Aquincumi híd

Aquincum (III. kerület) és Újpest (IV. kerület) között

Az Aquincumi híd egy tervezett híd a Duna fölött, Aquincum és Újpest között.


AJÁNLÓ

Az első elképzelések

Az 1986-os hídprogramban már felmerült egy északi új híd építése, ahol az Árpád híd kiszélesítése után az új dunai átkelők kialakításának lehetőségeit vizsgálták meg átfogó jelleggel. Ebben ezt írták a hídról: "A 2 x 2 forgalmi sávos keresztmetszettel előirányzott híd […] bal-parti kettős külső körirányú útvonal északi továbbvezetése, mely a Pók utca – Vonat utca – Aranyvölgy utca vonalában folytatódik a Bécsi út külső szakaszáig, a 10-es főútig”.

Az 1980-as években egy egyszerű, hét, egyenként 93 méteres nyílású hidat terveztek építeni, ami a leggazdaságosabb megoldás lett volna.

Responsive image
Az 1990-es évek végén elképzelt híd és az új körút nyomvonala (kép: Népszabadság, 2000. november 4.)

Amikor elkészült a Lágymányosi híd és a Deák Ferenc híd, napirendre került egy új északi híd építése, amit viszont azért nem építettek meg, mert a "versenyben" a Megyeri híd győzött. Annak ellenére, hogy a fővárosi forgalmi helyzet az Aquincumi híd elsőbbsége mellett szólt, valamint az is, hogy e híd megépítését 15 milliárd forintra becsülték a jóval északabbra építendő Megyeri híd 30 milliárdjával szemben.

Az Aquincumi hídra több tervváltozat is készül 1999-ben, amiről a Népszava írt 1999. november 11-én: "A szakemberek a több variációból kettőt tartanak megvalósíthatónak. Az A változat szerint a jelenlegi vasúti híd a helyén maradna, ám a pilléreket megerősítenék, és egy teljesen átépített felépítmény kerülne rá, a közúti híd pedig néhány méterrel északabbra futna. A B változat szerint új vasúti híd épülne 17 méterrel délebbre a jelenlegi hídtól, a régi pillérek pedig az új közúti hidat hordoznák".

Responsive image
A Főmterv terve egy felsőpályás rácshíd és egy Y alakú pilonnal rendelkező kábelhíd terve volt

Responsive image
A híd oldalnézeti képe

Az újpesti városvezetés attól félt, hogy a híd elkészültével az egész észak-budapesti forgalom a kerület belső útjait terhelné le, ezért a képviselő-testület határozatban utasította el a megépítését. A zajló vita során előtérbe került a Megyeri híd megépítése, amelyről azóta kiderült, hogy jelentősen csökkenti Budapest forgalmát (megépülése előtt a forgalom az Árpád hídon át zajlott).

 

A híd tervezésének előkészületei

2020. december 7-én tenderfelhívást írt ki a Budapesti Közlekedési Központ Zrt. a Budapestre tervezett új Aquincumi híd, valamint a kapcsolódó úthálózat tanulmánytervére. A tervezési terület a Bécsi úttól, az esztergomi 2-es számú vasútvonal, majd a Körvasút mentén a Marcheggi híddal párhuzamosan az M3-as autópálya bevezető szakaszáig tart.

Ennek megfelelően a tanulmányterv is két részből áll: az egyik az Északi vasúti hídtól északra egy új dunai átkelő tervezése, a másik a kapcsolódó közlekedési hálózat tervezése. Azok a cégek jelentkezhetek, melyeknek az elmúlt három lezárt üzleti évben közlekedési létesítmény tervezéséből és/vagy hídtervezésből legalább nettó 45 millió forint árbevétele származott. Az ajánlatokat január 4-éig várják.

2022. májusában széleskörű párbeszédet indított a Főváros arról, hogy milyen legyen a majdani Aquincumi híd. Karácsony Gergely főpolgármester elmondta, hogy azt biztosan tudják, milyen hidat nem szeretnének: olyan városi autópályát, ami bevonzza a forgalmat.

Responsive image
A híd és a rávezető főutak helyzete (kép: BKK)

A híd nyomvonaláról nincs vita, viszont a híd használatáról és sávjairól igen; a BKK honlapján öt verzióból lehet választani:

- széles híd, nagy kapacitású, új, 2x2 sávos levezető utakkal az M3-as és a 10-es út között (építése csak az M0 északi szektor után következhet)
- széles híd, korlátozott kapacitású levezető utakkal
- híd buszsávval, korlátozott kapacitású levezető utakkal
- híd helyi kapcsolatként, 10-es főúti csatlakozás nélkül
- tisztán közösségi közlekedési híd a meglevő úthálózathoz kapcsolva (a Szentendrei út és Újpest városközpont között, autók nélkül)

A Főváros kérdőíven várja a véleményeket június 8-ig, hogy kiderüljön, az egyes szempontok (közúti forgalom, tömegközlekedés, gyalogos-kerékpár közlekedés, zöldfelület) mennyire fontosak a budapestieknek. A híd megépítése azonban csak hosszútávon jöhet szóba.

Sem Déri Tibor (Momentum) újpesti, sem Kiss László (DK) óbudai polgármester nem támogatja az Aquincumi híd ötletét – számolt be az ATV honlapja. A hídról a Fővárosi Önkormányzat megbízásából a Budapesti Közlekedési Központ készített megvalósíthatósági tanulmányt a beruházásról, amelyhez június 8-ig várják a lakossági észrevételeket, egy kérdőíven keresztül. A két kerületi városvezető szerint a híd megépítése addig nem indokolt, amíg be nem fejeződik az M0-s körgyűrű megépítése, mert nem szeretnének nagyobb forgalmat a városrészekbe, amire pedig a bemutatott tervváltozatok közül négy esetében biztosan számítani lehet (az viszont nem jut eszébe, hogy ezzel a belső kerületeket tehermentesítenék, vagyis jelentősen csökkenne az Árpád híd - és ezzel együtt Óbuda - autós forgalma - a Szerk.). Hozzátették, hogy annak a hídnak pedig nincs is értelme, amelyen csak tömegközlekedési eszközökkel és kerékpárral lehetne átkelni.

Az Aquincumi híd kapcsán 5 tervet mutatott be a Főváros.

Az „A” változat egy kétszer két sávos út egészen az M3-s bevezetőtől, a 10-es útig. Ez a legforgalmasabb terv, a hídon naponta közel 35 ezer jármű haladna át. Összehasonlításképpen, a belvárosi Margit hídon napi 53 ezren haladnak át.

A „B” opcióban csak a hídon és környékén volna kétszer két sávos az autóút.

A „C” opcióban pedig egyszer egy sáv szerepel, azonban külön busz sáv lenne a hídon.

A „D” változat csak az M3-s bevezetőtől a Szentendrei útig terjedne, a hídon egy külön buszsávval.

A „K” változat, csak Újpest-Városkaputól a Szentendrei útig haladna, és a hídon mindössze buszok, és a többi tervhez hasonlóan biciklisek és gyalogosok közlekedhetnének. Ez utóbbi terv azonban nem térülne meg.

Folytatjuk!



AJÁNLÓ

A híd építése

Hamarosan!


AJÁNLÓ