyezhetni: állandóságában, állhatatosságában, törhetetlenségben azzal a rajongó szeretettel és kegyelettel, amellyel Erzsébet királynénk soha el nem múló emlékét őrizzük".

A létrehozók emlékét márványtáblán örökítették meg. A királyné személyére további utalás volt a Stróbl Alajos által készített carrarai márvány mellszobrának felállítása, mely Erzsébetet a megszokott módon, a róla kialakított sematikus képet közvetítve, királynéi attributumaival ábrázolta fiatalasszonyként. Szobrát a kilátótorony központi termének egyik oszlopfülkéjében helyezték el, hátterében Róth Miksa által Tardos-Krenner Viktor és Körber tervei alapján megvalósított, Erzsébet életét megjelenítő üvegmozaikkal. A felállításához szükséges anyagi alap megteremtésére a Svábhegyi Turista Egyesület indított gyűjtést, amelyet a főváros is támogatott. Bessenyi Magyar Gyula ez alkalomra írt verse jól illusztrálja a kilátónak az Erzsébet-kultuszban "megálmodott" szerepét:

"Közel az Istenhez, fölséges magasba,
Legyen ez a hely itt oltárrá avatva;
Íme, kik mindenkor rajongva tiszteltek,
Oszlopot emeltek itt most emlékednek!
Büszkébben leng rajta már a magyar zászló
És akik alkották, ím most körülállják,
Királynénk, nevedet, lelkükben is áldják.
Nemzetünk jó anyját
"

A torony kedvelt kirándulóhellyé vált, azonban a neki szánt nemzeti zarándokhely-szerepet nem töltötte be. Erzsébet emlékezethelyei között egyedi helyet foglalt el, annak ellenére, hogy kultuszának fenntartásában nem játszott jelentős szerepet. Azonban Erzsébet királyné emlékének ily módon való megörökítése az emlékhelyek egy speciális formáját jelentik, minthogy a kilátótornyokban az emlékezet megőrző funkciók turisztikai célokkal fonódnak össze.